Menü

Miért alszunk rosszul az alkoholtól?

Aki feküdt már le valaha ittasan, tudja, hogy az alkoholfogyasztás egyáltalán nem kedvez az alvásnak. Bár az alkohol az elalvást megkönnyítheti, mégsem telik kellemesen az éjszaka, ha az ember ivás után kerül ágyba.

Az alkohol a mennyiségtől és az adott személytől függően gyengíti az idegrendszer működését, és így elősegítheti a gyors elalvást. Ivás után nagyjából 4-16 perccel hamarabb alszunk el, mint általában. Sőt, az alkohol már kis adagban is növeli a mély alvást az éjszaka első felében.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy az italtól kipihentebbekké válnánk. Az agy bizonyos régiói ugyanis továbbra is aktívak maradnak, és amikor elmúlik az alkohol nyugtató hatása, az ember rövid időkre felébred.

Az alkohol alvászavart idézhet elő a pihenés második felében, megnövelve a felébredések számát.

A mérsékelt és a nagy mennyiségű alkohol elfogyasztása ráadásul a Rapid Eye Movement (rövidítése: REM, azaz „gyors szemmozgás”) alvás idejét is csökkenti. Ez az az időszak, amikor az ember álmodik.

A jelenség a nőket különösen rosszul érinti, mivel szervezetük átlagosan gyorsabban bontja le az alkoholt. Az ital ráadásul nem csak az agyunk megzavarásával képes tönkretenni az estét. Az alkohol fokozza a vizelet-kiválasztást, ezzel pedig elérheti, hogy éjszaka többször is ki kelljen kecmeregnie az embernek az ágyából.

Ellenpontként javasolt az alkoholt testmozgásra cserélni lefekvést előtt. A rendszeres testmozgásnak egyébként számtalan előnye van, a vérkeringés és az emésztés javításától a krónikus betegségek megelőzéséig. A lelkünknek is jót tesz, ha naponta mozgunk legalább fél órát, mert ennek köszönhetően nő az önbizalmunk, kiegyensúlyozottabbak leszünk, sőt a depresszió rizikóját is jelentős mértékben csökkenthetjük.

Az intenzív mozgás a legtöbb embert alaposan kifárasztja, ezért logikusnak tűnik, hogy ha jól akarunk aludni, akkor lefekvés előtt érdemes sportolni menni. Mások viszont éppen ennek az ellenkezőjét tanácsolják, mert a mozgás felpörget, tele leszünk tőle energiával és lelkesedéssel. A valóság azonban jóval összetettebb ennél.

A rendszeres mozgás összességében hozzájárul az egészségünk megőrzéséhez, így közvetetten ahhoz is, hogy jobban aludjunk, a kutatások szerint ráadásul ez a hatás független attól, hogy mikor sportolunk. Azonban a sportolás hatására megemelkedhet a testhőmérsékletünk, ez pedig megnehezítheti az elalvást!

Az intenzívebb mozgásformák és a lefekvés között tehát teljen el legalább 4-5 óra, és közvetlenül elalvás előtt csak könnyedebb gyakorlatokat végezzünk.

Felelős állattartás

Az állatvédők, menhelyek sokszor beszélnek és kihangsúlyozzák a felelős állattartás fontosságát, de mi is ez valójában? A helyi rádiónk vendége volt hétvégén a helyi állatvédő egyesület elnöke, akivel nagyon hasznos és tartalmas beszélgetésünk volt a felelős állattartásról.

Tartsd fent a motivációt!

A motiváció fenntartása nem mindig könnyű, de vannak olyan hatékony módszerek, amelyek segíthetnek, hogy folyamatosan lendületben maradjunk.

Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.

Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.