Menü

Az alvás szakaszai

Az alvás és az alvási fázisok régóta foglalkoztatják a kutatókat, mivel az alvás életünk létfontosságú és nélkülözhetetlen része. Miért fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás? A pihenésre szükség van a test regenerálódásához, a napközben tanult új ismeretek rendszerezéséhez, feldolgozásához. Az ébrenlét alatti érzelmi hatások is részben alvás alatt kerülnek a helyükre. Mindezek hiányában fáradtak, álmosak, kialvatlanok leszünk.

Az alvás alapvető létszükséges a szervezet - így az idegrendszer - számára a regenerálódásához. Ha nem alszunk eleget, koncentrációs problémáink lesznek, sok alapvető készségünk romlik, reakcióidőnk lassul, amellyel pl. vezetés közben veszélyes helyzetekbe is sodorhatjuk magunkat és egymást, valamint az alváshiány a test leromlásához, az immunrendszer legyengüléséhez vezet.

Az alvás-ébrenlét ciklus illeszkedik a Föld forgásához kapcsolódó nappalok és éjszakák váltakozásához, ami az emberen kívül az állat- és növényvilágban is megfigyelhető. Alvás alatt a külvilág ingereire csak korlátozottan reagálunk. Tulajdonképpen fogalmazhatunk úgy is, hogy az alvás egy visszafordítható és kívülről megszakítható eszméletvesztéses állapot.

Mi történik, amikor alszunk?

Nagyon sok minden történik a szervezetben az éjszakai alvás közben. Az éjszakát kb. másfél órás ciklusokban alusszuk át. Egy cikluson belül megfigyelhetünk mély és felületes alvást, illetve álomalvást.

Az alvás első részében inkább a mély alvás a meghatározó, míg az éjszaka második részében a felületes és az álomalvás (REM-alvás: rapid eye movement = gyors szemmozgás) a jellemzőbb. Mély alvás alatt a szervezet lelassul. Ilyenkor csökken a légzésszám, alacsonyabb értékre áll be a vérnyomás és a pulzus, lejjebb megy a belső hőmérséklet. Az emésztés is lassul, valamint lecsökken a vizeletelválasztás mértéke. Az izomtónus csökken, vagyis az izmok ellazulnak.

Mi történik azzal, akinek alvásproblémái vannak? Mi az a disszomnia?

A disszomnia alvászavarok gyakori formája, mikor a beteg időben elalszik, viszont kora hajnalban felébred és nem tud visszaaludni, vagy ennek az ellenkezője figyelhető meg: nehezen és későn alszik el, az ébredés viszont normális időben következik be. Az alvás mennyisége viszont mindkét esetben lecsökken, ami nappali álmossághoz vezet.

Mi történik alvás közben a hormonrendszerben?

Alvás alatt megemelkedik többek között a növekedési hormon szintje, és egészséges emberben sokszorosára nő a melatonin hormon szintje is.

Az éjszakánként átlagosan hat-nyolc óráig tartó alvás jobb életminőséget eredményez. A megközelítőleg ennyit alvó emberek életminősége jobb, mint azoké, akik kevesebbet alszanak.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.