Menü

Növényi olajok és felhasználásuk

A magyar konyha egyik alapja, hogy hagymát dinsztelünk zsíron, olajon, de más nemzetek konyhái is előszeretettel használják az olajokat, viszont nem mindegy, hogy melyiket mire.

Az egészséges táplálkozáshoz elengedhetetlen, hogy zsírokat fogyasszunk. Egyrészt fontos, hogy egyes vitaminok csak zsírban oldódnak, szóval enélkül nem tudnak beépülni, mint az A-, az D-, E- és K-vitamin. Másrészt olyan tápanyag, melyből komoly mennyiségű energiát nyerhetünk. A növényi olajok olyan zsírsavakat tartalmaznak, mint omega-3 és omega-6, amit testünk nem képes előállítani, így külső forrásból kell pótolnunk. Ezek feltétlenül szükségesek a sejtek membránjainak felépítésében.

Háromféle csoportba sorolhatóak előállításuk szerint. Az első a finomított étolajok, amikor a tisztított alapanyagot sajtolják, majd igen magas hőfokon finomítják. Az eljárás miatt nincs túl magas tápanyagtartalmuk és ízük se, ezért ajánlják sütéshez és főzéshez, így nem lesz semmilyen utóíze a benne készült ételnek. A napraforgó étolaj az egyik legismertebb, kiváló szterin- omega-6 és E-vitamin forrás. A szterin ahhoz kell, hogy a vér koleszterinszintje normális értéken maradjon. Emellett a bőrünknek is jót tehetünk vele, hiszen nem engedi, hogy az kiszáradjon és a szabadgyökök elleni védelemben is komoly szerepet játszhat.

A második fajta szűz olajok, melyek egyáltalán nem tartalmaznak adalékanyagot. Mechanikus tisztításon esnek át, majd préseléssel nyerik ki az olajat. Ennél az eljárásnál az értékes tápanyagok az olajban maradnak, illetve a színe és íze sem tűnik el. Az egyik ilyen ismert olaj, az olívaolaj, melyből létezik szűz és extra szűz verzió is. Magas polifenol tartalma miatt kitűnő antioxidáns hatású és összetétele miatt jó hatással van a szív- és érrendszerre is. Ez az olaj annyiban kakukktojás, hogy nem csak szűz olaj lehet, hanem lehet hidegen sajtolt is. Felhasználását tekintve az olasz ízvilág jellegzetes darabja, de salátákhoz is kiválóan illik.

Végül harmadikként következzenek hidegen sajtolt olajok. Itt maximum 27 foknál nem lehet magasabb a hőkezelés, ezáltal a vitaminok és antioxidánsok megmaradnak. Ízük erős, jellegzetes, ezért inkább saláták ízesítésére alkalmasak. Érdemes említeni a tökmagolajat, melynek sötét zöld színe van, igen sok A- és E-vitamint, szelént és rengeteg telítetlen zsírsavat tartalmaz. Linolsav és E-vitamin tartalma miatt jótékony hatással bír a bőrre. Érdemes tésztákra önteni, pestókat és leveseket ízesíteni vele, de sajtokhoz és kenyérrel is nagyon finom.

Amikor olajokat használunk, érdemes odafigyelni arra, hogy milyen jellegű ételhez használjuk fel, mivel nem csak javíthatunk az ízeken, de el is ronthatjuk erős aromájukkal ételeinket. Az olajok mértékletes fogyasztására szüksége van a szervezetünknek, hogy egészségesebbek és élettel telibbek legyünk.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?

A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.

Mennyi vizet kellene valójában innunk?

Ha nagyon meleg van, sokat izzadunk vagy ha keményen edzünk és sok folyadékot veszítünk, akkor felborulhat a szervezetben az elektrolitok egyensúlya, ekkor lehetünk dehidratáltak. Mennyi vizet kellene valójában innunk?

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Kimchi, az egészség bomba

Sokféle egészséges ételt ismerünk, melyekkel javíthatjuk életminőségünket, erről a koreaiak is tudnak egy remek receptet. Ismerkedjünk meg a kimchivel.