Menü

Amit a szilváról tudni lehet

A szilvának számos fajtája létezik. Az egyik legkorábban virágzó gyümölcsfák közé tartozik. Habár a virágai rendkívül szívósak, sajnos érzékenyek a fagyra, ezért védett, napos helyre érdemes ültetni. Érése már júliusban elkezdődik és egészen október végéig tart. Színe a sötétkéktől egészen a sárga árnyalatáig terjed, míg ízében az édes gyümölcs több változatára lelhetünk rá.

Hazánk éghajlata szinte mindenhol megfelelő adottságokat teremt a szilva termesztésére, így nem kell messzire mennünk, ha a magyar szilva valamennyi fajtáját meg szeretnénk kóstolni. Fogyaszthatjuk nyersen, vagy feldolgozva. Gyümölcsként, gyümölcssalátákban, főzve, vagy gyümölcslevesekben is. Készül belőle lekvár, amivel édességeinket, vagy ételünket ízesíthetjük, de a pálinka fő alapanyagának is mondhatjuk.

Az aszalt szilvát választhatjuk nassolni valónak, de jól illik egyes húsételekhez, főleg a vadakhoz. Ebben a formában is tartalmazza, mindazt a vitaminokat, mint nyersen. Sőt még töményebben. Jótékony hatásai miatt kapta egyes vidékeken a csodabogyó nevet.

Mivel rendelkezik?

Elsősorban koleszterincsökkentő. A vér koleszterin tartalma nem számít betegségnek, azonban még is figyelnünk kell rá, mivel akár végzetes is lehet. A vérerek elveszítik rugalmasságukat, a salak hatására a vér járata beszűkül, emelkedik a vérnyomás. Az említett gyümölcs tisztítja a vért, és csökkenti a vérnyomást, ezáltal a vér koleszterin szintjét is. Ha gyengék a hajszálereink ezáltal sokszor elpattannak, és ez sűrűn jelentkezik, akkor ez nem a véletlen műve.

Jelzés, hogy valami hiányzik a szervezetünkből. A gyógyszer rá az ásványokkal és vitaminokkal való ellátás, melynek egyik forrása lehet a szilva is. A szilva gazdag olyan ásványi anyagokban, mint a magnézium, kálium, vas és fluorid. A vasnak vörösvérsejtképző hatása van, a kálium pedig a sejtek és a testnedvek fontos összetevője, ami szabályozza a szívverést és a vérnyomást. K-vitamint is tartalmaz, ami fontos a véralvadáshoz, a csontok fejlődéséhez.

Ha úgy érezzük, hogy elnyom minket a fáradság, akkor is bátran nyúljunk a gyümölcshöz. Fáradságűző, regeneráló, frissítő kúrát is tarthatunk a szilvával. Kifejezetten nyugtató hatású. Nagyon fontosak az idegrendszer számára, segítik az agy anyagcseréjét, ezáltal segítik a megfelelő gondolkodást, tanulást, a memória működését.

Ha emésztési zavarokkal küzdünk, akkor is segítség lehet számunkra. A máj leterheltségének első jele az emésztési zavarok megjelenése. Ha nem teszünk valamit, a szervezet tovább romlik, a vér megtelik salakanyaggal. A szilvában az ásványok és vitaminok olyan mennyiségben vannak jelen, hogy az elfogyasztása után javulhat az állapotunk. A gyomorba kerülve a szilva serkentőleg hat a gyomor működésére, és a belek mozgására. Emésztési zavarok esetén baj lehet a vas feldolgozásával akkor is, ha vaskivonatot szedünk. A természetes forrásból, mint például az aszalt szilvából, a vas felszívódása sokkal sikeresebb.

Zamatos, húsos, lédús szilva kalóriaszegény, nem tartalmaz telített zsírokat, ám, ahogy már fentebb is található, vitaminokban, ásványokban és más összetevőkben gazdag, amik hozzájárulnak az ideális egészség fenntartásához. A szilvát hashajtóként használják, a székrekedés természetes ellenszere. Köztudott, hogy a benne lévő olyan összetevők, mint a rost, a szorbit és a szatén elősegítik az anyagcserét az emésztőrendszerben. Talán ez a leg közismertebb hatása a gyümölcsnek. Közel 85 százalékban vízből álló apró gyümölcs kiváló szomjoltó, miközben a héjában található cellulóznak, és rostos húsának köszönhetően közismert vizelethajtó.

Tehát tökéletesen beilleszthetjük a diétánkban, ízesíthetünk vele kedvünk szerint. Azonban a mennyiségre figyeljünk, mert könnyen a WC-n találhatjuk magunkat, akkor is, ha nem ez volt a cél.

Ne tiltsd, tanítsd

Sokan úgy gondolják, hogy a gyerekek egészséges fejlődésének kulcsa az édességek teljes tiltása. Azonban a szakemberek egyre inkább arra figyelmeztetnek, hogy a tiltás nem feltétlenül vezet jobb eredményhez – sőt, sokszor éppen az ellenkező hatást váltja ki.

Hőálló csokoládé lenne a nyár édességforradalma?

Csak képzeljük el: 35 fok árnyékban, a kezünkben egy szelet csoki… és mégsem olvad szét két perc alatt. Ugye, milyen szép álom? Pedig, ha létezne igazán hőálló csokoládé, az nemcsak a nassolás szerelmeseinek tenne jót, hanem az édességipart is fenekestül forgatná fel.

Mi az a vízikefír és hogyan készül?

A kristálygomba, vagy más néven vízikefír, egy fermentálható anyag, mely cukros vízből pezsgő, enyhén savanykás italt varázsol. Egyre többen fedezik fel hazánkban is ezt a különleges erővel bíró nedűt, amely nemcsak emésztést segít és gyulladást csökkent, hanem életet lehel a hétköznapokba is. Az alábbi cikkben megismerhetjük a használatát, a gondozását, és azt is, hogy hogyan válik belőle egy pohár kortyolható frissítő.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

Szotyola az egészségért

Apró magocskák, melyek általában szürke-fehér csíkosak, legtöbbet a boltok polcain mosolyognak szembe velünk egy-egy zacskóba csomagolva. Finomság, de egészség is ücsörög a csomagokban.