Menü

A fegyverként használt inkompetencia

Voltál már úgy, hogy azt érezted, hogy a környezetedben bizonyos emberek semmire sem képesek és mindent neked kell csinálni? Ennek sok esetben meg van az oka és szánt szándékkal történik így, ez pedig egy jól felépített stratégia.

Sokszor előfordul, hogy ember elfelejt valamit, mondjuk egy bevásárlólistáról, vagy bizonyos dolgokban nem annyira ügyes és ezekben az estekben segítséget kér, vagy ha a maga módján is, de megpróbálja megoldani a feladatot. Lehet ennek oka a fáradtság, szétszórtság, akár egy kis ügyetlenség, de mindegyik egyben hasonlít, mégpedig, hogy nem szándékos. Ennek a fordítottja, amikor valaki akarattal csinálja ezt, direkt hagyja ki a dolgokat, vagy vesz a megbeszélt helyett másik féle árut a boltban, vagy direkt összevissza pakolja be a mosogatógépet, akár mosógépet (gondolok itt a színes ruhák keverése a fehérekkel), hogy később ne neki kelljen ezt megtennie. Ezt hívjuk stratégiai vagy fegyverként használt inkompetenciának.

A stratégiai inkompetencia arról szól, hogy valaki ki akarja húzni magát a rá szabott feladat alól, és az ezzel járó felelősség alól is. A lényeg, hogy burkoltan, de azt közvetítse, hogy ő nem akarja megtenni, amit kértek tőle, hanem tegye meg az, aki „jobban ért hozzá”. Ez nem jelenti azt, hogy nem képes ellátni a feladatát, csupán nem akarja megcsinálni, úgy tesz, mint aki alkalmatlan a dologra. Ez általában a párkapcsolatokban és a családi kapcsolatokban figyelhető meg, és nagyon komoly súrlódásokhoz és veszekedésekhez vezet.

Nem csak azért, mert a másik fél úgy érzi egy idő után, hogy egy az életben maradáshoz is inkompetenssel él együtt, hanem ez a fél bizony egy idő után mindent maga csinál és belefárad. Felborul az egyensúly, minden feladat egy emberre hárul, ami egy idő után magától értetődővé válik, hogy azt neki kell megcsinálni. Nagyon egyszerű példa erre, amikor egy párkapcsolatban csak a nő dolga a házimunka, a gyerekek életének logisztikai irányítása, a bevásárlás, miközben amúgy ő is ugyanúgy dolgozik mondjuk nyolc órában, mint a párja. Ezt egy darabig lehet csinálni, de egy idő után nem fog menni, hogy hátóval hat lovat kell megülni.

Könnyen felismerhető ez a helyzet, hiszen csak oda kell figyelni mi történik körülöttünk. Amikor egyre többet hagyja el a szánkat, hogy „inkább megcsinálom én”, na, az már intő jel. Az is megfigyelhető, hogy valaki mindig egyedül van a dolgaival, pedig párkapcsolatban él, hiszen a kapcsolatok általában adok-kapok elvek alapján működnek. Manipulatív, tisztességtelen és bizalmatlan kapcsolat alakul ki. Ezen csak úgy segíthetünk, ha előre lefektetjük a szabályokat, megbeszéljük, kinek mi a feladata, és segítjük egymást mindenben, amiben tudjuk, így egy kiegyensúlyozott, egyenlőségekkel működő, boldog kapcsolatban élhetünk.

A fegyverként használt inkompetenciával a manipulatív személy áthárítja a felelősséget és kötelezettséget a másik félre, ezzel pedig kimondatlanul is bántja a párját. Védekezzünk ellene az állandó kommunikációval és a feladatok egyenlő elosztásával.

Kire hallgatunk döntéshelyzetben?

Döntéshelyzetben többféle személyre vagy tényezőre is hallgathatunk, attól függően, hogy milyen típusú döntésről van szó, milyen a személyiségünk, és milyen környezetben vagyunk. Vajon kire vagy mire szoktunk hallgatni döntéshelyzetben?

Soha nem látott magasságokban a virtuális valóság

A virtuális valóság (VR), mint szórakoztatási forma alig pár éves múltra tekint vissza, mégis rengeteget fejlődött. A fejlesztések jelenleg a harmadik generációnál tartanak, amely már képes az emberi test szinte minden mozgását egy közös térben érzékelni. Írásomat többek között az inspirálta, hogy nemrégiben lehetőségem volt kipróbálni a VR technológiát és több játékkal is játszhattam. Az alábbi cikkben egyfajta áttekintést kaphatunk arról, hogy jelenleg hol tart az említett „tudomány” és hogyan jutott idáig.

Miért félünk a pletykáktól? – A digitális szóbeszéd árnyéka

A különböző híresztelések mindig is részei voltak az emberi társadalomnak. Már az ősidőkben is suttogtak egymás fülébe történeteket az emberek, hogy kibeszéljék, megítéljék vagy épp figyelmeztessék egymást. Ám míg korábban a pletyka személyes, szűk körben terjedt, ma már pillanatok alatt elérheti az egész világot. Az online térben új arcot öltött: azonnalivá, nyilvánossá és gyakran kontrollálhatatlanná vált. Éppen ezért félünk tőle jobban, mint valaha.

Az intimitás új világa. Mi van akkor, ha valaki csak online kötődik?

A társadalom folyamatos változásával együtt a párkapcsolatok, a szexualitás és az intimitás formái is átalakulnak. Az utóbbi években egy új, eddig alig megnevezett jelenség kezdett kirajzolódni: azon emberek csoportja, akik bár heteroszexuális vonzalmat éreznek, nem vágynak személyes, fizikai találkozásra. Kapcsolataikat túlnyomó többségben az online térben keresik és ápolják.

Tudnivalók az önbeteljesítő jóslatról

Önbeteljesítő jóslat az az előrejelzés, vagy hiedelem, amely akkor is valóra válik, ha eredetileg nem volt alapja vagy indoka, mert az, hogy valaki hisz benne vagy cselekszik ennek megfelelően, hozzájárul ahhoz, hogy a jóslat valósággá váljon. Gyakran előfordul például a pénzügyi vagy társadalmi helyzetekben, ahol a várakozások befolyásolják a viselkedést, és ezáltal alakítják a tényleges eredményt.