Miért fontos a csapatépítés?
- Dátum: 2024.04.12., 08:35
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- beltéri, csapatépítés, csoportok, ellentétek, élmény, fejlesztés, hatékonyság, kollegák, kombinálható, konfliktusok, konfliktusok megoldása, közös célok, kültéri, motiváció fenntartása, munkahely, munkakapcsolat, munkavégzés, osztályok, összehangol, program, sportegyesületek, stresszoldó, tevékenység
A helyi rádióban valamelyik nap a csapat építő tréningek fontossága, haszna volt a téma, így már akkor megfogalmazódott bennem, hogy erről a témáról érdemes írni. Mi a csapatépítés lényege, hogy zajlik, miért van rá szükség és kiknek ajánlott, ezekről szól mai cikkünk.
A munkavállalók többsége átlagosan hetente 40 órát, havonta 160 órát, évente pedig mintegy 2 080 órát tölt a munkahelyén, kollégái között. Ez az év egynegyed részét teszi ki! A munkatársakkal együtt végzett, sikeres munkához pedig létfontosságú az erős, harmonikusan együttműködő, csapatszellemben dolgozni tudó csapat!
A csapatépítés lényege tulajdonképpen az összekovácsolódás, a személyes kapcsolatok kiépítése és erősítése.
Ez miért fontos?
Mert ott, ahol kevesebb a személyes konfliktus, sokkal hatékonyabban működnek, jóval kevesebb a személyes ellentét. A csapatépítő tevékenység lényege, hogy megteremti a lehetőséget a kapcsolatok szorosabbá válására. A jó csapatépítő ötletek adják a munkahelyi stresszmentesség alapját, ez pedig nélkülözhetetlen a jó munkahelyi légkörhöz, a megfelelő és gördülékeny munkavégzéshez.
Minden hatékony munkavégzés alapja az ilyen jellegű szervezetfejlesztés, mely nemcsak munkahelyi csoportoknak ajánlott, hanem sportegyesületeknek, iskolai osztályoknak is.
A csapatépítés lehet beltéri és kültéri, történhet a cégnél, vagy külső helyszínen (bár megjegyzem utóbbi sokkal jobb) de kombinálhatóak is ezek egymással.
A csapatépítés hatékony munkakapcsolatokat létesít, összehangolja a közös célokat, megelőzi, vagy megoldja a személyes konfliktusokat, problémákat, csökkenti vagy tisztázza a félreértéseket. Ahol sok ember dolgozik együtt, ott ez elkerülhetetlen, így nagyon fontos a csapatépítés. A problémamegoldás fontossága azért kiemelkedően lényeges, mert egy jól kialakított és elfogadó közösség tud csak hatékonyan dolgozni és sikereket elérni.
Véleményem szerint mindenki számára lehetőséget kell biztosítani arra, hogy részt vegyen a csapatépítésben, de fontos, hogy a kollégák ne érezzék ezt kényszernek vagy plusz munkának.
Hogy érzem magam egy jó csapatépítő tréning után?
Például az oktatói testülettel egy közösen eltöltött csapatépítő hétvége után mindenki friss élményekkel, feltöltődve, jókedvűen tér haza és folytatja a munkáját, méghozzá sokkal kellemesebb hangulatban és környezetben, hiszen a közös élményeket átültetik a hétköznapi munkahelyi tevékenységeik területére. A kollegáimmal sokszor hónapokig emelgetünk egy-egy szállóigét, vicces történetet, élményt, melyeket a csapatépítő túrákon, evezéseken, bicajtúrák alkalmával éltünk át együtt.
Örömmel jelentkeztem az idei, júniusi közös csapatépítő túránkra is!
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.