Menü

Tegyünk a mellrák ellen!

A mellrák kialakulása részben a véletlenen és az öröklődő géneken múlik, legalább ekkora jelentőségük van azonban az életmód és a környezeti tényezők hatásainak is. A mellrák megelőzésének számos módja lehet. Tegyünk meg mindent!

Évente több százezer nőt érint a mellrák, és az összes, daganatos betegséggel összefüggő halálozási listát is az emlőrák vezeti. Bár a rákkutatók szerint nem lehet százszázalékos bizonyossággal megelőzni a betegséget, minél több rizikófaktort iktat ki valaki, annál nagyobb esélye lesz a hosszú, egészséges életre. Mit tehetünk a daganatos betegségek megelőzése érdekében?

A túlsúly leküzdése kiemelt fontosságú.

A rendszeres testmozgás és az egészséges táplálkozás minden rákos megbetegedés esetében a prevenció kiemelt eszköze, ez a mellrák esetében sincs másképp.

Kutatások szerint a menopauza után annál, aki túlsúlyos, akár 30-60%-kal is megnövekedhet a betegség kialakulásának kockázata, ami azt jelenti, hogy az egészséges testsúly elérésével akár ennyivel csökkenthető is, nem beszélve arról, hogy a súlyfelesleg a már kialakult mellrák esetén is hátráltathatja is a gyógyulást.

Testedzés!

A testmozgásnak önmagában is lehet kedvező hatása, ám a daganatos megbetegedések esetében az adatok szerint azoknál a nőknél volt a legalacsonyabb a kockázat, akik legalább négy órán át végeztek testedzést egy héten. A rendszeres testmozgás és az intenzív fizikai aktivitás akár 25%-kal is képes mérsékelni a mellrák kialakulásának kockázatát.

Táplálkozás

Szinte már el sem kell mondani, hogy a szuperélelmiszerek a mellrák megelőzéséért mennyire számítanak. A mellrákos megbetegedések megelőzéséért a megfelelő étrenddel is sokat lehet tenni. Kerülni kell a cukros, feldolgozott, mesterséges adalékanyagokat tartalmazó ételeket és készételeket, ezek ugyanis növelhetik a kockázatot. A vitaminokban, antioxidánsokban, zöldségekben, gyümölcsökben, teljes értékű gabonákban gazdag étrend azonban a megelőzésben segít.

Mi a helyzet a szójával?

A mellrákkal kapcsolatban gyakorta említik a szóját is, ez megosztó. Kutatók szerint a kis mennyiségű szójafogyasztás nem feltétlenül emeli meg a kockázatot, magas rizikó esetén azonban mindenképp érdemes orvossal konzultálni, ami igaz a szóját tartalmazó, többek közt a menopauza tüneteit enyhítő táplálékkiegészítőkre is.

Étrendkiegészítők? Jöhetnek!

Bizonyos vitaminok, ásványi anyagok és mikró tápanyagok, akár táplálékkiegészítő formájában is, képesek csökkenteni a mellrák kialakulásának kockázatát, egy 2019-es tanulmány szerint ide tartozik például a D3-vitamin, a folát, a B6-vitamin, a béta-karotin, az omega-3 zsírsavak, a kurkumin vagy épp a zöld tea.

Fontos a rendszeres önvizsgálat!

Az esetek mintegy háromnegyedében a nők maguk veszik észre a daganatos elváltozás első tüneteit, a leggyakrabban a mellben, esetleg a hónaljban található csomó, dudor formájában. Nem kell azonban azonnal pánikba esni, ha valaki csomót fedez fel a mellében, az esetek 80 százalékában ugyanis nem daganatos betegség áll a háttérben.

Ha megelőzésről beszélünk, akkor a fentieken túl, a jó alváson át a hormonális egyensúly támogatásáig, a stresszcsökkentéssel és a különféle életmódbeli tényezőknek a figyelembevételével sokat tehetünk a daganatos megbetegedések elkerüléséért.

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.

Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen

“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.

Az arctorna csodás hatásai

Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.