Amit a nyiroködémáról tudni kell
- Dátum: 2024.09.14., 18:34
- Erdős Dorka
- képek: pexels
- duzzanat, elefantiázis, limfográfia, narancsbőr, nyirokkeringés, ödéma
A vénás rendszerünk kiegészítő rendszere a nyirokrendszer, melyben, ha gond adódik, akkor különböző tüneteket tapasztalhatunk, ilyen a nyiroködéma is.
A nyirokkeringés fő feladata az egészségkárosító anyagok elszállítása, viszont ezen kívül még jelentős szerepe van az immunvédekezésben és a szervezet só- és vízháztartásának egyensúlyban tartásában. A nyirokkeringést nyirokcsomók és nyirokerek alkotják, a nyirokerekben nyirokfolyadék áramlik, ami a folyamat végére a vénákba érkeznek.
Amikor a rendszer működésében valamilyen probléma adódik, akkor ennek a folyadéknak a szállítása akadályba ütközhet, és nem jut el a vénákig, hanem a szövetek közötti térben felhalmozódik. Amikor ilyen felhalmozódásról beszélünk, akkor nem arra gondolunk, hogy valaki túlsúlyos és ez miatt a zsírszövetek felgyülemlenek a szervezetben, hanem nagyon jellegzetes tünetekkel jár.
Először általában a lábakon jelentkezik a duzzanat és általánosságban nem csak az egyik oldalt, hanem mindkét oldalt érinti. Ezzel a tünettel jöhet egy nehezített járásképesség és fájdalom is az adott területen. Tünete lehet, hogy a kézhát és a lábfej felső része megdagad, a duzzadt részek között mély árkok láthatóak, pont, mint a csecsemők ráncosságánál. A duzzanatok bármely testrészt érinthetik, akár a hason, karokon, vagy az arcon is. Igen sokszor jelentkezik narancsbőr, szemölcsök, bőrirritáció, ezzel pedig viszketés is. A bőr felszíne megvastagodhat, ellenben sokkal érzékenyebbé válik. Mivel a nyirokkeringés sérül, így a méreganyagok is bejutnak a bőrfelszín alá, ami bőrfertőzést okozhat.
Rosszabb esetekben a lipödémás testrészek mozgásterjedelme beszűkül, mely a mindennapokban is komoly nehézségeket okozhat. Négy stádiumát különböztethetjük meg. Első a lappangó szakasz, amikor még nincs duzzanat, de a nyirokerek sérülnek, a második a lágy duzzanat szakasza, a harmadik szakasz, amikor már visszafordíthatatlan ödéma jelentkezik, a negyedik pedig, amit elefantiázisnak nevezünk, azaz szövődményekkel párosul a betegség.
Kivizsgálásakor alapos fizikai kivizsgálásra, a kórelőzmények pontos ismeretére és egyéb kórképek kizárása fektetik a hangsúlyt, a nyirokerek megfestésével izotóp limfográfiával igazolható a betegség fennállása.
Kezelése két részre osztható, a korai szakasz és az állapotfenntartó szakasz. Először a duzzanat csökkentése a cél, melyet speciális masszázzsal, gyógytornával, fáslizással, és gépi kezeléssel érhetnek el. Ne felejtsük el, hogy az egészséges táplálkozás és a megfelelő mennyiségű mozgás mennyire fontos, hiszen ezekkel nem csak a vérkeringést, hanem a nyirokkeringést is fokozhatjuk. Az első szakaszra épül a második, amikor az elért eredményt megpróbálják fenntartani.
A nyiroködéma egy rendkívül súlyos betegség, amikor a nyirokkeringésben zavar lép fel, melynek tünetei megnehezíthetik a mindennapokat, ezért fontos mihamarabb elkezdeni kezelését.
Tegyünk a mellrák ellen!
A mellrák kialakulása részben a véletlenen és az öröklődő géneken múlik, legalább ekkora jelentőségük van azonban az életmód és a környezeti tényezők hatásainak is. A mellrák megelőzésének számos módja lehet. Tegyünk meg mindent!
Hallottál már a funkcionális diszpepsziáról?
Evés után túltelítettnek érzed magad? Puffadsz, netán görcsöl, feszít a gyomrod? Lehet, hogy FD-ben szenvedsz, érdemes kivizsgálni!
Miért hullik ősszel jobban a hajunk?
Ősszel a levelekkel együtt a haj is jobban hullik, így természetes, ha a megszokottnál erősebb a hajhullás. Évszakváltáskor ez nem meglepő, hiszen ahogy testünk minden sejtje megújul, ez a hajunkra is igaz.
Drasztikusan megnőtt a rövidlátó gyerekek száma
Sajnos folytathatnám is tovább a címet úgy, hogy a kilátások pedig még rosszabbak. Kutatók több, mint 200 tanulmányt néztek át, amelyek 5,5 millió gyerekre vonatkoztak, és 50 országban készültek. Az összegzésből kiderült, hogy jelentősen nőtt a rövidlátó gyerekek száma.
Bajt jelez a lisztérzékenység miatti hirtelen hízás
Habár a cöliákia (lisztérzékenység) szerteágazó tüneteket produkálhat, az érintett gyerekek rendszerint soványak, végtagjaik vékonyak, emellett a rossz felszívódás miatt feltűnően előredomborodó "pókhas" jellemző rájuk.