A legfontosabb illemszabályok, ha új munkahelyen kezdesz
- Dátum: 2023.11.18., 17:15
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- információ, ismerkedés, kommunikáció, munka, munkáltató, pszichológia, társalgás, testbeszéd
Az első benyomásnak mindig nagy szerepe van két ember kapcsolatában, és ezen utólag annyira nem is könnyű változtatni. Ezért is lényeges, hogy igyekezz kihozni belőle a legjobbat - főleg akkor, ha új munkahelyen kezdesz. Ebben az esetben ugyanis az első találkozás meghatározhatja a munkatársak véleményét, megítélését, sőt a későbbi viszonyok alakulását is.
A szakértő szerint szigorúan tilos elkésni, hiszen ez azt eredményezi, hogy nagyon rossz vélemény alakul ki a főnökben veled kapcsolatban. A pontatlanság nem csupán illetlenség, de a nemtörődömség jele is. Miután megérkeztél, az új munkatársak mindegyikének be kell mutatkozni: mondd a nevedet, és várd a kéznyújtást. Ha hasonló korosztályú férfi és nő találkozik, jobb megvárni, míg a nő nyújt kezet.
Figyelni kell a másik szavaira, arra, hogy tegeződik vagy magázódik veled. Előbbit - bármilyen nagy is a rangkülönbség - csak a nő ajánlhatja fel. Tehát a férfiaknak a legjobb, ha „Jó napot kívánok!”-kal köszönnek, és megvárják, míg a másik vált tegezésre. Ha ez nem történne meg, maradni kell a magázódásnál.
A hely elfoglalása után nem javasolt a családi fotók kirakásával, az asztal berendezésével kezdeni, ajánlott inkább segítséget kérni a többiektől a munkavégzéshez szükséges dolgok beszerzésében. Ha segítenek, azt mindig meg kell köszönni. Az alacsonyabb beosztású kollégákkal sem szabad lekezelően bánni: könnyen megkeserítheti a mindennapokat az a helyzet, ha valaki már az első napon megutálja az új munkatársat.
Ha van rá lehetőséged, már az elején érdemes segítséget kérned a cég megismerésében. Figyelj arra, hogy milyenek a szokások, például a többiek hogyan oldják meg az étkezést, a dohányzást, van-e büfé, vagy kijárnak ebédszünetben, van-e ruhásszekrény és személyes fogasok. Járj nyitott szemmel, hogy felvehesd a szokásokat, és könnyen beilleszkedhess. Kérdezősködj, ismételgesd a kollégák nevét, de igyekezz egyelőre távol maradni a személyes ügyektől.
Hallgasd figyelmesen a kollégák mondanivalóját, és mutass érdeklődést, ez ugyanis mindig szimpátiát kelt másokban. Magadról azonban ne tárulkozz ki túlságosan, ne menj bele a családi kapcsolataid feltárásába, a betegségek taglalásába, inkább csak a legszükségesebb információkról beszélj. Kérdezz egyszerű, könnyed témákról, például hogy hogyan jár be a munkahelyre a másik, de a főnök kibeszélését, az anyagiakat és a pletykálkodást mindenképp kerüld. Társalogj a többiekkel, azonban ne beszélj túl sokat, mert ez a legtöbb embert zavarja munka közben, és könnyen mérgesek lesznek, ha be nem áll az új kolléga szája.
A testbeszéd nagyon sokat számít az ismerkedéskor és később a kommunikáció során is. De nemcsak az fontos, hogyan gesztikulálsz, hanem akár az is lényeges lehet, hogy milyen irányban állsz, vagy merre néz a lábfejed. Nézd végig a képeket, és tudd meg, mit kell tenned a találkozás utáni első percekben ahhoz, hogy biztosan elnyerd a másik szimpátiáját.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.