Menü

Az emésztőrendszeri betegségek lelki okai

Ha emésztőrendszeri betegségekről van szó, 10-ből 9-szer valamilyen testi problémára gyanakszunk. Lehet rosszat ettünk, az antibiotikum felborította a bélflóra egyensúlyát, enzimhiány, ne adj’ isten daganat… Ezek a megérzések gyakorta helytállók és valóban sok esetben nem is szükséges ennél mélyebbre ásni. Mi van azonban akkor, ha látszólag minden rendben van? Hol keresendő a probléma gyökere?

Mi a lélek?

Az hogy a test problémáinak lelki eredete is lehet, mára már szinte közhelynek számít. Ennek ellenére mégsem fordítunk kellő figyelmet a testi egészség ezen aspektusára. Orvosi szempontból sem egyszerű a dolog, hiszen a lélek megfoghatatlan, még abban sincs egyetértés, hogy mi is pontosan a lélek. A nagy világvallások és a filozófia évezredek óta foglalkoznak ezzel a kérdéskörrel.

A vallások között ugyan vannak lényeges különbségek, viszont nagyjából mindegyik hasonló módon tekint a lélekre: az ember lényege, esszenciája, mely az anyagi világon kívül létezik, más szóval transzcendens. Vallások esetén a lélek a testtől független módon is képez létezni, míg a test lélek nélkül nem tud élni.

Ezzel szemben a keményvonalas materializmus tagadja a lélek mint önálló entitás létezését; amit az ember hétköznapi nyelvezettel lélekként ismer az itt pusztán az agysejtek közti elektromos impulzusok összessége, végső soron nem más mint elemi részecskék tánca a fizika törvényeinek zenéjére.

Hogy melyik definíció a helyes arról nagyon rég óta folyik a vita és nem is valószínű, hogy egyhamar végérvényesen eldőlne. Ami azonban addig is biztos, hogy a test betegségei nem pusztán annak fizikai elváltozásaiból adódhatnak. Bármi is legyen a lélek, az öröm, a félelem, a szorongás vagy a depresszió mind képesek testi tüneteket is produkálni, ezért foglalkozni kell velük.

Hogyan hat a lélek a testre?

Még csak nem is kell közvetlenül a test-lélek kapcsolatba belemélyedni ahhoz, hogy lássuk a lelki problémák milyen testi panaszokat okozhatnak. Itt van rögtön az elhízás. Sokan a magányt vagy a depressziót úgy próbálják orvosolni, hogy az evésbe menekülnek. Először csak egy kis nasi – amivel még nincs is baj – majd egyre több és több felesleges étel. Felesleges kalóriák és egy halom káros adalékanyag, tartósítószer, hiszen a finomabb ételek (sütik, chipsek) melyeket jól esik a kedvenc sorozatunk közben elmajszolni, többnyire tartalmazzák ezeket. Az elhízás aztán olyan betegségeket eredményez mint a diabétesz vagy a zsírmáj, illetve növeli a szív és érrendszeri megbetegedések kockázatát is.

Hasmenés

A hasmenés igen gyakori tünete a lelki problémáknak. Szinte mindenkivel előfordult már, hogy egy-egy vizsga vagy valamilyen komolyabb megmérettetés előtt elkapta a hasmenés. A stressz hatására az agy hormonok segítségével különböző parancsokat küldd a szervezetnek. Ez teljesen normális azonban amikor az idegrendszeren keresztül a belekig is eljut a stressz, a belek is elkezdenek bizonyos hormonokat aktiválni, melyek következtében a belekben lévő széklet ki akar majd jönni és ez hasmenést okoz. A hasmenés többnyire a stresszt kiváltó helyzet vagy esemény elmúltával magától elmúlik.

Gasztritisz

Ha a lelki eredetű problémák hosszabb ideje gyötrik az embert, úgy olyan komolyabb gondok is adódhatnak mint a gasztritisz vagy más néven gyomorhurut. A szervezetben a stressz következtében felszabaduló hormonok a beleket gyorsabb ürítésre késztetik, de a gyomor működését sem hagyják érintetlenül. A gyomorsav termelés stressz hatására fokozódni fog, amely ha hosszabb ideig áll fenn a gyomornyálkahártya elvékonyodásához és gyulladásához fog vezetni. A gyomornyálkahártya jelenti az egyetlen védelmet a gyomorsav maró hatása ellen, így ha ez a védőréteg károsodik a gyomor – csak úgy mint a lélek – önmagát kezdi majd el felemészteni és kialakul a gyomorfekély.

Gyomorégés

A gyomorégés szintén gyakori tünete a pszichés problémáknak. A gyomorégés alapvetően abból adódik, hogy a nyelőcső alján elhelyezkedő izom nem zár rendesen és így nem képes megakadályozni, hogy a gyomorsav visszajusson a nyelőcsőbe. A gyomorsav a nyelőcsőbe jutva irritálni kezdi annak belső felületét, hiszen a nyelőcsövet a gyomorral ellenben nem védi nyálkahártya a savval szemben, hiszen normál esetben a savnak nem is szabadna oda kerülnie. Stressz hatására azonban ez a záróizom nem fog megfelelően működni, így a sav könnyebben folyhat vissza a nyelőcsőbe, amely maró égető érzéssel jár.

IBS

Az IBS (irritábilis bél szindróma) az orvostudomány számára is rejtélyes betegség. Mindmáig nem sikerült konkrét okot azonosítani amely kiváltaná. Amennyiben az orvosok az általános emésztőrendszeri panaszok esetén nem találnak semmilyen ismert betegséget, úgy gyakran előfordul, hogy a pácienst IBS-es betegként diagnosztizálják. Bár a konkrét okai ismeretlenek, mégis az általános vélekedés az, hogy lelki eredetű a betegség kialakulása. Az agy és a bél közti rendellenes idegi kapcsolat válthatja ki. Több tanulmány eredményei is alátámasztani látszanak azt a hipotézist miszerint az IBS gyakran lelki eredetű. Jó hír, hogy némely esetben a pszichológiai segítségnyújtás hatásosnak bizonyult az IBS tüneteinek enyhítésében is.

Érdemes még kiemelni, hogy a stresszes életvitelből fakadó helytelen táplálkozás, habzsolás, rohanva evés súlyosbítja az IBS tüneteit ezért ezek a szokások nem pusztán csak a kialakulásában játszanak szerepet.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.