Az alvás szakaszai
- Dátum: 2024.07.12., 05:42
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- A disszomnia, álomalvás, alvás szakaszai, alvási ciklus, alvási fázisok, alvászavar, ébrenlét, felületes alvás, hormonrendszer, kialvatlan, kutatók, regenerálódás
Az alvás és az alvási fázisok régóta foglalkoztatják a kutatókat, mivel az alvás életünk létfontosságú és nélkülözhetetlen része. Miért fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás? A pihenésre szükség van a test regenerálódásához, a napközben tanult új ismeretek rendszerezéséhez, feldolgozásához. Az ébrenlét alatti érzelmi hatások is részben alvás alatt kerülnek a helyükre. Mindezek hiányában fáradtak, álmosak, kialvatlanok leszünk.
Az alvás alapvető létszükséges a szervezet - így az idegrendszer - számára a regenerálódásához. Ha nem alszunk eleget, koncentrációs problémáink lesznek, sok alapvető készségünk romlik, reakcióidőnk lassul, amellyel pl. vezetés közben veszélyes helyzetekbe is sodorhatjuk magunkat és egymást, valamint az alváshiány a test leromlásához, az immunrendszer legyengüléséhez vezet.
Az alvás-ébrenlét ciklus illeszkedik a Föld forgásához kapcsolódó nappalok és éjszakák váltakozásához, ami az emberen kívül az állat- és növényvilágban is megfigyelhető. Alvás alatt a külvilág ingereire csak korlátozottan reagálunk. Tulajdonképpen fogalmazhatunk úgy is, hogy az alvás egy visszafordítható és kívülről megszakítható eszméletvesztéses állapot.
Mi történik, amikor alszunk?
Nagyon sok minden történik a szervezetben az éjszakai alvás közben. Az éjszakát kb. másfél órás ciklusokban alusszuk át. Egy cikluson belül megfigyelhetünk mély és felületes alvást, illetve álomalvást.
Az alvás első részében inkább a mély alvás a meghatározó, míg az éjszaka második részében a felületes és az álomalvás (REM-alvás: rapid eye movement = gyors szemmozgás) a jellemzőbb. Mély alvás alatt a szervezet lelassul. Ilyenkor csökken a légzésszám, alacsonyabb értékre áll be a vérnyomás és a pulzus, lejjebb megy a belső hőmérséklet. Az emésztés is lassul, valamint lecsökken a vizeletelválasztás mértéke. Az izomtónus csökken, vagyis az izmok ellazulnak.
Mi történik azzal, akinek alvásproblémái vannak? Mi az a disszomnia?
A disszomnia alvászavarok gyakori formája, mikor a beteg időben elalszik, viszont kora hajnalban felébred és nem tud visszaaludni, vagy ennek az ellenkezője figyelhető meg: nehezen és későn alszik el, az ébredés viszont normális időben következik be. Az alvás mennyisége viszont mindkét esetben lecsökken, ami nappali álmossághoz vezet.
Mi történik alvás közben a hormonrendszerben?
Alvás alatt megemelkedik többek között a növekedési hormon szintje, és egészséges emberben sokszorosára nő a melatonin hormon szintje is.
Az éjszakánként átlagosan hat-nyolc óráig tartó alvás jobb életminőséget eredményez. A megközelítőleg ennyit alvó emberek életminősége jobb, mint azoké, akik kevesebbet alszanak.
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.