Menü

Gyógynövények, amelyek segítenek fáradtság ellen

A fáradtságot többek közt okozhatja a nem megfelelő, többször megszakított alvás, rossz étrend, stressz, depresszió, dohányzás, alkoholfogyasztás, testmozgás hiánya, a sokat repülőknél pedig a jet lag (időeltolódással járó fáradtság).

Panax ginseng

A hagyományos kínai orvoslásban a panax ginsengről (magyar nevén ázsiai ginzeng) úgy tartják, hogy nagyfokú energiát biztosít a szervezetnek. Ma étrend-kiegészítőként használják az általános közérzet javítására, valamint olyan egészségügyi problémákra, mint a szív- és érrendszeri rendellenességek, depresszió, merevedési zavarok, menopauzális hőhullámok- és a fáradtság. A Journal of Alternative and Complementary Medicine folyóiratban közölt kutatás szerint, az amerikai és az ázsia ginzeng is képes fellépni a fáradtság ellen, illetve szedése javítja a fizikai- és szellemi egészséget, és hosszan tartó energiát nyújt.

Maca gyökér

A maca kivonat fáradtságcsökkentő hatással van a kísérleti állatokra.

Az Andok perui lejtőin őshonos növény többek közt arról híres, hogy koffeinszerű energiát nyújt úgy, hogy az nem jár együtt izgatottsággal, hirtelen fellépő idegességgel.

A maca gyökeret fogyasztó emberek arról számoltak be a természetgyógyásznak, hogy sokkal éberebbek, energikusabbak, jobban bírják a mindennapi megpróbáltatásokat. Egyes kultúrákban a maca gyökér pörkölt, sült ételként vagy levesként kerül az asztalra. A maca gyökér nem csak fáradtság ellen hatásos, de növényi fehérjékben, vasban, cinkben, magnéziumban, kalciumban és különböző vitaminokban is bővelkedik. Pajzsmirigyproblémák és magas vérnyomás esetén használatát illetően feltétlenül ki kell kérni az orvos javaslatát.

Szibériai ginzeng

Vagyis tajgagyökér. Ennek a fas cserjének a gyökerét a kínai orvoslás általában a krónikus fáradtság természetes gyógymódjaként használja. „Bár nem valódi ginzeng, a szibériai ginzengről ismert, hogy segíti a stressz leküzdését” – mondja Jaquel Patterson természetgyógyász.

Többek közt kimutatták róla, hogy javítja a sportteljesítményt, növeli a fizikai, illetve szellemi állóképességet, és segíti a kiegyensúlyozott alvást.

További előnyökkel jár, hogy támogatja az általános immunműködést, és stimulálja a hormonokat. Kapható kapszulában, por alakban és tea formájában. Aki antidepresszánst, vérhigítót szed esetleg cukorbeteg vagy autoimmun betegsége van, konzultáljon a kezelőorvosával, mielőtt szibériai ginzenget kezd szedni!

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.

Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?

Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.