Édességre vágysz? Egyél gofrit!
- Dátum: 2023.05.25., 05:00
- Liszli Kornélia
- képek:pexels.com
- bécsi gofri, brüsszeli gofri, chia mag, gluténmentes
A gofri ma már egy világszerte ismert és népszerű ellenállhatatlan édesség. Azonban kevesen tudják, hogy a gofri eredete egészen az 1400-as évekig nyúlik vissza. Ekkoriban a belga városokban, különösen Brugge-ben már készítettek olyan süteményeket, amiket ma gofrinak nevezünk.
A gofri eredetileg az „ostya” nevű süteményből fejlődött ki. Az ostya egy vékony, törékeny sütemény, amit általában henger alakúra tekercselnek, és töltelékkel tálalnak. A gofri először a henger alakú ostyákból készült, majd később a tésztát laposabbra nyomták, és így jöttek létre azok a gofrik, amelyeket ma is ismerünk.
Az eredeti gofrikhoz csak néhány egyszerű összetevőre van szükség: lisztre, tojásra, tejpótlóra, vajra, cukorra és sóra. Az összetevőket alaposan össze kell keverni, majd a tésztát a gofri sütőbe kell tenni, amíg aranybarna nem lesz. Ma már számos gofri fajta létezik, melyek összetevőikben és elkészítésükben is különbözhetnek.
A brüsszeli gofri az egyik legismertebb gofri fajta, amelyet sűrűbb tészta és mélyebb, nagyobb méretű zsebek jellemeznek, melyeket általában a tetejére kerülő tejszínhabbal, vagy gyümölcsökkel töltöttek.
A liège-i gofri kisebb, mélyebb zsebekkel rendelkezik, amelyek karamellizált cukros darabokkal vannak megszórva. A liège-i gofri tésztájához egy kis élesztőt is használnak az íz és a textúra fokozása érdekében.
Klasszikus amerikai gofri. Ez egy vastagabb, puha tésztájú, nagyobb méretű gofri, amit általában édes sziruppal és vajjal tálalnak.
A bécsi gofri tészta alapvetően hasonlít a brüsszeli gofrihoz, de vékonyabb és ropogósabb.
Azok számára, akik gluténmentes étrendet követnek, a gluténmentes gofri kiváló választás lehet. A tészta készítéséhez gluténmentes lisztet használnak, és általában tojásfehérjével és mandulatejjel készül.
Azoknak, akik diétáznak, vagy fogyókúráznak, mondanám, hogy nekik sem kell lemondani a jóról: egészséges gofri is létezik. Az egészséges gofrihoz egészséges összetevőket kell összeválogatni, mint például a teljes kiőrlésű liszt, chia mag, lenmag, banán, joghurt, stb.
Ha még nem kóstoltad volna, vagy csak egyféle receptet kóstoltál, akkor mindenképpen érdemes kipróbálni a többi fenséges gofri receptet is! Jó étvágyat!
Liszli Kornélia
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
Szotyola az egészségért

Apró magocskák, melyek általában szürke-fehér csíkosak, legtöbbet a boltok polcain mosolyognak szembe velünk egy-egy zacskóba csomagolva. Finomság, de egészség is ücsörög a csomagokban.
Tökfélék jótékony hatása

A tökféléket rendkívül változatos formában, színben és ízben találjuk meg a piacokon, vagy a boltok polcain, nagyon egészséges zöldség szervezetünk számára.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Az instant levesek kultúrája és hatásai

Az instant levesek világszerte népszerűek a gyorsaságuk, olcsóságuk és egyszerűségük miatt – sokan mégis túl gyakran nyúlnak utánuk. Bár elsőre ártalmatlannak tűnnek, hosszú távon komoly egészségügyi problémákhoz vezethetnek. A kultikus státuszuk mögött sokszor tápanyaghiány, sótúladagolás és egyoldalú táplálkozás húzódik meg.