Menü

Amit egy hörcsögtartónak tudnia kell…

Tehát nekem. Nekem is. Ha már a gyerekek megszavazták a kis új családtagunkat, egy dzsungáriai törpehörcsögöt, akkor bizony nem árt tisztában lenni azzal, mit is kell csinálni egy ilyen kis rágcsálóval. „Nem, nem és nem, hozzánk nem teszi be állat a lábát” - hangzik a talán sok szülőnek ismert felkiáltás, ám bevallom én voltam az első, aki megszerette ezt a valamit folyton rágcsáló kis szőrpamacsot.

Megdőlt bennem minden tévhit, az állatka - rendszeres takarítással, gondozással – nem büdös, s éjszaka -bár felszáll a saját kis futópadjára, ahol éjjel előszeretettel edz – számunkra nem hangos. Élelmezése egyszerű, összességében sok gondot egy kis hörcsög tartása nem okoz.

A várható élettartamuk miatt már most aggódom, szegénykék viszonylag rövid életűek és már most rendesen rosszul érzem magam, ha elpusztul, mert nagyon meg fogjuk siratni. Másik félelmem, hogy ketrectakarításkor meglép tőlünk, ettől ugyancsak tartok, de ez kellő óvatossággal megelőzhető.

Már csak ezért is jobb lett volna nem belevágni a kisállattartásba, de ha már így alakult, akkor nézzük, mit kell tudnom erről a kis rágcsálóról, amit eddig még nem tudtam.

Megfelelő ketrec!

Nem jó, ha túl kicsi az otthona, hiszen van mozgásigénye, szereti az alagutakat, tökéletes erre a célra egy WC papír gurigája, vagy egy forgó mókuskerék.

A hörcsögről tudni kell, hogy nagyon egészségesen táplálkozik, a családunkban momentán ő a legfittebb, kiegyensúlyozott étrenden van, nagyon sokféle zöldséget, gyümölcsöt és magokat kap.

A törpehörcsög (vagy ahogy mi hívjuk „Hörcsi”) napi 8-10 gramm szárazeleséget kap, melyet vehetünk boltban, de akár házilag is keverhetünk.

Ezek lehetnek a következők: amaránt, árpa, borsó (szárítva), hajdina, kanárimag, köles (fehér, sárga, vörös), kukorica, lenmag, rizs (hántolt, hántolatlan, puffasztott), rozs, szezámmag, tökmag, zab.

Olajos magvak és diófélék közül adhatjuk a diót, fenyőmagot, földimogyorót, napraforgómagot, törökmogyorót, ám vigyázzunk arra, hogy ezek mind sótlan, natúr magok lehetnek!

Zöldeleségből az ajánlott mennyiség törpehörcsögöknél heti 40 gramm, melyeket megmosva, szárazra törölve adjunk a hörcsögnek! K-betűvel kezdődő zöldségeket TILOS hörcsögnek adni, mert puffadást okoznak!

Fontos: Zöldséget soha ne adjunk egy időben gyümölccsel vagy fehérjével, mert hasmenés okozhat!

Kedvencünk szereti az articsókát, a brokkolit, a céklát, a cukkinit, főtt krumplit, a padlizsánt, a nem csípős paprikát, a paradicsomot, sárgarépát, sütőtököt, spárgát, de adtunk már neki szárzellert, hámozott uborkát, zöldborsót.

Campbell törpehörcsögöknek és a hazai dzsungáriai törpehörcsögöknek (cukorbetegségre való hajlam miatt) ritkán adható a gyümölcs, hetente maximum 1-szer, ezért inkább magokkal és zöldséggel etessük őket!

Gyümölcsök, amiket bátran fogyaszthatnak hörcsögjeink: áfonya, alma, barack, cseresznye, görögdinnye, körte, málna, meggy, sárgadinnye, szeder, szilva, szőlő.

Gyógynövények közül szárítva adható a bazsalikom, oregánó, petrezselyemzöld.

Állati fehérje számukra adható ajánlott mennyiség szerint heti 10-20 gramm. (törpehörcsögöknél heti 10 g, aranyhörcsögnél heti 20 g), ez lehet tücsök, lisztkukac, selyemhernyó.

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.