Menü

Hátfájás ellen házilag

Hátfájás ellen házilag, otthon is sok mindent tehetsz akár a megelőzésről, akár a gyors tüneti kezelésről, akár hosszú távú, tartós megoldásról van szó. Még enyhe hátfájás esetén sem érdemes ölbe tett kézzel ülni, mert könnyen súlyosbodhatnak a panaszok, és megbosszulhatja magát, ha nem teszel valamit idejében a hátfájás ellen.

A hátfájást érdemes komolyan venni, ellenkező esetben a fájdalom intenzívebbé válhat, és nem csak a munka, hanem a mindennapos tevékenységek elvégzését is gátolhatja. A folytatásban sorra vesszük, hogyan előzhető meg a hátfájás, illetve milyen azonnali és hosszú távú megoldásokat alkalmazhatsz a hátfájás ellen.

Tégy idejében a hátfájás ellen: így előzheted meg. A hátfájásra is igaz, hogy jobb megelőzni, mint az utólag kialakult panaszt kezelni. Néhány tipp a hátfájás megelőzésére:

Ülés közben figyelj oda, hogy minél egyenesebben tartsd magad. A hanyag tartás hosszú távon hátfájást okozhat – ez különösen az ülő munkát végzőkre igaz.

Érdemes minél ergonomikusabb széket használni, főleg az irodában. Arra különösen figyelj, hogy jól megtámasztja-e az ágyékodat.

Minél gyakrabban változtass testtartást, pozíciót ülés közben. A legjobb, ha óránként legalább egyszer felállsz az asztal mellől.

Ennél is jobb, ha ülőmunkát végzel, de a munkahelyed átalakítható álló munkahellyé. Minél többet dolgozol állva, annál jobb!

A hátfájást a nem megfelelő cipő is előidézheti. Érdemes kényelmes lábbelit hordani, hogy megelőzd a hátfájás kialakulását.

A túlságosan puha ágy vagy matrac helyett válassz keményebb fekhelyet.

A hátizmokat erősítő rendszeres torna is segít a megelőzésben. Erre a torna mellett más mozgásformák rendszeres gyakorlása is alkalmas, például jóga, úszás.

A rendszeres masszázs is jótékony hatású, mert segít az izmok ellazításában.

Védekezés a hátfájás ellen házilag

Hátfájás esetén a legelső teendő, hogy a fájdalmat csökkentsd vagy megszüntesd. Ez azonban, bármilyen fontos is, csak tüneti kezelés. Ezért arra is kitérünk, milyen tartós megoldások, gyógymódok léteznek a hátfájás ellen házilag.

Azonnali megoldások a hátfájás ellen

Rövid távon a cél a fájdalom megszüntetése – minél előbb és minél hatékonyabban. Lássuk, mit tehetsz ennek érdekében.

Hideg fájdalomcsillapítás

A hideg fájdalomcsillapítás, mint például a jeges borogatás akkor hatásos, ha a hátfájás oka az izmok sérülése, (pl. izomhúzódás). A jeges borogatásnak a fájdalomcsillaptás mellett gyulladáscsökkentő hatása is van.

Meleg fájdalomcsillapítás

A meleg borogatás az olyan típusú hátfájás esetén hatékony, ha a fájdalmat a kötött, merev izmok okozzák.

Mindkét fájdalomcsillapító eljárásra igaz, hogy csak annyira legyen forró, illetve hideg a borogatás, ami a bőrszövetet még nem károsítja. Illetve 20 percnél tovább egyhuzamban ne alkalmazd sem a hideg, sem a meleg borogatást.

Gyógyszeres fájdalomcsillapítás

A fájdalomcsillapító tabletták mindig kéznél vannak, azonban ezek tényleg teljes mértékben a tüneti kezelés kategóriájába esnek. Akár recept nélküli, akár receptre felírt fájdalomcsillapítót használsz, mindig van egy maximális adag, aminél többet adott időn belül nem tanácsos bevenni. Ezt mindig tartsd szem előtt, ha pedig a fájdalom nem szűnik meg egy-két napon belül, mindenképpen fordulj vele orvoshoz.

Fájdalomcsillapító krémeket is használhatsz. Ezek előnye, hogy a fájdalom helyénél fejtik ki a hatásukat.

Hosszú távú megoldások hátfájás esetén

A hátfájás elleni tartós megoldások már nem, vagy nem kizárólag a tünetek megszüntetésére fókuszálnak. Ugyanakkor ezek jelentik a valódi megoldást, ami hosszú távon is eredményes a hátfájás ellen. Néhány módszer egyébként a megelőzésre is kiváló, ezért abból a részből már ismerős lehet.

Tartós megoldások hátfájás esetén:

a hát tehermentesítése (alvás közben és napközben is),

speciális torna hátfájás ellen,

hátfájás elleni gyakorlatsor nyújtó gyakorlatokból (akár a speciális torna részeként, akár önmagában),

gyógymasszázs,

manuálterápia (csontkovács),

jóga,

úszás,

stresszmentes, mozgásban gazdag, egészséges életmód,

gyógyszeres kezelés

Amikor a természetes gyógymódok alkalmazása már nem elég

A hátfájás ellen természetesen csak bizonyos határig védekezhetünk otthon. Az intenzív, tartós hátfájás esetén orvoshoz kell fordulni. Sőt, enyhébb fájdalom esetén is érdemes kivizsgáltatni a fájdalom okát és konzultálni az orvossal a lehetséges kezelési módokról.

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.

Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen

“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.

Az arctorna csodás hatásai

Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.