Menü

Kerülendő fog- és szájápolási szokások, melyeket ideje elfelejteni

  • Dátum: 2024.06.20., 08:25
  • hajraegeszseg.hu
  • Képek forrása: Freepik

Az alapos, rendszeres és szakszerű száj- és fogápolással minimalizálható a fogszuvasodás, ínyrecesszió és számos egyéb kellemetlen betegség kockázata. De vajon miből áll a tökéletes rutin? Tényleg szükséges minden étkezés után fogat mosni? Valóban a kemény sörtéjű fogkefe képes csak eltávolítani a makacs lepedéket? Cikkünkben sorra vesszük azokat a szokásokat, amelyeket mindenképpen érdemes kerülni!

Fog- és szájápolási szokások, melyek veszélyesek lehetnek

A fog- és szájápolás kapcsán számos téves információ kering a köztudatban. A tévhitek egy része ártalmatlan és hatástalan, míg mások akár súlyos és visszafordíthatatlan károkat okozhatnak egészségünkben. A következőkben hat gyakori és kerülendő szokást mutatunk be, melyeket érdemes elfelejteni a fogak és íny egészsége érdekében.

Alkoholos szájvíz rendszeres használata

A szájvízhasználat és öblögetés hatékonyan támogathatja a fogközbe, fogfelületre és szájüreg egyéb fogkefével és fogselyemmel nehezen elérhető részeire ragadt lepedék eltávolítását. További előny, hogy tartósan friss és illatos leheletet biztosít. Azonban korántsem mindegy milyen terméket használsz. Amennyiben a hétköznapokra keresel szájvizet, mindenképp kerüld az alkoholtartalmú termékeket. Hogy miért olyan veszélyes a rendszeres alkoholos öblögetés? Az ok egyszerű: az alkohol felboríthatja a szájüreg baktériumflóráját.

Megoldás: Válassz alkoholmentes öblögetőt, amely biztonságosan és tartósan használható!

Étkezés utáni azonnali fogmosás

Leküzdhetetlen kényszert érzel az étkezés utáni azonnali fogmosásra? Sokan vagyunk ezzel így, mégsem javasolt étkezést követően rögvest a fürdőbe venni az irányt. Miután befejezted az étkezést, a szájüreg pH-értéke savas tartományba kerül, mely hatására a fogzománc ellenálló képessége csökken. Ilyenkor a fogkefe sörtéje permanens kárt tehet a zománcrétegben.

Megoldás: Várj legalább 60 percet étkezést követően a fogmosással!

Túl erős- vagy gyenge fogmosás

Közismert tény, hogy a fogmosás a fog- és szájápolás alapköve, azonban kisebb egyetértés van abban, hogy milyen intenzitással érdemes végezni a fogtisztítást. Vajon az erős söprő mozdulatok vagy inkább a gyenge simogatás a célravezető? A válasz: egyik sem!

Megoldás: A fogászati szakértők általános ajánlása szerint napi kétszeri, 2-3 perces, gyengéd erővel történő fogmosás jelenti az ideális megoldást. Érdemes az úgynevezett Bass technikát használni, melyről számos rövid YouTube oktató videó található. A módszer lényege röviden így foglalható össze:

  1. Elsőként mosd meg a fogfelszíneket és ínyet 45 fokos szögben tartott kefével.

  2. Ezt követően mosd meg a fogak külső felszínét körkörös, gyengéd mozdulatokkal. Egyszerre 2-3 fogra érdemes fókuszálni.

  3. Majd mosd meg a fogak belső felszínét, ehhez szintén tartsd 45 fokos szögben a fogkefét!

  4. Ezután mosd meg a frontfogak hátsó részét függőleges mozdulatokkal!

  5. Végül pedig mosd meg alaposan a fogak őrlőfelületét!

Hiányos fogápolási rutin

A fog- és szájápolási rutin nem csupán a fogmosásból és öblögetésből áll. Amennyiben kizárólag ezekre a módszerekre hagyatkozol, nagy valószínűséggel a rutin végeztével sem sikerül a nehezen elérhető helyeken ragad lepedéket eltávolítani.

Megoldás: Bár e két szokás tényleg alapvető fontosságú, a tökéletes végeredmény érdekében nem szabad megfeledkezni a fogselyemről, fogközi keféről és a nyelvkaparóról sem. Vegyük sorra, miért is olyan fontos a teljeskörű rutin!

  • Fogselyem: A fogselyemmel könnyedén eltávolíthatod a fogközbe ragadt ételmaradékokat, melyeket sok esetben lehetetlen csupán a kefével elérni. A klasszikus fogselyem mellett, a legtöbb drogériában és patikában elérhető a fogselyem pálcika, melyek használata még egyszerűbb és kényelmesebb.

  • Fogközi kefe: A fogközi kefe egy apró műanyag pálca, melynek egyik végén kefe, míg a másik végén apró, tompa kampó található. Segítségével könnyedén megtisztíthatod a nehezen hozzáférhető területeket.

  • Nyelvkaparó: Miután megtisztítottad a fogakat és az íny területét, már csak egy rész maradt: a nyelv. Akárcsak a szájüreg összes többi területe, így a nyelv is szennyezetté válhat az étkezés következtében. A nyelvkaparóval másodpercek alatt tisztává varázsolhatod a nyelved, így segítve a hosszan tartó kellemes leheletet és a szájüreg egészségét.

Fogászati és szájsebészeti kontroll vizsgálatok hanyagolása

A fogászati és szájsebészeti kezelések jelentős része megelőzhető lenne az alapos fogápolási rutin és rendszeres szűrővizsgálatok segítségével. A kezeletlenül hagyott apró problémák idővel súlyos, fájdalmas és költségesen kezelhető betegségekké alakulhatnak. Semmiképp sem szabad megvári ezt!

Megoldás: Vegyél részt legalább félévente szűrővizsgálatokon, akkor is, ha nem tapasztalsz panaszokat.

Dr. Németh Bálint: fogorvos és szájsebész több mint két évtizedes tapasztalattal

Dr. Németh Bálint több mint két évtizedes tapasztalattal rendelkezik a fogászat-, szájsebészet- és szépészeti beavatkozások területén. Profi csapatával fokozott figyelmet fordítanak a fájdalommentes, precíz és páciens-centrikus kezelésre. Amennyiben egy ultra modern budai fogászati rendelő után kutakodsz, akkor válaszd Dr. Németh Bálintot!

A metilalkohol a bőrön keresztül is veszélyes

A metil-alkohol (metanol) mérgezés súlyos egészségkárosodást okozhat, akár halált is eredményezhet, ezért fontos ismerni a vele kapcsolatos alapvető tudnivalókat és elsősegélynyújtási teendőket.

Miért vegyük rá magunkat a hideg vizes tusolásra?

A hideg vizes tusolás egyre népszerűbbé válik, mivel számos egészségügyi és mentális előnyt kínál. Bár elsőre talán megterhelőnek tűnhet, a hideg víz jótékony hatásai hosszú távon komoly változásokhoz vezethetnek.

A Shilajit jótékony hatásai és előnyei

A természet rejtett kincsei között a Shilajit az egyik legkülönlegesebb anyag, amelyet évszázadok óta tisztelnek és használnak az ayurvédikus gyógyászatban. Ez a különleges, ásványi anyagokban gazdag gyanta rendkívüli egészségügyi hatásokkal bír. Mi is pontosan a Shilajit és miért tekintik olyan értékes?

A zene hatása az agyműködésre

A zenehallgatás és zenélés jelentős hatással van az emberi agy működésére és szervezetére. A zene nem egyetlen agyközpont által feldolgozott inger, hanem számos területet aktivál és módosít, beleértve a hallókéreg, a szomatoszenzoros rendszer, a frontoparietális hálózat, az agytörzs és más agyi struktúrák működését is. Ez a komplex feldolgozási mechanizmus magyarázhatja a zenei aktivitás általános kognitív és érzelmi előnyeit.

Az izomhúzódás kezelése

Az izomhúzódás terápiája elsősorban tüneti kezelést foglal magában, melynek célja az izom oldása, a fájdalom csillapítása, a duzzanat és gyulladás csökkentése, valamint az izom regenerációjának támogatása. Az alábbiakban összefoglalom a teendőket és a legfontosabb lépéseket.