Menü

Amit egy hörcsögtartónak tudnia kell…

Tehát nekem. Nekem is. Ha már a gyerekek megszavazták a kis új családtagunkat, egy dzsungáriai törpehörcsögöt, akkor bizony nem árt tisztában lenni azzal, mit is kell csinálni egy ilyen kis rágcsálóval. „Nem, nem és nem, hozzánk nem teszi be állat a lábát” - hangzik a talán sok szülőnek ismert felkiáltás, ám bevallom én voltam az első, aki megszerette ezt a valamit folyton rágcsáló kis szőrpamacsot.

Megdőlt bennem minden tévhit, az állatka - rendszeres takarítással, gondozással – nem büdös, s éjszaka -bár felszáll a saját kis futópadjára, ahol éjjel előszeretettel edz – számunkra nem hangos. Élelmezése egyszerű, összességében sok gondot egy kis hörcsög tartása nem okoz.

A várható élettartamuk miatt már most aggódom, szegénykék viszonylag rövid életűek és már most rendesen rosszul érzem magam, ha elpusztul, mert nagyon meg fogjuk siratni. Másik félelmem, hogy ketrectakarításkor meglép tőlünk, ettől ugyancsak tartok, de ez kellő óvatossággal megelőzhető.

Már csak ezért is jobb lett volna nem belevágni a kisállattartásba, de ha már így alakult, akkor nézzük, mit kell tudnom erről a kis rágcsálóról, amit eddig még nem tudtam.

Megfelelő ketrec!

Nem jó, ha túl kicsi az otthona, hiszen van mozgásigénye, szereti az alagutakat, tökéletes erre a célra egy WC papír gurigája, vagy egy forgó mókuskerék.

A hörcsögről tudni kell, hogy nagyon egészségesen táplálkozik, a családunkban momentán ő a legfittebb, kiegyensúlyozott étrenden van, nagyon sokféle zöldséget, gyümölcsöt és magokat kap.

A törpehörcsög (vagy ahogy mi hívjuk „Hörcsi”) napi 8-10 gramm szárazeleséget kap, melyet vehetünk boltban, de akár házilag is keverhetünk.

Ezek lehetnek a következők: amaránt, árpa, borsó (szárítva), hajdina, kanárimag, köles (fehér, sárga, vörös), kukorica, lenmag, rizs (hántolt, hántolatlan, puffasztott), rozs, szezámmag, tökmag, zab.

Olajos magvak és diófélék közül adhatjuk a diót, fenyőmagot, földimogyorót, napraforgómagot, törökmogyorót, ám vigyázzunk arra, hogy ezek mind sótlan, natúr magok lehetnek!

Zöldeleségből az ajánlott mennyiség törpehörcsögöknél heti 40 gramm, melyeket megmosva, szárazra törölve adjunk a hörcsögnek! K-betűvel kezdődő zöldségeket TILOS hörcsögnek adni, mert puffadást okoznak!

Fontos: Zöldséget soha ne adjunk egy időben gyümölccsel vagy fehérjével, mert hasmenés okozhat!

Kedvencünk szereti az articsókát, a brokkolit, a céklát, a cukkinit, főtt krumplit, a padlizsánt, a nem csípős paprikát, a paradicsomot, sárgarépát, sütőtököt, spárgát, de adtunk már neki szárzellert, hámozott uborkát, zöldborsót.

Campbell törpehörcsögöknek és a hazai dzsungáriai törpehörcsögöknek (cukorbetegségre való hajlam miatt) ritkán adható a gyümölcs, hetente maximum 1-szer, ezért inkább magokkal és zöldséggel etessük őket!

Gyümölcsök, amiket bátran fogyaszthatnak hörcsögjeink: áfonya, alma, barack, cseresznye, görögdinnye, körte, málna, meggy, sárgadinnye, szeder, szilva, szőlő.

Gyógynövények közül szárítva adható a bazsalikom, oregánó, petrezselyemzöld.

Állati fehérje számukra adható ajánlott mennyiség szerint heti 10-20 gramm. (törpehörcsögöknél heti 10 g, aranyhörcsögnél heti 20 g), ez lehet tücsök, lisztkukac, selyemhernyó.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!