Menü

Betegséget okozhat a légkondi! Mi az a légionárius betegség?

A rosszul üzemeltetett klíma számos betegség forrása lehet. Mire figyeljünk oda, ha bekapcsoljuk a berendezést?

A légionárius betegségről már írtunk korábban oldalunkon. Nevét onnan kapta, hogy a 70-es évek végén az Egyesült Államokban egy légiós találkozó résztvevői betegedtek meg a rosszul használt szállodai légkondicionáló berendezés miatt. Harminc halálos áldozat volt. Szerencsére annyira ma már nem kell ilyesmitől tartani, de van egy sor más baj, amelyet a rosszul üzemeltetett klíma okozhat.

Milyen betegségeket okozhat a klíma?

A berendezésben megtelepedő baktériumok sajnos tüdőgyulladást okozhatnak, ami nagyon veszélyes lehet. A betegség influenzaszerű tünetekkel jelentkezik, majd a kevésbé ellenállóknál súlyos szövődményeket idézhet elő. A rosszul karbantartott légkondi emellett számos más fertőzést előidéző mikroorganizmus remek otthona. Ezek asztmát, allergiát, különböző gombás fertőzéseket, tüdőgyulladást is okozhatnak.

Ma már a klímákat általában rendszeresen és alaposan tisztítják, ezért odafigyeléssel a baj megelőzhető. Fontos elmondani, hogy a klímát (akár otthonunkban, akár autónkban) rendszeresen, évente legalább egy alkalommal ellenőriztetni, tisztíttatni kell és ha szükséges, szűrőjét kicseréltetni.

A fertőzések elkerülése mellett a légkondicionálók helyes használatára is kiemelt gondot kell fordítani.

Mire figyeljünk oda, ha bekapcsoljuk a berendezést?

A klímát soha nem szabad túlzottan a kinti hőmérséklet alá beállítani (mínusz 7-8 Celsius fok hőmérsékletkülönbség az ideális), és nem érdemes a közvetlenül a kiáramló hideg levegő előtt ülni vagy állni, mert nagyon könnyen megfázhatunk, továbbá ízületi problémákat okozhat.

Ha autóban használjuk, pár perccel a kiszállás előtt kapcsoljuk ki, hogy szervezetünknek ne legyen hirtelen sok(k) a nagy hőmérsékletkülönbség.

Bár jólesik a forróságban a munkahelyen, az irodában vagy a bevásárlóközpontban a hűvösebb levegő, ilyenkor célszerű egy pulóvert vagy kardigánt magunkra és a gyermekeinkre terítenünk.

Szellőztessünk gyakran! A berendezés csupán a benti levegőt forgatja, azért fontos szellőztetni, hogy friss levegő kerüljön az elhasznált helyére.

A légkondi jó megoldás, ha odakint tombol a nyári hőség, azonban nem szabad túlzásba vinni a használatát. Tanácsaink betartásával elkerülhetjük a klíma nem megfelelő használatából eredő egészségügyi problémákat.

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.

Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen

“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.

Az arctorna csodás hatásai

Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.