Menü

Mentális egészség az iskolában: mit tehet a szülő?

Az iskolakezdés nem minden gyermeknek és szülőnek volt könnyű, hiszen a laza nyár után egy szorosabb napirendbe kellett visszarázódni és több, mint egy hónapja elvárások tucatjainak kell megfelelni. Amikor nemcsak átmeneti nehézségekről van szó, hanem mélyebb problémáról, depresszióról, szorongásról, akkor fel kell ismerni, hogy gond van.

A depresszió viszonylag gyakori probléma a felnőttek körében, de már kisgyermek- és tinédzserkorban is jelentkezhet. A gyerekeknél például az iskolakezdési időszak jelentősen megnöveli a kialakulás kockázatát, hiszen számos olyan stresszhatásnak vannak kitéve a diákok, amelyeknek a nyári vakáció alatt nem.

Nem könnyű szembesülni azzal, hogy ősszel megváltozik a napi rutin, megint korán kell felkelni és emiatt korábban is kell aludni menni. Egyre nőnek az elvárások és az iskolai nyomás, ezek normál esetben is megterhelőek fizikailag és mentálisan is, ráadásul egy esetleges iskolaváltás, család béli változások (kistestvér születése, haláleset, költözés) jelentősen felboríthatja a gyerekek lelki és mentális egyensúlyát.

A szorongás akár fizikai tünetekben is megnyilvánulhat. Milyen jelei vannak, ha szorong a gyerek?

A leggyorsabb módja annak, hogy felismerjük a fiataloknál a depressziót, ha tisztában vagyunk az árulkodó jelekkel, például a következő tüneteknél gyanakodjunk:

hirtelen romlik a tanulmányi teljesítmény
megváltoznak az alvási szokások
magányosabb, többet szeretne egyedül lenni, visszahúzódóbb
koncentrációsproblémák
testi tünetet – például fejfájást, hasmenést, hányingert – produkál
megváltozott viselkedés, esetlegesen ingerlékenység, agresszivitás
személyes higiénia elhanyagolása
önkárosító viselkedés
önbizalomhiány
étvágytalanság vagy falási rohamok
a halálról, öngyilkosságról fogalmaz meg gondolatokat, véleményt

Mit tehet a szülő?

A szakértők szerint elengedhetetlen a kommunikáció. Szülőként nagyon fontos az egészségről és a mentális a jólétről is beszélgetni. Gyakran legyen téma, hogyan érzi magát, illetve milyen nehézségei vannak. Mindenképpen fontos erősíteni a gyermek önbizalmát és a pozitív tulajdonságaira, eddigi sikerélményekre fókuszálni. Ha azt vesszük észre, hogy valami nincs rendben, akkor mielőbb forduljunk szakemberhez. A szorongásra utaló jelek mellett soha se menjünk el szó nélkül.

Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.

Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”

„A sport öröklődik – De nem a génjeinkben, hanem a példánkban”

Sportos szülők, sportos gyerekek, avagy hogyan adjunk át egészséges szokásokat a következő generációnak?

Nyári táborok: megoldás a szülőknek, élmény a gyerekeknek

A nyári szünet közeledtével sok szülő szembesül az évről évre visszatérő kérdéssel: hogyan oldják meg gyermekeik felügyeletét, miközben ők dolgoznak? A nyári táborok nemcsak praktikus segítséget jelentenek, hanem felejthetetlen élményeket is kínálnak a gyerekeknek.

A család, mint biztos háttér

A család az első közösség, ahová tartozunk. Itt tanuljuk meg az alapvető értékeket, a szeretetet, a támogatást, és azt, hogy mit jelent felelősséget vállalni. Egy támogató családi háttér rengeteget számít az élet más területein is, például a tanulásban vagy a sportban.