A fegyverként használt inkompetencia
- Dátum: 2023.07.26., 20:40
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- feladat megosztás, felelősség, hárítás, lustaság, manipuláció, stratégia
Voltál már úgy, hogy azt érezted, hogy a környezetedben bizonyos emberek semmire sem képesek és mindent neked kell csinálni? Ennek sok esetben meg van az oka és szánt szándékkal történik így, ez pedig egy jól felépített stratégia.
Sokszor előfordul, hogy ember elfelejt valamit, mondjuk egy bevásárlólistáról, vagy bizonyos dolgokban nem annyira ügyes és ezekben az estekben segítséget kér, vagy ha a maga módján is, de megpróbálja megoldani a feladatot. Lehet ennek oka a fáradtság, szétszórtság, akár egy kis ügyetlenség, de mindegyik egyben hasonlít, mégpedig, hogy nem szándékos. Ennek a fordítottja, amikor valaki akarattal csinálja ezt, direkt hagyja ki a dolgokat, vagy vesz a megbeszélt helyett másik féle árut a boltban, vagy direkt összevissza pakolja be a mosogatógépet, akár mosógépet (gondolok itt a színes ruhák keverése a fehérekkel), hogy később ne neki kelljen ezt megtennie. Ezt hívjuk stratégiai vagy fegyverként használt inkompetenciának.
A stratégiai inkompetencia arról szól, hogy valaki ki akarja húzni magát a rá szabott feladat alól, és az ezzel járó felelősség alól is. A lényeg, hogy burkoltan, de azt közvetítse, hogy ő nem akarja megtenni, amit kértek tőle, hanem tegye meg az, aki „jobban ért hozzá”. Ez nem jelenti azt, hogy nem képes ellátni a feladatát, csupán nem akarja megcsinálni, úgy tesz, mint aki alkalmatlan a dologra. Ez általában a párkapcsolatokban és a családi kapcsolatokban figyelhető meg, és nagyon komoly súrlódásokhoz és veszekedésekhez vezet.
Nem csak azért, mert a másik fél úgy érzi egy idő után, hogy egy az életben maradáshoz is inkompetenssel él együtt, hanem ez a fél bizony egy idő után mindent maga csinál és belefárad. Felborul az egyensúly, minden feladat egy emberre hárul, ami egy idő után magától értetődővé válik, hogy azt neki kell megcsinálni. Nagyon egyszerű példa erre, amikor egy párkapcsolatban csak a nő dolga a házimunka, a gyerekek életének logisztikai irányítása, a bevásárlás, miközben amúgy ő is ugyanúgy dolgozik mondjuk nyolc órában, mint a párja. Ezt egy darabig lehet csinálni, de egy idő után nem fog menni, hogy hátóval hat lovat kell megülni.
Könnyen felismerhető ez a helyzet, hiszen csak oda kell figyelni mi történik körülöttünk. Amikor egyre többet hagyja el a szánkat, hogy „inkább megcsinálom én”, na, az már intő jel. Az is megfigyelhető, hogy valaki mindig egyedül van a dolgaival, pedig párkapcsolatban él, hiszen a kapcsolatok általában adok-kapok elvek alapján működnek. Manipulatív, tisztességtelen és bizalmatlan kapcsolat alakul ki. Ezen csak úgy segíthetünk, ha előre lefektetjük a szabályokat, megbeszéljük, kinek mi a feladata, és segítjük egymást mindenben, amiben tudjuk, így egy kiegyensúlyozott, egyenlőségekkel működő, boldog kapcsolatban élhetünk.
A fegyverként használt inkompetenciával a manipulatív személy áthárítja a felelősséget és kötelezettséget a másik félre, ezzel pedig kimondatlanul is bántja a párját. Védekezzünk ellene az állandó kommunikációval és a feladatok egyenlő elosztásával.
Az önkéntelen emlékezet

Az önkéntelen emlékezet egy hirtelen villanás, amiből a múltunk egy korábbi részére nézünk vissza és ez az érzés olykor nagyon magával ragadó tud lenni. A kérdés, hogy honnét jönnek ezek? Hogyan keletkeznek? Ebben a cikkben az önkéntelen emlékek témáját járjuk körül.
Mentális egészség a mindennapokban

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására.
Így kezeld a nárcisztikust

Ne tűrjük, hanem kezeljük a nárcisztikust! Ez is lehetne a főcím, A nárcisztikus olyan személyiségtípus, amelyről számtalan könyvet és pszichológiai tanulmányt lehetne írni. Mi jellemzi ezt a személyiségtípust és hogyan lehet kezelni az ilyen embert?
A motiváció elvesztésének okai

A motiváció egy rendkívül összetett és sokrétű jelenség, amely számos biológiai, pszichológiai és környezeti tényezőt magában foglal. Az alábbiakban részletesebben is kifejtem a motiváció működését és a legfontosabb összetevőit.
Telefóbia: tényleg ennyire ijesztő egy hívás?

A telefonhívásoktól és a beszélgetésektől való félelem, azaz a telefóbia nem pusztán bogarasság, hanem a szociális szorongás egyik fajtája. Ezt az iszonyt a társas érintkezés különböző formái váltják ki, mint például enni, előadni vagy szerepelni mások előtt. Jelen esetben a riadtságot a jellegzetes, semmiből előtörő csörgés: a csengőhang, majd az azt követő kommunikáció váltja ki. Az idegesség skálája széles és színes: a finomabb zavartságtól és a bosszúságtól egészen a pánikolásig terjedhet.