Testépítés és futás együtt?
- Dátum: 2023.04.07., 21:10
- Martinka Dia
- képek:pexels.com, pixabay.com
- alsótest, edzésmunka, együtt, energiabefektetés, erősítő edzés, felsőtest, futó, futóteljesítmény, hátfájdalom, hátizom, húzódás, konditerem, kontra, sérülés, sportoló, testépítő, vállfájdalom
„Testépítők között futó, futók között testépítő vagyok”- hallottam már ismerősömtől a „kirekesztettségre” utaló gondolatot. Bizony a sportolók nagy része vagy ez, vagy az, ám nem zárja ki egymást a kettő, még ha most számos futó és testépítő edző kap a fejéhez a cikkem címe hallatán. A kettő is létezhet együtt, hadd fejtsem ki, hogyan és miért.
Aki hosszú ideje fut, bizony szembesülhet számos olyan problémával, melyre talán nem is gondolnak sokan, ilyen a futás közben fellépő például a hátfájdalom, vállfájdalom, ezért is fontos a hátizmok erősítése futóként.
Megfelelő időpontokban beiktatott súlyzós, konditermi edzésekkel sokkal jobb erőnléti edzettséget érhetünk el. Az erősítő edzéstől – kevesebb energiabefektetéssel - még gyorsabbak is lehetünk futásaink során!
Természetesen az időzítés nagyon fontos, s az, hogy ismerjük saját testünket, minként reagál a súlyzós edzésre, mennyi idő kell a regenerálódásra. Nem tanácsos egy kemény erősítő edzés után másnap a legnehezebb fokú futóedzéssel folytatni, az izmok fáradtsága miatt nem is menne egyébként olyan erőbedobással és romlana a futóteljesítmény.
Azonban a futást érdemes ötvözni az erősítő edzésekkel, heti kétszer be lehet iktatni az edzéstervezetbe, ám mindezeknél megfelelő regenerálódási, pihenési idővel célszerű számolni.
Futóknak érdemes heti kétszer erősítő edzést végezniük, ami kinézhet úgy, hogy egyik nap könnyű erősítő edzést végzünk mondjuk felsőtestre, másnap egy tempós futást iktatunk be, majd harmadnap alsótestre erősítünk és egy pihenőnap után tempós, vagy könnyű futással folytatjuk a heti edzésmunkát.
Természetesen mindenki más és más, mindenkinél másképp másféle edzésterv működik, ezért ki kell tapasztalnia mindenkinek, hogy nála mi működik hatékonyan.
Saját véleményem futóként az, hogy az elmúlt több, mint egy évtizedben megfigyeltem saját magamon, hogy a versenyek, vagy hosszabb távokra, például maratonokra való felkészülésnél mindenképp szükséges volt beiktatnom a törzsemet, vállamat, hátamat, lábamat erősítő edzéseket, súllyal végzett konditermi munkát, így mindig elkerültem az ízületi problémákat, s a futásból adódó sérülések, húzódások is elkerültek.
Az erősítő kontra futóedzések ellentétéről és/vagy ötvözéséről hosszan lehetne vitázni, azonban bármelyik mellett is tesszük le a voksunkat, nem lehet nem megemlíteni a táplálkozás fontosságát, mely nélkül bármely sportot is űzünk, nem érhetünk el hatékony és hosszútávon pozitív eredményeket.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?