Menü

Hogyan hat a munkanélküliség a párkapcsolatunkra?

Bár mindannyian boldog családra és egzisztenciális biztonságra vágyunk, ez az óhaj sokak számára nehezen megvalósuló kívánság napjaink megterhelő gazdasági helyzetében. Az utóbbi néhány évben különösen sok családfőt, szülőt fenyeget a munkahelyi és anyagi bizonytalanság, ami igencsak megnehezíti a jó párkapcsolat megőrzését.

Bár az utolsó negyedévben hajszálnyit csökkent a munkanélküliségi ráta Magyarországon, ez eddig nem sokat változtatott érdemben az átlag magyar család gazdasági helyzetén. Ilyenkor érezhetően nő a feszültség is a párok között, ami természetesen nem csak őket, de a környezetüket, gyermekeiket is megviseli.

A munkahely elvesztése anyagilag és lelkileg is nehéz helyzetbe hozza a szülőket. Ez a korábbi életritmus megváltozásával, bizonyos kapcsolatok megszakadásával is járhat. Az álláskeresési procedúrák is külön érzelmi terhet rónak a keresőkre, az esetleges elutasítások még inkább - a veszteség, kudarc érzete mellett.

A bevételi forrás hirtelen elapadása a család fenntartásához szükséges jövedelem hirtelen csökkenésével, az életszínvonal esésével is jár, és - különösen a családfenntartó részéről - ez a kiesés komoly önértékelési problémák, sőt súlyos családi konfliktushelyzetek kialakulásának forrásává válhat.

Természetesen ilyen esetben a partner (feleség) keresetére alapozva átvészelhető a nehéz időszak, miközben az állásnélküli férfi nagyobb részt tud vállalni a háztartás, gyermekgondozás feladataiból. Ez azonban sokak számára kellemetlen érzés, különösen a tradicionális szemléletben nevelkedett férfiak számára, akik úgy érezhetik, hogy ezzel felborult a család rendje.

Nem ritka jelenség, hogy a munkájából elbocsátott férfi annyira nehezen vallja be magának és családjának is a kedvezőtlen fordulatot, hogy akár hetekig úgy tesz, mintha eljárna dolgozni, s közben csak a közeli kiskocsmában (jobb esetben könyvtárban, álláshirdetéseket lapozgatva) tölti az idejét...

Ha nagyobb gyerekek, kamaszok vannak a családban, a munkáját elvesztett családfő számára különösen kínos és nehéz lehet a tekintély megőrzése, nem is beszélve arról, hogy sokan zavarba jönnek attól, hogy ezentúl (még ha csak egy ideig is) feleségük válik a család eltartójává.

Amikor a családban betöltött szerepek átértékelődnek, ez akár a párkapcsolat egyensúlyának felborulásához is vezethet. Ha pedig esetleg korábban is voltak feszültségek (akár éppen az anyagiak miatt), azok súlyosbodhatnak, elmérgesedhetnek, vagy – ha hosszabb ideig elhúzódó állapotról van szó – akár váláshoz is vezethetnek.

Nagyon fontos, hogy ilyen helyzetekben még inkább próbáljuk megőrizni kapcsolatunk egységét, harmóniáját! A nehézségek segíthetnek is akár házasságunkat átértékelni, akár kapcsolatainkat új alapokra helyezni.

Nyilvánvalóan a munkáját elvesztett személy, legyen az férfi, vagy nő, ha hagyja magát belesüppedni a veszteséget követő gyászba, saját csökkentértékűségének érzésével nem éppen az ideális partner megtestesítője.

Ám éppen ilyenkor nem szabad feladni a harcot! Az életben ugyanis gyakran éppen egy mély hullámvölgy dobja fel annak a lehetőségét, hogy változtassunk addigi, nem is igazán jól alakuló életünk menetén, és akár más, sokkal testhezállóbb munkakörbe kerüljünk.

A férfiak gyakran még érzékenyebben reagálnak ilyenkor, ezért legyünk még türelmesebbek egymással és ügyeljünk a kimondott szavakra, nehogy a másik esetleg bántásnak, sértésnek vegye azt ebben a fokozottan kiélezett élethelyzetben.

Természetesen egy elhivatott, de munkavállalásában akadályozott nő számára ugyanolyan nagy csapás az állásvesztés élménye, mint bármelyik férfi társáé.

Az állásvesztés hatására sokaknál depressziós vagy akár apatikus időszakok is követhetik egymást, ami különösen negatívan hathat minden családon belüli kapcsolatra.

Ha elmaradnak – akár a spórolás okán – a korábbi szabadidős programok, baráti találkozások, ez még inkább elszigeteltté, magányossá tesz. Holott éppen az álláskeresés ideje alatt fokozottan előtérbe kerülnek az ismeretségek, az informális kapcsolatok, amelyeken keresztül hasznos információkhoz, vagy akár új álláshoz is juthatunk.

Bár az állástalanság időszakát általában presztízsveszteségként éljük meg, de többnyire komoly anyagi oka is van annak, hogy a házastárs egyre türelmetlenebbül nézi, ha párja nehezen talál megfelelő állást. A sürgetés azonban nem segít a helyzeten, sőt, inkább frusztráló, zavaró hatása lehet. Ráadásul ezzel csak még inkább bántjuk, és magunkra haragíthatjuk egyébként is frusztrált párunkat.

Természetesen azt biztosan szívesen fogadja társunk, ha megpróbálunk neki való, őt érdekelhető álláshirdetéseket keresni, vagy ismeretségi körünkben tájékozódunk az esetleges lehetőségekről. A legnagyobb segítséget azonban az jelenti, ha éreztetjük vele, hogy számíthat ránk, hogy bízunk benne és az adott helyzetben is ugyanannyira értékeljük és szeretjük, mint korábban.

A derealizációs szindrómáról általában

A derealizációs szindróma olyan mentális állapot, amelyben az egyén átmenetileg elveszíti a kapcsolatot saját testével, érzéseivel vagy a külvilággal való érzékelésével. Ezek a disszociatív zavarok gyakran szorongással, stresszel vagy traumás élményekkel társulnak, és jellemzőek lehetnek például pánikrohamok, traumatikus események vagy más mentális betegségek során.

Szendvicsgeneráció – két nemzedék közé ragadva

A szendvicsgeneráció tagjai, akik ellátják a múltat és jövőt is egyszerre, mely nem kis nehézséget jelent. Egy elég szívszorító, de mindennapos probléma, amiről keveset beszélünk, pedig sokkal többet kéne.

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?