Menü

Agyvérzés – így ismerd fel és cselekedj

Az agyvérzés, másnéven stroke egy nagyon súlyos kórkép, melyet, ha nem ismerünk fel időben és nem fordulunk azonnal orvoshoz, akkor komoly szövődményekkel is szembe kell néznünk. Az alábbi jelekre érdemes odafigyelni, hogy időben cselekedhessünk.

Az agyvérzés az esetek túlnyomó részében akkor alakul ki, amikor valamilyen érelzáródás, vérrög megakadályozza a vér áramlását az agyban. Vannak bizonyos kockázati tényezők, amik hajlamosabbá teszik az embert arra, hogy ilyen jellegű problémával találják szemben magukat. A legfontosabb ilyen életmódbeli tényezők közé tartozik a gyakori alkoholfogyasztás, a dohányzás, a túlsúly, a cukorbetegségek egyes formái, a kezeletlen magas vérnyomás, a túl magas koleszterinszint, vagy az egészségtelen, mozgásszegény életmód. Ide vehetjük azokat a sportokat is, ahol több ütés érheti testrészeinket, főleg a fejünket és nincs megfelelő védelem ennek kiküszöbölésére.

Vannak olyan előjelei az agyvérzésnek, melyek már napokkal vagy órákkal a baj érkezése előtt figyelmeztethetnek bennünket. Ezek a tünetek lehetnek hirtelen fellépő erős felfájás, melyhez nyaki merevség társulhat, szédülés, koordinációs képesség elvesztése, egy oldalra kiterjedő zsibbadás vagy elgyengülés, a beszédben és annak felfogásában fellépő zavartság, látászavarok, vagy akár teljes látásvesztés is.

Beszélhetünk vértelen és vérzéses stroke-ról. A vértelen fajtának kétféle típusát különböztethetjük meg, a trombikus- és az embóliás stroke-ot. A trombikus stroke-nál a vérrög helyben, rögtön az agyban keletkezik, azonnal elzárja az utat, így az agy bizonyos területei oxigén- és a tápanyaghiány miatt elhalnak. Az embolikus stroke esetében a vérrög nem az agyban keletkezik, hanem a testen belül máshol, majd az érhálózaton keresztül az agyi erek valamelyikében akad el. A vérzéses stroke akkor alakul ki, ha valamelyik ér megreped, azáltal tetemes mennyiségű vér kezdi nyomni az agyat, illetve a szakadt ér körüli érhálózatot.

Amennyiben sikerül felismerni a tüneteket, azonnal hívjunk mentőt, mondjuk el, hogy milyen tüneteket tapasztalunk. A hívás közben helyezzük nyugalomba a beteget, ha lehet, akkor félülő helyzetbe, ruháján lazítsunk. Amennyiben görcsroham alakul ki, védjük fejét a rázkódástól, ütődéstől. Féloldali gyengeség, vagy mozgásképtelenség esetén helyezzük stabil oldalfekvésbe, hogy épp testoldala felfelé legyen.

Ez azért nagyon fontos, mert a bénult oldallal ellenkező oldalon keletkezik ilyenkor az agyi probléma, így a vérzéscsillapítás is könnyebb lesz. Maradjunk kapcsolatban a mentőszolgálat diszpécserével, kövessük tanácsait, amíg a mentők kiérkeznek a helyszínre, akik megkezdhetik a szakszerű ellátást és korházba szállítást, ami minden esetben indokolt.

Az agyvérzés, stroke nagyon súlyos egészségben bekövetkező problémákkal járhat, legrosszabb esetben halálos kimenetelű is lehet. Figyeljünk oda életvitelünkre, az árulkodó jelekre, nem csak magunkon, hanem a környezetünkben élő embereknél is, és tartsuk észben, hogy hogyan kell segítenünk ilyen esetben, mert ezzel életet is menthetünk.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.