Betegséget okozhat a légkondi! Mi az a légionárius betegség?
- Dátum: 2024.08.22., 06:24
- Martinka Dia
- pixabay.com
- autó, beállít, berendezés, egészségügyi, fertőtlenítés, fertőzés, fokozatosság, influenza, iroda, kánikula, klíma, klímahasználat, légkondi, nyár, otthon, szakember, szűrőberendezés, tippek, tisztítás
A rosszul üzemeltetett klíma számos betegség forrása lehet. Mire figyeljünk oda, ha bekapcsoljuk a berendezést?
A légionárius betegségről már írtunk korábban oldalunkon. Nevét onnan kapta, hogy a 70-es évek végén az Egyesült Államokban egy légiós találkozó résztvevői betegedtek meg a rosszul használt szállodai légkondicionáló berendezés miatt. Harminc halálos áldozat volt. Szerencsére annyira ma már nem kell ilyesmitől tartani, de van egy sor más baj, amelyet a rosszul üzemeltetett klíma okozhat.
Milyen betegségeket okozhat a klíma?
A berendezésben megtelepedő baktériumok sajnos tüdőgyulladást okozhatnak, ami nagyon veszélyes lehet. A betegség influenzaszerű tünetekkel jelentkezik, majd a kevésbé ellenállóknál súlyos szövődményeket idézhet elő. A rosszul karbantartott légkondi emellett számos más fertőzést előidéző mikroorganizmus remek otthona. Ezek asztmát, allergiát, különböző gombás fertőzéseket, tüdőgyulladást is okozhatnak.
Ma már a klímákat általában rendszeresen és alaposan tisztítják, ezért odafigyeléssel a baj megelőzhető. Fontos elmondani, hogy a klímát (akár otthonunkban, akár autónkban) rendszeresen, évente legalább egy alkalommal ellenőriztetni, tisztíttatni kell és ha szükséges, szűrőjét kicseréltetni.
A fertőzések elkerülése mellett a légkondicionálók helyes használatára is kiemelt gondot kell fordítani.
Mire figyeljünk oda, ha bekapcsoljuk a berendezést?
A klímát soha nem szabad túlzottan a kinti hőmérséklet alá beállítani (mínusz 7-8 Celsius fok hőmérsékletkülönbség az ideális), és nem érdemes a közvetlenül a kiáramló hideg levegő előtt ülni vagy állni, mert nagyon könnyen megfázhatunk, továbbá ízületi problémákat okozhat.
Ha autóban használjuk, pár perccel a kiszállás előtt kapcsoljuk ki, hogy szervezetünknek ne legyen hirtelen sok(k) a nagy hőmérsékletkülönbség.
Bár jólesik a forróságban a munkahelyen, az irodában vagy a bevásárlóközpontban a hűvösebb levegő, ilyenkor célszerű egy pulóvert vagy kardigánt magunkra és a gyermekeinkre terítenünk.
Szellőztessünk gyakran! A berendezés csupán a benti levegőt forgatja, azért fontos szellőztetni, hogy friss levegő kerüljön az elhasznált helyére.
A légkondi jó megoldás, ha odakint tombol a nyári hőség, azonban nem szabad túlzásba vinni a használatát. Tanácsaink betartásával elkerülhetjük a klíma nem megfelelő használatából eredő egészségügyi problémákat.
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.