Menü

Ha puffadást, hasfájást okoz a fruktóz, avagy a fruktózintolerancia

Amennyiben puffadást, hasi fájdalmakat, hasmenést tapasztalunk, rossz közérzettel és fejfájással párosulva, akkor gondolhatunk arra, hogy a szervezetünk esetleg nem tudja feldolgozni a gyümölcscukrot. Amennyiben fruktózintoleranciával állunk szembe, sajnos nem minden gyümölcsöt fogyaszthatunk.

Ha szakember segítségét kérve beleássuk magunkat a témába, rájövünk, hogy nem kell elkeseredni, ugyanis a fruktózban szegény étrend sem nélkülözi a finom zöldségeket és gyümölcsöket.

Nem mindegy, hogy fruktóz intolerancia vagy fruktóz-felszívódási zavarról beszélünk. A fruktóz más néven gyümölcscukor a természetben előforduló cukrok egyike, amit a gyümölcsök és zöldségek egy része, valamint a méz is tartalmaz.

Ha fruktózzal kapcsolatos felszívódási zavarokról beszélünk, akkor kétféle betegséget kell megkülönböztetnünk: egyik, amikor a fruktóz intolerancia esetében egy ritka genetikai probléma miatt nem képes a szervezet átalakítani a fruktózt glükózzá. Általában már kicsi korban a hozzátáplálás során, a gyümölcsökkel való első találkozáskor kezdődnek a tünetek.

A másik zavar az úgynevezett fruktóz malabszorpciós szindróma, amely bármely életkorban jelentkezhet. Ilyenkor a fruktóz nem tud a vékonybélből felszívódni, ezért a vastagbélbe kerülve a normál baktériumflóra hatására erjedni kezd, és fokozott gázképződés alakul ki. Ennek tünetei a kellemetlen emésztőrendszeri tünetek és görcsök.

Mit (t)ehetünk, ha ilyen problémával küzdünk?

Fruktózban szegény vagy teljesen fruktóz-, szacharóz- és szorbitmentes diéta lehet a megoldás, amely 2-6 héten belül már javíthat a beteg állapotán. A diéta pontos meghatározása - azaz, hogy pontosan mennyi fruktóz fogyasztható - mindig egyénileg történik.

Tisztában kell lenni azzal, hogy sokféle ételben és italban találhatunk gyümölcscukrot, amikor diétára kényszerülünk, ezekkel a korlátozásokkal már pontosan tisztában leszünk.

Az étrendből a szárított-aszalt gyümölcsöket, a konzerveket és befőtteket, dzsemeket és lekvárokat, a rostos gyümölcsleveket és püréket mindenképp mellőzni érdemes.

Magas gyümölcscukor-tartalommal bír az alma, a görögdinnye, a szőlő, a mangó, a cseresznye, a körte és a gránátalma is. Ha alacsony fruktóztartalmú gyümölcsöket keresünk, akkor érdemes az epret, málnát és szedret választani, de a citrusfélék és kivi is jó választás lehet.

A feldolgozott, magas fruktóztartalommal bíró élelmiszerek fogyasztását is korlátozni kell, hiszen ezek is okozhatnak tüneteket. Ha fruktózfelszívódási problémával állunk szembe, mindig kérjük dietetikus szakember segítségét, aki személyre szabott tanácsokat adhat az étkezés megtervezéséhez.

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.

Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen

“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.

Az arctorna csodás hatásai

Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.