Miért fontos a csapatépítés?
- Dátum: 2024.04.12., 08:35
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- beltéri, csapatépítés, csoportok, ellentétek, élmény, fejlesztés, hatékonyság, kollegák, kombinálható, konfliktusok, konfliktusok megoldása, közös célok, kültéri, motiváció fenntartása, munkahely, munkakapcsolat, munkavégzés, osztályok, összehangol, program, sportegyesületek, stresszoldó, tevékenység
A helyi rádióban valamelyik nap a csapat építő tréningek fontossága, haszna volt a téma, így már akkor megfogalmazódott bennem, hogy erről a témáról érdemes írni. Mi a csapatépítés lényege, hogy zajlik, miért van rá szükség és kiknek ajánlott, ezekről szól mai cikkünk.
A munkavállalók többsége átlagosan hetente 40 órát, havonta 160 órát, évente pedig mintegy 2 080 órát tölt a munkahelyén, kollégái között. Ez az év egynegyed részét teszi ki! A munkatársakkal együtt végzett, sikeres munkához pedig létfontosságú az erős, harmonikusan együttműködő, csapatszellemben dolgozni tudó csapat!
A csapatépítés lényege tulajdonképpen az összekovácsolódás, a személyes kapcsolatok kiépítése és erősítése.
Ez miért fontos?
Mert ott, ahol kevesebb a személyes konfliktus, sokkal hatékonyabban működnek, jóval kevesebb a személyes ellentét. A csapatépítő tevékenység lényege, hogy megteremti a lehetőséget a kapcsolatok szorosabbá válására. A jó csapatépítő ötletek adják a munkahelyi stresszmentesség alapját, ez pedig nélkülözhetetlen a jó munkahelyi légkörhöz, a megfelelő és gördülékeny munkavégzéshez.
Minden hatékony munkavégzés alapja az ilyen jellegű szervezetfejlesztés, mely nemcsak munkahelyi csoportoknak ajánlott, hanem sportegyesületeknek, iskolai osztályoknak is.
A csapatépítés lehet beltéri és kültéri, történhet a cégnél, vagy külső helyszínen (bár megjegyzem utóbbi sokkal jobb) de kombinálhatóak is ezek egymással.
A csapatépítés hatékony munkakapcsolatokat létesít, összehangolja a közös célokat, megelőzi, vagy megoldja a személyes konfliktusokat, problémákat, csökkenti vagy tisztázza a félreértéseket. Ahol sok ember dolgozik együtt, ott ez elkerülhetetlen, így nagyon fontos a csapatépítés. A problémamegoldás fontossága azért kiemelkedően lényeges, mert egy jól kialakított és elfogadó közösség tud csak hatékonyan dolgozni és sikereket elérni.
Véleményem szerint mindenki számára lehetőséget kell biztosítani arra, hogy részt vegyen a csapatépítésben, de fontos, hogy a kollégák ne érezzék ezt kényszernek vagy plusz munkának.
Hogy érzem magam egy jó csapatépítő tréning után?
Például az oktatói testülettel egy közösen eltöltött csapatépítő hétvége után mindenki friss élményekkel, feltöltődve, jókedvűen tér haza és folytatja a munkáját, méghozzá sokkal kellemesebb hangulatban és környezetben, hiszen a közös élményeket átültetik a hétköznapi munkahelyi tevékenységeik területére. A kollegáimmal sokszor hónapokig emelgetünk egy-egy szállóigét, vicces történetet, élményt, melyeket a csapatépítő túrákon, evezéseken, bicajtúrák alkalmával éltünk át együtt.
Örömmel jelentkeztem az idei, júniusi közös csapatépítő túránkra is!
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!