A tüdőkapacitás természetes növelése
- Dátum: 2023.06.18., 04:27
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- dohányzás, élet, frissesség, légzés, levegő, szellőztetés, vitalitás, vitamin
A légzőgyakorlatok, a testmozgás és a D-vitamin mind segítenek a légzőrendszer jó karban tartásában. Nézzünk még 7 egyszerű módszert, amivel javíthatja a tüdőkapacitását.
Mi az a vitálkapacitás?
Annak a levegőnek az összmennyisége, amit az ember tüdeje képes befogadni. Születésünktől fogva percenként 15-17 alkalommal töltjük meg (megközelítőleg fél liter) levegővel a tüdőnket. Azonban a ha szeretnénk, ezen a mennyiségen felül még kb. 2 liter levegőt tudnánk belélegezni, egy átlagos kilégzés után pedig további nagyjából 1 litert kipréselni a tüdőnkből. Ez a két érték mutatja meg pontosan a vitálkapacitásunkat.
Ne dohányozzon!
A dohányzás károsítja a tüdőt, rengeteg egészségügyi problémát okozva, a tüdőráktól a légzőszervi betegségekig, továbbá határozottan befolyásolja a tüdő kapacitását.
Végezzen légzőgyakorlatokat!
Vegyünk egy mély lélegzetet! Nem, tényleg nem olyan egyszerű. Számos légzőgyakorlatot találhat az interneten, amelyek gyakorlása segít megőrizni a tüdő egészségét.
Ügyeljen a D-vitamint fogyasztásra!
Egy tanulmány megállapította, hogy a magasabb D-vitamin-szint jobb tüdőműködéshez vezethet. Nyáron, attól függően, hogy hol él, a legtöbb ember elegendő D-vitaminhoz jut a napsütésből. Ahogy a téli hónapok közelednek és a nap eltűnik, érdemes lehet D-vitamin táplálék-kiegészítőt szedni. A D-vitamin olyan élelmiszerekben is megtalálható, mint például az olajos hal, a tojássárgája és a vörös hús.
Énekeljen!
Az éneklés javíthatja a tüdő kapacitását. Az éneklés különösen hasznos a légzőszervi betegségekben szenvedő betegek számára. 20 indonéz hallgató 2015-ben közzétett tanulmánya megállapította, hogy a kóristák átlagos tüdőkapacitása magasabb, mint azoknak, akik nem képzett énekesek.
Legyen aktív!
A rendszeres testmozgás az egyik legjobb módszer a tüdőkapacitás növelésére. Amint azt a biológiai órákon is megtanultuk az intenzív mozgás hatására megnövekszik az izmok oxigén szükséglete, ezt a szervezet azáltal képes kompenzálni, hogy kitágítja az ereket, így növelve meg a szállítandó vér és ezzel együtt a tápanyagok és oxigén ellátását. A mozgás a légzésszámot is felgyorsítja, ami által nagyobb mennyiségű oxigént képes felvenni majd elosztani a szervezet. Az intenzívebb mozgás hatására a bordaközi izmok nagyobb igénybevételnek vannak kitéve, ezáltal erősödnek és javul hatékonyságuk. Az erősebb tüdő, és az erősebb bordaközi izmok pedig a szív terheltségét csökkentik.
Húzza ki magát!
Tanulmányok kimutatták, hogy a helytelen testtartású ülés csökkenti a tüdő kapacitását, mivel ez a testhelyzet nyomja a tüdejét. Tehát a gyors kapacitásnövelés érdekében üljön fel egyenesen, húzza ki magát, tartsa egyenesen a hátát. A jó testtartás hátfájás esetén is segíthet.
Szellőztessen ki!
Ha nagyvárosban él, a légszennyezés sajnos elkerülhetetlen. Még a rövid távú levegőszennyezés is hatással lehet a tüdőre.
Tartsa mindig tisztán lakását, portalanítson rendszeresen vegye körbe életterét szobanövényekkel, amelyek elősegíthetik a levegő felfrissítését. Azokban a napokban, amikor alacsony a szennyeződés szintje, feltétlenül nyissa ki az ablakokat és szellőztessen.
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.