Menü

Egy új trend, a Brecka-diéta

Rengeteg diétát ismerünk, mindenki azt választaj, ami egyénileg hatásos, vagy amire szüksége van. A TikTokon az év elején egy újabb trend ütötte fel a fejét, ez a Brecka-diéta.

A Brecka-diéta Gary Brecka humánbiológus nevéhez fűződik, akinek az a célja, hogy az életminőséget javítsa. Először Timothy Ferriss írt erről a módszerről, de végül Brecka terjesztette el a népszerű közösségi oldalon. A diéta lényege, hogy a szervezet inzulin válaszára gyakorol hatást, azaz a vércukor szintjének a szabályozása, ezzel elérhető az energiánk tartalékolása egész napra. Úgy is nevezik, hogy 30/30/30 diéta, mivel az ébredés utáni első 30 percben kell megkezdeni azzal, hogy 30 gramm fehérjét kell fogyasztani, majd 30 perc edzés következik. Ebben az a ráció, hogy a korán reggel bevitt fehérjeforrás az egész nap folyamán szabályozni tudja a glükóz szintet.

Mint tudjuk, a fehérje hatással van az inzulin- és vércukorszintre, hosszabb távon tarja fent a teltségérzetet. Sokan elkövetik a hibát, hogy reggel mindenféle szénhidrátot, cukros dolgokat esznek reggeli gyanánt, ami éhgyomorra egyáltalán nem jó, hiszen hirtelen nagyon megelemi a vércukorszintet, emellett a szervezet valószínűleg gyorsabban lebontja ezt a fajta bevitt táplálékot, mint a fehérjét, így sokkal hamarabb éhesek is lesznek. A fehérje mellé természetesen lehet mást is enni, de a 30 gramm fehérje elengedhetetlen. Legyen a reggeli joghurt magvakkal, tofu, bab rántottával, gyümölcsös turmixok, vagy gyümölccsel kevert túrókrémek is.

Nagyon fontos, hogy kellőképpen hidratáljunk is, amennyiben bírja testünk, reggel iktassunk be egy hideg zuhanyt. A következő 30 percben jön az edzés. Ennek alacsony intenzitású kardió edzésnek kell lennie, ami lehet lassú kocogás, séta, fel lehet pattanni a bicajra, vagy az elliptikus trénerre is. Lényeg, hogy a pulzus ne szökjön a magasba, de átmozgassuk testünket, azaz a pulzusszám 135 ütés/perc alatt maradjon. Meg kell jegyezni, hogy nagy a hangsúly a mentális egészség fenntartásán is, hiszen csak akkor lehetünk egészségesek, ha a lelkünk is rendben van.

Ebben a módszerben az a nagyon klassz, hogy ha nincs olyan egészségügyi problémája valakinek, ami miatt bizonyos ételeket nem ehet, vagy különleges diétát kell tartania, akkor nyugodtan nekiállhat, hiszen egy egészséges, a szervezetet tápláló étkezésről és egy utána beiktatott fél órás mozgásról van szó. Ez nem csak arra jó, hogy megszabaduljunk pár kilótól, hanem segít a pszichés felkészülésben a nap további részére, a mozgás oldja a stressz és csökkenti a kortizol szintet is.

A már méltán híres Brecka-diéta már a reggeljeinken átmozgat és feltölt minket energiával, mellyel könnyebben végig csináljuk a napot, lendületesebben leszünk és kevésbé fog ránk törni egy-egy falási roham az éhségtől.

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.