A Balatonnál télen is van program
- Dátum: 2024.11.03., 07:11
- Szabó Máté
- képek: pexels
A Balaton vidéke igazi ékszerdobozként rejti magában a szebbnél szebb látnivalókat, a jobbnál jobb programokat, és ez télen sincs másképp. A beltéri időtöltésen túl legyen szó egy-egy rövidebb túráról, festői panorámáról, vagy épp néhány izgalmas kültéri kalandról, a hidegebb hónapokban is érdemes mindegyiket feltűznünk a bakancslistánkra.
Hogyan juthatunk el a helyszínre?
A Balatont senkinek sem kell bemutatni, egy tó a Dunántúlon, Közép-Európa legnagyobb tava, Magyarország vízrajzának és turizmusának meghatározó eleme. Megközelítése egyszerű, és szinte minden embernek egyből van egy útvonal a fejében, hogy hogyan tud eljutni a magyar tengerhez a saját lakóhelyétől. Autópályán haladva is könnyedén elérhetjük, de tömegközlekedési szempontból is előnyös a holléte, hiszen a belföldiek mellett a nemzetközi járatok útvonalának is része. Budapestről attól függően, hogy a tó mely pontjára megyünk egy bő egy órás autóúttal elérhetjük a várost, és kistelepülések révén a parkolás sem lehetetlen.
Szigligeti vár
Egy vulkanikus hegy kúpján, a Balaton egyik legszebb ékköveként áll a Szigligeti vár, amelyet még az 1260-as években kezdtek el építeni a pannonhalmi bencések irányítása alatt. Majd a török támadások idején a híres törökverő, Palonai Magyar Bálint védte az erődöt, amelyet a törököknek sohasem sikerült elfoglalniuk. Végül a vár vesztét a XVII. század fordulóján egy tűzvész, illetve I. Lipót császári rendelete okozta, amelyet követően hatalmas rombolásokat végeztek a területen. Napjainkban a renovált építmény falai mellett járva elképesztő panoráma vár ránk, míg a középkori várak életéről a belső kiállítóterek mesélnek a barokk konyhával, valamint a vár lábánál található fegyverkiállítással és várgalériával együtt. A téli hónapokban pedig még egy mesés kilátással megspékelt korcsolyapályát is találunk a vár tövében.
Haláp tanösvény, Zalahaláp
A Balaton-felvidéken sorakozó tanúhegyek között egyedi formájával tűnik ki a Haláp-hegy, amelynek az egykoron koporsó formájú felső része szinte teljesen tovatűnt az itt folyó bányászati tevékenységek következtében. Bár a hegy egy része már nincs meg, mégis megannyi csodára lelhetünk a területen kanyargó, három kilométer hosszú tanösvényt bejárva. A 10 megálló során a sűrű erdős, sziklafallal körbevett kráter és a Stonehenge-t idéző sziklaformációk kápráztatnak el minket, miközben minél többet megtudhatunk az itteni bazaltformációkról, élővilágáról. Később egy meredek lépcsősort megmászva, 360 fokos panoráma vesz le a lábunkról. A zalahalápi kirándulás egy könnyű, családbarát túrát ígér, ami bármilyen évszakban jó választás lehet.
Lengyel-kápolna, Hegymagas
A Szent György-hegy déli oldalán, magaslik ki a környék egyik legszebb ékköve, a nemrégiben felújított, barokk stílusú kápolna, amelyet a Lengyel család építtetett 1760 körül, majd 1880-ban egy toronnyal is gazdagodott az épület. A történelem viharos századait csodával határos módon átvészelte az épület, így egy gondosabb felújítást követően máig eredeti pompájában áll a 215 méteres magas domboldalon. Belsejében mesés, fából faragott, barokk-rokokó oltárt és tölgyfából készült rokokó stílusú padokat láthatunk, az orgonakarzat mellvédjén pedig bibliai jelentek festményeit csodálhatjuk meg. Kint, a kápolna mellől ámulatba ejtő panoráma nyílik Szigliget és a Balaton felé. Ha pedig egy hosszabb túrára vágynánk, akkor a Lengyel-kápolna előtti parkolóban hagyva autónkat a csodás és egyben kalandos Bazaltorgonák tanösvényt is felfedezhetjük.
Kőhegyi-kilátó
Zamárdi felett emelkedik a szelíden hullámzó Kő-hegy, amely nevét valószínűleg a környék dombjai közül egyedül itt található, a talajból kiálló kövekről kaphatta. Ha Szamárkőtől, a közeli településről indulunk utunkra, akkor egy hangulatos, pincesorok mellett vezető útvonal visz fel minket a Kő-hegy 220 méteres tetejére, ahol egy 2000-ben épített kilátó biztosítja a jó rálátást a pazar panorámára. Innen nemcsak a Balaton víztükrének csillogására, hanem az északi part tanúhegyeire és a Tihanyi-félszigetre is ráláthatunk.
Folly Arborétum és Borászat
Badacsonyörsön mintegy 120 éve már, hogy Folly Gyula fenyőcsemetékkel népesítette be a Tapolcai-medence mára lenyűgöző arborétumává vált birtokát. Ide érkezve több száz fenyő között barangolhatunk és ismerhetjük meg a négy világtáj fenyőit, de akár túravezetővel is körbejárhatjuk a tanösvényt. A rövidebb, téli nappalok se szegjék kedvünket, bátran útnak indulhatunk, hisz esténként fényfestéses kerti sétákon is részt vehetünk. Emellett szabadulószoba is vár a kicsikre és nagyokra egyaránt, ha pedig bemenekülnénk a zimankó elől, akkor az étterem szezonális kínálata, valamint a borászat legfinomabb palackjai kápráztatnak el minket. A felnőtt jegy 3600, míg a gyermek 2700 forintba kerül.
Tamási Parkerdő és Vadaspark
A hét minden egyes napján, napkeltétől napnyugtáig nyitva áll előttünk a Tamási Parkerdő, amelynek a 20 hektár kiterjedésű területén kalandozhatunk egy mesés erdei környezetben, ahol dámszarvasok, gímszarvasok, muflonok és vaddisznók vendégeskednek. Őket földbe süllyesztett, speciális üveggel ellátott kunyhóból csodálhatjuk meg, miközben a vadak nem látnak minket. Ezenfelül a parkerdő tanösvénye nyújt még közelebbi bepillantást az erdő növény- és állatvilágába.
József Attila Emlékház
Balatonszárszón lelhetünk rá arra a házra, ahol József Attila életének utolsó hónapját töltötte. Ekkor még Horváth-kert panziónak hívták az épületet, ahol az ismert költő és nővérei két szobát béreltek, s a művész innen indult útnak az utolsó estéjén. Jelenleg az egykori panzió egy izgalmas, s nem mindennapi kiállításnak ad otthont, mindezzel József Attilára emlékezve. Ugyanis rokonok, egykori szerelmek visszaemlékezései, pszichológiai vizsgálatok és feljegyzések által elevenedik meg előttünk a költő személyisége a kiállításon. Illetve további élményeket ajánl az irodalom kedvelőinek a Vers Utca nevű tematikus sétaút is, amely a városhoz kapcsolódóan a klasszikus és kortárs magyar költészet legnagyobbjait mutatja be. Ráadásul egy felnőtt belépő mindössze 1000 forint, míg a diákok 500 forintért is bejuthatnak.
Tapolcai tavasbarlang
Ha elfáradsz a sok sétában, igazi felüdülés ez a Magyarországon is egyedülálló barlang. Egy kis föld alatti csónakázás mindig jó élmény, főleg egy ilyen különleges, nagy kiterjedésű barlangrendszerben. Az utóbbi években több felújításon is átesett a tavasbarlang. A fogadóépületben egy interaktív kiállítás is várja a látogatókat. A barlangban télen-nyáron 18 fok körüli a hőmérséklet, ami nagyon kellemes, ha kint röpködnek a mínuszok. A gyerekeket játszótér várja, de egy mászófalon is próbára tehetik magukat, ahogy te is. Bármely úti célt is választod, meglátod, hogy a Balaton és a környéke télen is nagyon jó választás. Nekiindulhatsz akár egyedül, vagy a pároddal, de családdal is jó választás. A felnőtt jegy 3700 forintba kerül, míg a gyerekjegyek 1000 forinttal olcsóbbak.
Festői Festetics-kastély
A keszthelyi Festetics-kastély kiemelkedő műemlék. Ma már többek között Festetics IV. György herceg gyerekszobája és a két szomszédos helyiség is látogatható. Ha már a környéken járunk, érdemes meglátogatni a Festeticsek egykori uradalmának legfontosabb helyszínei közé tartozó fenékpusztai majorságot is, ahol annak idején a legendás versenylovakat tenyésztették. Az alap felnőtt jegy 4200 forintba kerül, míg gyerekként, diákként vagy nyugdíjasként 2100 forintért is beléphetünk.
A Balaton összességében tökéletes hely egy hosszú hétvégére télen is, és rengeteg programlehetőséget kínál a környék. A távok legtöbbször gyalogosan is megtehetőek, nincs igazán nagy szükség tömegközlekedésre. Valamint a tó körül könnyedén elérhetünk rengeteg kisebb-nagyobb programot, legyen szó múzeumról, kulturális dolgokról vagy éppen túrázásról.
Novemberi kerti teendők
Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.
Kardió és izomerősítés egyben! Ezt tudja egy ugrókötél!
Az ugrókötelezés több szempontból is előnyös edzéstípus. Elég praktikus, hiszen a szabadban is és otthon is végezhető, igaz – a hullahopp karikázással együtt - kicsit nagyobb teret igényel a lakásban.
Kéktúrára fel!
Az Országos Kéktúra, egyszerűen csak Kéktúra, Magyarország északi tájain végighaladó, folyamatos, jelzett turistaút. Útvonala a Kőszegi-hegységben található az Írott-kőtől a Zempléni-hegységben fekvő Hollóházáig vezet. A túra elméleti hossza 1172 km, amely egyre népszerűbb hazánkban és egyre több embert vonz a hosszútávú sétálás gondolata.
Ne mondjunk le a kinti testmozgásról most sem!
A szabadtéri edzésnek késő ősszel és télen sem lehet akadálya. Nemcsak egyre enyhébbek, de egyre kiszámíthatatlanabbak is a hideg évszakok, ezért aki szeret kint is mozogni – legyen az gyaloglás, síelés vagy saját testsúlyos edzés –, az nagy valószínűséggel idén is hol tizenöt fok közeli, hol fagypont alatti hőmérsékletre számíthat. Akaraterő, elszántság, kitartás és némi őrültség is kell ahhoz, hogy ilyenkor a kinti testmozgás mellett döntsünk. Megéri hiszen az edzőtermi kondizás és az otthoni fekvőtámaszok nem helyettesítik teljes mértékben a szabadtéri edzést.
Őszi kiránduló helyszínek Magyarországon
Olcsó, izgalmas és hazai élményekre vágysz az őszi szezonban? Magyarország tele van olyan remek túrázós helyszínekkel, amelyeket bátran bevehetsz egyedül, gyerekekkel, de akár a barátaid társaságában is. Itt van az ősz, így lassan elő lehet venni a szekrény mélyén meglapuló túrabakancsokat. Az erdei kirándulásokhoz rengeteg páratlan szépségű magyarországi helyszín között tudtok válogatni, a cikkben ehhez nézhetünk meg ötleteteket. Az útvonalak többsége pénztárcabarát, természetközeli és kalandos élményt kínál családoknak, pároknak, de ideálisak baráti kiruccanáshoz is.