Menü

Ashwagandha

A Föld tele van gyógynövényekkel, melyek segítségünkre lehetnek különböző egészségügyi problémáink leküzdésében, ilyen az ashwagandha is. Nézzük, mire jó.

Az ashwagandha egy remek gyógynövény, ami segíthet nekünk a stressz kezelésében. Indiában és Észak-Afrikában őshonos, kis sárga virágokat hoz, leveléből és gyökeréből készítenek kivonatot. Nevének jelentése a „ló szaga”, ami jellegzetes szagára utal, de nevezik indiai ginzengnek és téli cseresznyének is. A nevéből következtethetünk, hogy Indiában használják a legtöbbet, az ajurvédikus orvostudomány egyik alapja, ezért sokszor találkozhatunk vele táplálékkiegészítőként.

Hatása több területen is bizonyított. Antioxidáns tulajdonsága révén erősíti az immunrendszert, vitanolid tartalma miatt remek gyulladáscsökkentő. Használják daganatos megbetegedések kezelésekor is, mivel apoptózist, vagyis a rossz sejtek programozott pusztulását idézi elő. Csökkenti a vércukorszintet úgy, hogy az izmokban serkenti az inzulinkiválasztást. Csökkenti a C-reaktív fehérjék elszaporodását. Ez a gyulladási marker fontos szerepet tölt be a szívbetegégek kialakulásában, de hatással van a koleszterin- és triglicerid szintre, melyek csökkenésével szintén szívünket védhetjük.

Csökkenti a kortizol szintet is. A kortizol egy stresszhormon és akkor emelkedik a szintje, ha a vércukorszintünk leesik. Amikor a kortizol szint megemelkedik, emelkedik vele a vércukorszint is, ami nem minden esetben optimális. Használják meddőség kezelésére is férfiaknál, mivel emeli a tesztoszteronszintet és növeli a termékenységet. Testépítők is előszeretettel fogyasztják, mivel kimutatták, hogy izomtömeg és izomerő növelő szer, emellett segít csökkenti a testzsír százalékot is. Legismertebb hatása ezeken kívül, hogy segít megküzdeni a stresszel, illetve a szorongással és bevált álmatlanság kezelésekor is. Depressziós időszakok ideális partnere, csökkenti a melankólia tüneteit is.

Memóriazavarral küzdők esetében is hatásos kiegészítő gyógymód lehet, hiszen hozzájárul az antioxidáns aktivitáshoz, ezek óvják az idegsejteket a szabadgyököktől, megbirkózik az oxidatív stressz okozta kellemetlen tünetekkel. Az ajurvédikus orvoslában a memória és a feladatmegoldó képesség serkentésére is bevetik.

Tiltott a fogyasztása terhes nőknek és szoptató kismamáknak, az autoimmun betegségekben és az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek. Mivel a kivonat fokozza a pajzsmirigy hormontermelését, a kezelésben résztvevő betegek számára sem ajánlott vagy az orvos engedélyével, megfigyelés alatt szabad csak fogyasztani. Szedése előtt mindig konzultáljunk kezelőorvosunkkal.

Az ashwagandha egy az indiai orvoslában közismert gyógynövény, mely segíthet nekünk a stressz és depresszió leküzdésében, javíthatja a memóriát, jó hatással lehet a vércukorszintünkre és erősítheti immunrendszerünket.

Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?

A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.

Mennyi vizet kellene valójában innunk?

Ha nagyon meleg van, sokat izzadunk vagy ha keményen edzünk és sok folyadékot veszítünk, akkor felborulhat a szervezetben az elektrolitok egyensúlya, ekkor lehetünk dehidratáltak. Mennyi vizet kellene valójában innunk?