Menü

Dísztök kisokos

Ahogy egyre jobban közeledik a Halloween napja, úgy jelennek meg a házakban díszítő elemként a különböző dísztökfélék. A nagyáruházaktól a piacig, ma már bárhol beszerezhetjük őket és a felhasználásuk is igen széleskörű. Egyre több helyen helyezik teraszokra, ajtók elé a nagy narancsszínű tököt, máshol a díszes turbántököt kosarakba rakják. Egyre több helyen építenek szüreti mulatságokra hívogató, utcai szobrokat ezekből a termésekből.

Vagy csak egyszerűen a településközpontba szeretnének általa egy kis őszi hangulatot varázsolni. Hiszen ezektől a mulatságos dísztököktől az embernek is jobb kedve kerekedik. Van, aki saját maga készíti az otthoni dekorációt, de akad olyan is, aki inkább megvásárolja készen az alkotást. Ugyan ez mondható el magáról a termésről is. Van, aki maga termeszti minden évben, és van, aki boltban vásárolja meg a neki szimpatikus példányokat. Ha az első opciót választanánk idén, akkor miután összeszedtük a dísztököket, vegyük ki a magjukat, majd szárítsuk meg. Megmosni nem szabad, ugyanis a nedves közegben a tökben lévő védőanyag, védi a magvakat a csírázás spontán megindulásától. A mosást és áztatást tavaszra kell hagyni, a tök vetési idejére.

Milyen dekorációk készíthetők belőle? Akár ajtó kopogató, vagy asztaldísz, de egy sima fonott kosárral is szép lehet. Meghagyhatjuk szimplán úgy a termést, ahogy van, de faraghatunk belőle mécsestartót vagy töklámpást is. Igen a kicsi dísztökökből is lehet ilyen módon kreatívosodni. Sőt festhetünk is rá, bármilyen nekünk tetsző dolgot (pl. mókás arcokat).

Nagyon fontos, hogy kizárólag dekorációnak használjuk őket, mivel emberi fogyasztásra nem alkalmasak. Olyannyira, hogy mérgezést okozhatnak, ugyanis toxikus anyagot tartalmaznak. Mivel a kereskedők gyakran nem különítik el egyértelműen az ehető tökféléket a dísztököktől, fontos, hogy a vásárlók meggyőződjenek az étkezési célra vásárolt termék fogyaszthatóságáról. A tökfélék családjába körülbelül 900 faj tartozik, azonban ezek közül számos nem ehető, csupán díszítés céljából tudjuk felhasználni. Ezek a tökfélék rendkívül keserűek, fogyasztásuk már kis mennyiségben is hányást, hasmenést, kiszáradást, gyomorfájdalmat okoznak.

Tehát nagyon fontos, hogy tájékozódjunk még a vásárlás előtt, arról, hogy a kosarunkba rakott termék fogyasztható-e, vagy csak a lakásunkat díszítheti. Díszítés terén legyünk bátran kreatívak. Ha pedig bármilyen oknál fogva mégsem voltunk körültekintőek a vásárlása terén, és fogyasztottunk a dísztökből, azonnal forduljunk orvoshoz!

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.

Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.