5 jel, hogy manipulálnak a párkapcsolatodban
- Dátum: 2023.07.28., 05:10
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com, pixabay.com
- bűntudat, egészség, manipuláció, megérzések, párkapcsolat
A manipuláció felismerhető. A toxikus párkapcsolatokban egy igen gyakori eszköz, ami miatt az elszenvedő gyakran megkérdőjelezi, hogy még mindig megvan-e a józan esze. Most összegyűjtöttük azokat a jeleket, amelyek segítenek abban, hogy felismerjük, ha a manipulálás áldozatai lettünk.
1. Elgondolkozol, hogy veled van a baj?
Ha már túlzottan kételkedsz önmagadban, és abban, hogy biztosan te vagy minden probléma forrása, akkor könnyen lehet, hogy valójában manipulálnak téged. Ha azt érzed, hogy a párod mindenre, amit mondasz talál egy érvet, amivel megfordíthatja, és rád háríthatja a gondokat, akkor lehetséged, hogy el kell gondolkodnod a kapcsolatotokon, ugyanis olyan nincsen, hogy minden szituációban csak te lehetsz a hibás.
2. Állandó bűntudatot érzel
Gyakori jel, ha állandó bűntudatot érzel, ahogy viselkedsz, mert a másik személy kiharcolja belőled, hogy így érezd magad, ha esetleg nem úgy cselekszel, ahogy neki jó. Egy példa, ha mondjuk egy szabadnapot otthon töltesz, de túl fáradt vagy, ezért egész nap csak sorozatot néztél, de a partnered szóvá teszi, hogy miért nem neki kedveskedtél egy vacsorával. Rögtön jön a bűntudat érzése, ha a határok nincsenek meg köztetek, végül a vége az lesz, hogy feladod a saját gondolataidat azért, hogy őt boldoggá tedd.
3. Megpróbálod figyelmen kívül hagyni a megérzéseidet
Az egyik legfontosabb jel, ha a belső megérzésed azt sugja, hogy valami nem oké, de próbálod elhessegetni ezeket a gondolatokat. A manipulációnál különösen fontos, hogy hallgassunk a belső hangokra, mert rengeteg fájdalomtól menthet meg minket, ha elég erősek vagyunk ahhoz, hogy ne szorítsuk háttérbe a saját gondolatainkat.
4. Tojáshéjon jársz
Veled is előfordult már, hogy féltél bármit is mondani vagy tenni, mert attól tartottál, hogy veszekedés lesz a vége? Már régen rossz, ha nem mersz önmagad lenni és kiállni magad mellett, mert attól félsz, hogy valami rossz fog történni. Gyakori lehet, hogy a partner csenddel büntet, ha valami nem úgy történik, ahogy ő akarja, ezért a másik személy inkább teljesen alárendeltté válik, hogy boldoggá tegye, de közben állandó félelemben él, hogy nehogy elrontson valamit.
5. Megkérdőjelezed a mentális egészségedet
A manipuláció nemcsak stresszt és szorongást okozhat, hanem zavartságot és bizonytalanságot is a viselkedéseddel és az érzelmeiddel kapcsolatban. Elkezdhetsz azon is aggódni, hogy a reakcióid talán valamilyen mentális probléma miatt történnek meg. A manipuláció során gyakori a gázláng jelensége, amikor a partner elhiteti, hogy nem vagyunk normálisak, és sok esetben már a valóságot sem lehet megkülönböztetni.
Ha nem vagy biztos benne, hogy bizonyos dolgok megtörténtek- a párkapcsolatodban, akkor könnyen lehet, hogy az egyik legkegyetlenebb manipulációs eszközt alkalmazta a partner.
Az önkéntelen emlékezet

Az önkéntelen emlékezet egy hirtelen villanás, amiből a múltunk egy korábbi részére nézünk vissza és ez az érzés olykor nagyon magával ragadó tud lenni. A kérdés, hogy honnét jönnek ezek? Hogyan keletkeznek? Ebben a cikkben az önkéntelen emlékek témáját járjuk körül.
Mentális egészség a mindennapokban

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására.
Így kezeld a nárcisztikust

Ne tűrjük, hanem kezeljük a nárcisztikust! Ez is lehetne a főcím, A nárcisztikus olyan személyiségtípus, amelyről számtalan könyvet és pszichológiai tanulmányt lehetne írni. Mi jellemzi ezt a személyiségtípust és hogyan lehet kezelni az ilyen embert?
A motiváció elvesztésének okai

A motiváció egy rendkívül összetett és sokrétű jelenség, amely számos biológiai, pszichológiai és környezeti tényezőt magában foglal. Az alábbiakban részletesebben is kifejtem a motiváció működését és a legfontosabb összetevőit.
Telefóbia: tényleg ennyire ijesztő egy hívás?

A telefonhívásoktól és a beszélgetésektől való félelem, azaz a telefóbia nem pusztán bogarasság, hanem a szociális szorongás egyik fajtája. Ezt az iszonyt a társas érintkezés különböző formái váltják ki, mint például enni, előadni vagy szerepelni mások előtt. Jelen esetben a riadtságot a jellegzetes, semmiből előtörő csörgés: a csengőhang, majd az azt követő kommunikáció váltja ki. Az idegesség skálája széles és színes: a finomabb zavartságtól és a bosszúságtól egészen a pánikolásig terjedhet.