Ha puffadást, hasfájást okoz a fruktóz, avagy a fruktózintolerancia
- Dátum: 2024.10.02., 02:23
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- baktériumflóra, diéta, emésztőrendszeri tünetek, étrend, felszívódási zavar, fruktóz, fruktóztartalom, gyümölcs, gyümölcscukor, hasi fájdalmak, hasmenés, puffadást, szakember, zöldség
Amennyiben puffadást, hasi fájdalmakat, hasmenést tapasztalunk, rossz közérzettel és fejfájással párosulva, akkor gondolhatunk arra, hogy a szervezetünk esetleg nem tudja feldolgozni a gyümölcscukrot. Amennyiben fruktózintoleranciával állunk szembe, sajnos nem minden gyümölcsöt fogyaszthatunk.
Ha szakember segítségét kérve beleássuk magunkat a témába, rájövünk, hogy nem kell elkeseredni, ugyanis a fruktózban szegény étrend sem nélkülözi a finom zöldségeket és gyümölcsöket.
Nem mindegy, hogy fruktóz intolerancia vagy fruktóz-felszívódási zavarról beszélünk. A fruktóz más néven gyümölcscukor a természetben előforduló cukrok egyike, amit a gyümölcsök és zöldségek egy része, valamint a méz is tartalmaz.
Ha fruktózzal kapcsolatos felszívódási zavarokról beszélünk, akkor kétféle betegséget kell megkülönböztetnünk: egyik, amikor a fruktóz intolerancia esetében egy ritka genetikai probléma miatt nem képes a szervezet átalakítani a fruktózt glükózzá. Általában már kicsi korban a hozzátáplálás során, a gyümölcsökkel való első találkozáskor kezdődnek a tünetek.
A másik zavar az úgynevezett fruktóz malabszorpciós szindróma, amely bármely életkorban jelentkezhet. Ilyenkor a fruktóz nem tud a vékonybélből felszívódni, ezért a vastagbélbe kerülve a normál baktériumflóra hatására erjedni kezd, és fokozott gázképződés alakul ki. Ennek tünetei a kellemetlen emésztőrendszeri tünetek és görcsök.
Mit (t)ehetünk, ha ilyen problémával küzdünk?
Fruktózban szegény vagy teljesen fruktóz-, szacharóz- és szorbitmentes diéta lehet a megoldás, amely 2-6 héten belül már javíthat a beteg állapotán. A diéta pontos meghatározása - azaz, hogy pontosan mennyi fruktóz fogyasztható - mindig egyénileg történik.
Tisztában kell lenni azzal, hogy sokféle ételben és italban találhatunk gyümölcscukrot, amikor diétára kényszerülünk, ezekkel a korlátozásokkal már pontosan tisztában leszünk.
Az étrendből a szárított-aszalt gyümölcsöket, a konzerveket és befőtteket, dzsemeket és lekvárokat, a rostos gyümölcsleveket és püréket mindenképp mellőzni érdemes.
Magas gyümölcscukor-tartalommal bír az alma, a görögdinnye, a szőlő, a mangó, a cseresznye, a körte és a gránátalma is. Ha alacsony fruktóztartalmú gyümölcsöket keresünk, akkor érdemes az epret, málnát és szedret választani, de a citrusfélék és kivi is jó választás lehet.
A feldolgozott, magas fruktóztartalommal bíró élelmiszerek fogyasztását is korlátozni kell, hiszen ezek is okozhatnak tüneteket. Ha fruktózfelszívódási problémával állunk szembe, mindig kérjük dietetikus szakember segítségét, aki személyre szabott tanácsokat adhat az étkezés megtervezéséhez.
Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.