Menü

Korpásodás ellen házilag

A korpás haj sokunk életét megkeseríti. Hiába mosunk gyakrabban hajat és figyelünk arra, nehogy megfázzon a fejbőrünk, mégis időről időre visszatér ez a kellemetlen jelenség. Lássuk, mit tehetünk a korpa ellen házilag.

Talán a legszélesebb körben alkalmazott korpa elleni házi megoldás az almaecet. Mossuk meg a hajunkat a szokásos módon, majd egy pohárba hígítsuk fel az almaecetet először 1:5 arányban. Későbbi hajmosásokkor ezt az arányt 1:1-ig növelhetjük, de ennél erősebbet ne használjunk.

Miután leöblítettük a sampont a hajunkról, öntsük óvatosan rá az almaecetes vizet, majd finoman oszlassuk el a fejbőrön. Masszírozzuk néhány percig, majd öblítsük le.

A háztartási ecet is hasonlóan eredményes lehet a hajunkra, mint az almaecet. Ha 20%-os ecetet használunk, akkor maximum 1:5 arányban keverjük össze vízzel, ennél erősebb elegyet semmiképpen ne tegyünk a fajbőrre. Hajmosás után öblítsük le vele a hajunkat, majd az ecetet is öblítsük ki.

Nem kell aggódni a kellemetlen ecetszag miatt, mert a száradásra már eltűnik a hajból. Vigyázzunk azonban, hogy a szemünkbe ne kerüljön, mert nagyon erős csípő érzést okozhat.

A teafaolaj felhasználási lehetőségei széles skálán mozognak. A korpa ellen házilag is érdemes kipróbálni, mert kiválóan fertőtleníti a fejbőrt. Néhány cseppet keverjünk össze oliva- vagy napraforgó-, esetleg mandulaolajjal, majd az így kapott keveréket masszírozzuk be a fejbőrbe.

Hajmosás előtt, száraz hajra használjuk. Ha tudjuk, hagyjuk rajta minél tovább, akár egész éjszakára is: tegyünk rá egy zuhanysapkát és tekerjük be egy törölközővel, hogy kellemes melegen tartsa. Reggel öblítsük le, majd a szokásos módon mossuk meg a hajunkat.

Háztartásunk nélkülözhetetlen eleme a szódabikarbóna. Használhatjuk tisztításra, fertőtlenítésre, szagtalanításra, vagy mostantól akár a korpa ellen házilag is. Hajmosás előtt és után is alkalmazható: dörzsöljük be a fejbőrt szódabikarbóna és víz keverékével, majd masszírozzuk be néhány percig.

Ezután alaposan öblítsük le, mert ha marad rajta, akkor kellemetlen érzést okozhat. Néhány alkalom után hajunk nem csak korpamentes, de látványosan szebb, csillogóbb is lesz tőle!

A joghurt egyre fontosabb szerephez jut nem csak az egészséges táplálkozásban, de az arc szépségének ápolásban, sőt már a hajápolás területén is. A korpás hajra kifejezetten hatékony lehet a joghurt, mivel megakadályozza a gombák szaporodását.

Hajmosás előtt tegyünk fel 20-30 percre egy natúr élőjoghurtból készült pakolást, esetleg tegyünk rá zuhanysapkát és bugyoláljuk be egy törölközőbe. Az idő elteltével öblítsük alaposan ki, majd mossunk hajat, ahogy egyébként is szoktunk.

Az egyik legegyszerűbb és legolcsóbb módszer a korpa ellen házilag, ha egyszerűen hajmosás elején egy maréknyi sót teszünk a fejbőrre és gyengéden megmasszírozzuk vele, majd megmossuk a hajunkat a szokásos módon. Ha vizes hajra tesszük, akkor a hatás kellemesebb lesz,mivel a só szemcséi nem olyan erőteljesen dörzsölik a fejbőrt.

A módszer lényege, hogy a kristályok feldörzsölik a fejbőrre lerakódott korparéteget, majd a só fertőtlenítő hatásának köszönhetően a korpa lényegesen nehezebben tud visszajönni.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.