A fényvédelem fontossága
- Dátum: 2023.06.13., 06:35
- Balogh Emese
- képek:pexels.com
- arckrém, bőr, bőrápolás, cink oxid, fény, fényvédelem, fényvédő, fizikai, helioplex, kémiai, nap, napfény, oxybenzon, púder, spf, sugárzás, titanium dioxid, UV, UV-A, UV-B, UV-C
Bár mindössze az év bizonyos szakában vagyunk csak kitéve erősebb UV sugárzásnak, azonban nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy UV sugárzás akkor is éri a bőrünket, amikor éppen nem nyaralunk vagy napozunk. Bizony, akár a téli napsütés is meglátszódhat hosszú távon, mondjuk az arcbőrön, ami szinte mindig ki van téve a napfénynek.
A napfény, mint tudjuk, nem csak a fény látható tartományát fedi le, hanem annál jóval többet. Ilyen az UV tartomány is. Beszélhetünk UV-A, UV-B és UV-C sugarakról, melyeket hullámhosszuk alapján különböztetünk meg. Az UV-A sugárzást a légkör nagyrészt elnyeli, csak kisebb része éri el a Földet, azonban ez képes áthatolni az emberi bőr legfelső rétegén. Az UV-B és UV-C sugárzás egy része szintén elnyelődik – érdekesség, hogy az üveg is elnyeli – azonban ami eléri a Földet, képes a jól ismert „leégés” jelenség kiváltására.
Bár nem mindenki ég le, hiszen ez egyéni érzékenységtől is függ, ez ne tévesszen meg senkit: annak is károsodhat hosszú távon a bőre a túlzott napoztatástól, aki nem szokott leégni. Elég összehasonlítanunk egy hivatásos sofőr bal karját, melyet rendszeresen ér nap, illetve a jobbat, ami rendszerint fedett, árnyékos helyen van. Rendkívül éles a különbség.
A napfény nem csak leégést okozhat, hanem pigment foltokat is, korai öregedést, ráncokat és vízveszteséget a bőrben, hosszú távon pedig akár melanómák és más, bőrt érintő daganatos megbetegedések kialakulását is elősegítheti. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem szabad napoznunk. Sőt, a napfény elengedhetetlen, hogy megfelelő mennyiségű D-vitamint termeljen a szervezetünk. Azonban megfelelő fényvédelemmel és praktikus tanácsokkal felvértezve érdemes nekivágnunk a nyárnak, így elkerülhetjük a kellemetlen napégést és a bőrünk felesleges károsítását.
A sokak által ismert aranyszabály, miszerint ne tartózkodjunk napon a déli órákban valóban igaz, azonban érdemes ezt már délelőtt 11-től betartani, egészen délután 3 óráig. A nyári meleg ellenére érdemes olyan ruhát választanunk, mely takarja a bőrünket. Fehér vagy világos színű ruhában nem lesz sokkal jobban melegünk, valamint ez a védekezés legegyszerűbb módja. Fontos, hogy a gyermekek és a napra érzékeny bőrűek különösen figyeljenek oda a megfelelő fényvédő használatára.
Léteznek fizikai és kémiai fényszűrős termékek is. A fizikai fényszűrők tulajdonképpen visszatükrözik az UV sugarakat, méghozzá a bennük található ásványi anyagok által: ilyen például a titanium dioxid és a cink oxid, melyeket akár fényvédős arcpúderek összetevői közt is megtalálhatunk. A kémiai fényszűrők ezzel ellentétben nem visszatükrözik, hanem elnyelik a káros UV sugarakat. Ilyen kémiai UV-szűrő például az oxybenzon vagy a helioplex. Ezeket is megtalálhatjuk a különböző fényvédő arckrémek és naptejek összetevői között.
Gyakran ajánlják a kémiai fényvédőket a fizikaival szemben, ugyanis a fizikai egyfajta réteget képez a bőrön, ami miatt az nehezebben lélegzik, azonban a kémiai fényvédők hatásfoka nagymértékben függ a megfelelő alkalmazástól. Ez azt jelenti, hogy a megfelelő mennyiség használata elengedhetetlen a megfelelő mértékű védelemhez, azonban sokan kevesebbet használnak egy adott méretű bőrfelületen, mint amennyit a gyártó előír. Érdemes erre is odafigyelni.
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.