Menü

Valóban veszélyes a trambulin?

Amikor az időjárás engedi – tehát nagyjából tavasztól késő őszig – az egyik legkedveltebb kinti játék, mely sok kisgyerekes család udvarán megtalálható: a trambulin. A népszerű játék-és sporteszköz azonban könnyen veszélyforrás lehet, ha nem tartunk be bizonyos szabályokat, amikor használatba vesszük. Mire kell ügyelni, ha biztonságosan szeretnénk használni ezt a játékot?

Hogy trambulinozni mennyire veszélyes, nos erre azt is válaszolhatjuk, hogy annyira, amennyire bármely mozgásforma. Minden sportág esetében oda kell figyelni annak veszélyeire, hogy elkerüljük az adódó baleseteket, ez alól a trambulin sem kivétel.

A nem felelős viselkedés okozhat problémát, ahogy megsérülhetünk bemelegítés nélküli futáskor is és veszélyes terepen való ész nélküli – és esetleg sisak nélküli – kerékpározáskor is.

Ha a baleseteket el akarjuk kerülni, akkor a felelős magatartás mellett a megfelelő minőségű eszköz megvásárlására is figyelni kell, illetve a védőkiegészítők beszerzésére is. Ha túl sok felnőtt és /vagy gyermek ugrál egy trambulinon, az veszélyes és a baleset szinte borítékolható. Ha védőháló nélkül használjuk az eszközt, szintén hamar megtörténhet a baj.

Ha a rugóvédő lemarad az eszközről, vagy nem cseréljük, pótoljuk, amikor esetleg tönkremegy (az időjárási körülmények miatt sajnos ez előfordul, érdemes cserélni néhány évente.)

A trambulin megvásárlása nem a legolcsóbb mulatság, ám nem érdemes spórolni a részleteken, hiszen ezeknek köszönhetően válik az ugrálás szinte teljesen biztonságossá.

A másik fontos tényező a trambulinozás esetében az ugráló eszköz karbantartása, melynek állapotát évente legalább egyszer nemcsak célszerű, hanem ajánlott is alaposan átvizsgálni, az elkopott, elhasználódott részeket pedig cserélni. (pl. rugóvédő)

Rendszeresen ellenőrizzük a rugókat és a csavarokat is! Sajnos a piac hígul, és előfordul, hogy bizonyos kereskedők nem adnak a minőségre, ezért soha ne a gyanúsan olcsó megoldásokat keressük, hanem az időjárásálló, megbízható minőséget!

A trambulin azonban nem ellenség, óvatos és tudatos, megfontolt használat mellett számos jótékony hatása is van: segíthet a gyermekben az egyensúly, a koordináció és a motorikus képességek fejlesztésében, használata felnőttek számára is hasznos lehet, ugyanis az összes fő izomcsoportot megmozgatja, emellett javítja az agy keringését és oxigénjét, segíti a fogyást és az emésztést, valamint támogatja az egészséges immunrendszert, s nem utolsó sorban a stresszkezelés hatékony módszere lehet, mint minden mozgás. A trambulin használata minden korosztály számára jó móka, azonban az eszköz helyes használatát és megfelelő karbantartását mindig szem előtt kell tartani.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.