Menü

Stresszkezelés a mindennapokban

A stressz lényegében egy tágabb gyűjtőfogalom. Elkülöníthetünk jó stresszt és káros stresszt. A pozitív stressz örömöt ad, fokozza a jóllét állapotát, például egy egészséges vizsgadrukk feleléskor segíti a teljesítményt, boldogságot érzünk egy esküvőn, izgulunk a gyerekünk ballagásán, a gyermekünk születésekor, a várva várt utazáskor, ezeket hívjuk jó stressznek, ám beszélhetünk negatív stresszről is, ez lehet természeti katasztrófa, szociális változások, traumás esemény, munkahelyi konfliktus, családi problémák, haláleset. Mai cikkünkben a mindennapi stresszfaktorokról lesz szó, illetve annak kezeléséről.

Amikor a stressz az életünkben már minden nap jelen van, nem tudunk tőle kikapcsolni, lazítani, alvásproblémákat okoz és szapora pulzust, tartósan ideges állapotot, szorongást, depressziót, koncentrációs zavart, szapora szívverést, magas vérnyomást, folyamatos nyugtalanságot, félelmet, azt mindenképp kezelni szükséges, ugyanis ekkor a szervezetünk kimerül.

Olyan elváltozások jönnek létre, amelyek a betegségek kialakulásának előfutárai, például gyengíti az immunrendszert, tartós vérnyomás-emelkedést okoz, inzulin rezisztenciát, anyagcsere betegségeket, gyulladásokat, daganatokat.

Tenni kell ellene! De hogyan vezessük le a stresszt a mindennapokban?

A stressz levezetésének számos módja létezik, van megoldás.

Ez keresendő például az életmódban, a kiegyensúlyozott táplálkozásban, a rendszeres mozgásban, egy jó illóolajos masszázsban, egy kellemes fürdőben. Utóbbi bármelyik este segítheti a mindennapos stresszlevezetést. Különösen akkor, ha megteremtjük hozzá az ideális körülményeket és nyugalmat.

Relaxáljunk! Vannak különféle videók, relaxációs anyagok a neten, érdemes válogatni belőlük, hátha egyik-másik elnyeri tetszésünket és hatékonynak érezzük.

Passzív pihenés.

Nálam a pihenés sokszor aktív kikapcsolódást jelent, például futást, pedig sokszor a passzív pihenés segít többet: az alvás.

Természetesen az aktív pihenés is jótékony hatású, hiszen a szabadban végzett rendszeres testmozgás előnyei megszámlálhatatlanok, de aki nem a sportban találja meg ezt a fajta megnyugvást, az menjen el színházba, moziba, túrázni, kirándulni, találkozzon barátokkal, kártyázzon a kollégákkal munka után, vegyen részt családi programokban, menjen fürdőbe, szaunázzon.

Sokan dícsérik a jógát, a tai chit, a meditációs gyakorlatokat, melye segítik szerveink összehangolt működését és tudományosan bizonyított tény, hogy szorongás-oldó hatással is rendelkeznek.

A sort még hosszan folytathatnánk, hiszen nagyon sok olyan módszer létezik, amely segítheti a stresszkezelést, akár akupresszúrára gondolunk, akár gyógynövényekre.

Összefoglalva elmondható, hogy a stresszhelyzetektől nem tudunk megmenekülni, nem lehet elkerülni őket, hiszen az élet sokszor állít különféle helyzetek elé, azonban a stressz károsító hatásai ellen tehetünk! Alkalmazzuk a fent említett lehetőségeket, s figyeljük meg hogyan változik az életünk a mindennapokban.

Használt ruhát venni menő!

Sokan szeretik a használt ruha piacot, hiszen fantasztikus és egyedi darabok bújnak meg olykor-olykor a túrkálókban, ami manapság már egyáltalán nem kínos dolog.

Mi okozza az utazás utáni depressziót?

Tapasztalták már, hogy nyaralásból hazatérve szomorú hangulatuk lett? Ez az úgynevezett nyaralás utáni depresszió, amely egyáltalán nem ritka jelenség. Szerencsére az ilyenkor fellépő rosszkedv különböző módszerekkel enyhíthető.

Óvjuk okoseszközeinket, gyógyszereinket a melegtől!

Nem csak az emberek viselik nehezen a kánikulát, hanem a technológiai eszközök is megsínylik a szélsőséges időjárást. Az extrém időjárás nem csak az emberek életét nehezíti meg, de használati tárgyainkban is kárt tehet.

Kemping a kertben

Szeretnéd átélni egy kemping hangulatát, de nincs rá lehetőséged, hogy elutazz otthonról? Rendezz be a kertedben egy sátrat, és éld át otthonról a szabadban töltött éjszaka autentikus hangulatát, az otthon közelségének előnyeivel fűszerezve!

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.