Nem olvasnak a kamaszok
- Dátum: 2023.12.06., 11:55
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- ajándék, chat, előnyük, érdeklődés, érettségi kor, felnőtté válás, inger, internet, irodalom, kamasz, kiskamasz, könyv, közösségi oldal, lelassít, olvasás, olvasmány, problémafeldolgozás, profitál, szókincsfejlesztés, témák, világháló, zenehallgatás
Vajon miért nehéz a 12-16 éves korosztályt olvasásra bírni? Hogyan tehetjük vonzóvá az irodalmat és a könyveket az internettel, mobiltelefonnal, közösségi oldalakkal, „kütyüzéssel” szemben? Hogyan válasszunk könyvet a gyermekünknek?
A feladat nem könnyű, sem a szülőknek, sem a tanároknak, hiszen az olvasás megszerettetését számos tényező nehezíti. A mai gyerekek döntő többségének kezében ott a telefon, tablet és laptop, számítógép, televízió, mindezek mellett nem csoda, hogy eszükbe sem jut fellapozni egy könyvet, elmenni a könyvtárba, pedig a sok-sok telefonozással eltöltött óra alatt beleférne egy kis olvasás is.
A kamaszok olvasás helyett azonban ide-oda kattintgatnak, chateléssel töltik az időt, ezzel a 12-16 éves korosztályt elveszítjük az olvasók köréből. Sajnos az én gyerekeimet nem érdekli a könyv illata, nem érdekli, hogy én mit olvastam, amikor ennyi idős voltam, nem érdekli, mert őt más érdekli.
Miért van ez így, és mit tehetünk ellene?
A legnagyobb baj, hogy a gyerekeket rengeteg inger éri a világhálóról, ők pedig hozzászoknak ehhez a felgyorsult világhoz, egyszerre játszik a neten, üzenetet vált a barátaival, esetleg híreket böngészik, videohívást folytat, görgeti a közösségi oldalt, hallgat néhány zenét, megnéz pár videót, ez pedig rengeteg inger, miközben egy könyv olvasása ehhez képest csendes, nyugalmasabb, egy dologról szól, nem kell többfelé figyelni, mondhatni lelassítja őt.
A gyerekeinkkel is meg lehet szerettetni az olvasást, ha figyelünk pár dologra.
Először is válasszunk számára izgalmas, neki való könyvet, mely érdekes lehet neki az internet vonzó világával szemben.
Ha jó könyvvel találkoznak, ők is érezni fogják, hogy az irodalomból rengeteget lehet profitálni, fejleszti a szókincsüket és még szórakoztatja is őket, ezért fontos, hogy mindig a gyerekek korosztályának/értelmi és érzelmi érettségi korának megfelelő könyvet válasszunk, mellyel azonosulni tud,
A kamaszok esetében a problémafeldolgozó irodalom hasznos lehet, hiszen a korának megfelelő problémákkal szembesül és ahhoz talál segítséget, megoldási lehetőséget. Egy neki való könyvvel nem csak tanácsot kaphat a kamasz gyerek, de azt is elérhetjük, hogy megszeresse az olvasást.
Milyen korosztálynak milyen könyvet válasszunk?
10-12 éves kortól már kiskamaszokról beszélhetünk, minden érdekli őket, aki a felnőtté válással kapcsolatos, az önállóságról szól, a barátságokról, szerelemről, közösséges kialakulásáról.
A felső tagozat kezdetével egyre erősödik a gyerekekben a függetlenedési vágy, a versenyszellem, úgy sajnos megjelenik a magány érzése és a kiközösítés is, ez az egész közösséget érintő probléma, beszélni kell róla! Az ezzel kapcsolatos könyvek mind jó és hasznos választások, mely a kiskamaszok, kamaszok lelki világát írja le.
Fontos, hogy olvasson az önismeret fontosságáról, az önbizalomról, amire szüksége van.
Különösen jó téma, ha a jövő érintő kérdésekről olvas a gyermek, hiszen mindenkit foglalkoztat, hogy „mi lesz, ha nagy lesz”.
14 éves kortól megkezdődik az érzelmi leválás a szülőkről, ami a zárkózottságot is magával vonja, a kamaszok ilyenkor feszegetik a határokat, azonban hagyni kell őket hibázni, tanulni, önállósodni, ekkor alakul ki a világnézetük és megkezdik az önálló életre való felkészülést is.
Hibák nélkül nem tud önálló értékrendet kialakítani.
16 éves kortól a kamasz kezd teljesen leválni a szülőkről, kialakítja a saját álláspontját a legfontosabb dolgokról, nevelni már nehéz, de a tanácsokat olykor elfogadja. Elhagyták a gyermekkort és alakulóban a felnőtt életük. Megterhelő időszak ez mindenki számára.
Azt gondolom, akár az őt érintő témákról, akár másról olvas a gyerek, akár könyvet, regényt, akár kortárs irodalmat, akár verseket, akár magazinokat, mindegy, csak vegye kézbe az irodalmat és tegye le a mobiltelefont egy kis időre. Ajándékozzunk könyvet karácsonyra, vagy vegyünk olvasójegyet neki a könyvtárba, hogy a gyerek maga válassza ki olvasmányait! Adjunk lehetőségeket az olvasásra!
Hogyan és milyen első autót válasszunk?
Sokak életében adódik, hogy életük első autóját kell megvenniük. Lehet ez hobbiból, munka vagy éppen napi ingázás miatt. Izgalmas, ugyanakkor kihívást jelentő döntés, amely viszonylag hosszú időre is szólhat. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan választhatunk magunknak jó első járművet.
Karácsonyi aromaterápia
Karácsony idején, de tulajdonképpen a téli időszakban ünneptől függetlenül is van néhány illat, aroma melyekkel egészen kellemes és meghitt ünnepi hangulatot tudunk varázsolni.
A retró zene mindig trendi
Igaz, hogy világunk rohamléptekkel fejlődik és változik, viszont akadnak olyan dolgok, amelyek bár közel sem új keletűek, mégsem merültek a feledés homályába. Ennek egy ékes példája a retró stílus. Azonban mitől lesz mégis menő az, aminek elméletileg már idejétmúltnak kellene lennie?
Karácsonyi szimbólumok
Az életünk, lelkünk, lakásunk decemberben ünnepi díszben várja a karácsonyt. Az otthonunk, a kert, a lakás, a szobák, az ablakok, a fenyőfa, a ruházatunk, a munkahelyünk és a legtöbb üzlet, bevásárlóközpont is karácsonyi pompával ragyog. Vajon ismerjük, hogy ezek a szimbólumok, díszek, dekorációk milyen jelentéssel bírnak?
Idén is lesz Mikulásgyár!
November 29. és december 21. között megrendezik ismét programjaikat a Mikulásgyár dolgozói, szervezői, hogy segítsenek a rászoruló gyerekeken!