Menü

A karácsony érzelmi hatásai

A karácsony sokak számára az év egyik legjobban várt időszaka, hiszen amellett, hogy végre kicsit kipihenhetjük a munkában vagy az oktatásban minket ért fáradalmakat, a családunkkal is több időt tölthetünk, és megajándékozhatjuk azokat, akiket igazán szeretünk. A meghitt pillanatok mögött azonban gyakran bújhatnak meg kevésbé örömteli érzések is. Sokan ebben az időszakban szembesülnek az ünnepi stresszel, a család által rájuk helyezett nyomással és elvárásokkal, esetleg a magánnyal, ami megnehezítheti az ünnepek valódi szépségének a megélését.

Ez a kettősség sok ember számára ismerős lehet, hiszen egyfelől ott a vágy, hogy a karácsony tökéletesre sikerüljön, másrészt viszont az ezzel járó érzelmi és anyagi terhek alatt könnyen össze lehet roppanni, melynek hatására talán pont karácsony napjára fáradunk el teljesen lelkileg. Hajlamosak vagyunk idealizálni ezt az ünnepi időszakot, de oda kell figyelnünk rá, hogy ez ne torzítsa el a valóságot a fejünkben, mert akkor könnyen csalódhatunk. Érdemes felkészülni rá, hogy előtérbe kerülhetnek a családi konfliktusok, esetleg, ha a közelmúltban elveszítettük egy szerettünket fájdalmasabban élhetjük meg ezeket a napokat.

Az is előfordulhat, hogy valami indokból a családunktól távol, vagy teljesen nélkülük kell töltsük a karácsonyt, ami sok emberben magányt okozhat, esetleg inkább félelemmel fordulnak az ünnepek felé, mintsem boldogsággal. Ilyen esetben nem kell kétségbe esni, hiszen több megoldás is van rá, hogy ezek az emberek is megtalálják a helyüket a szeretet ünnepén, és ki tudják élvezni azt. Érdemes lehet keresni egy olyan közösségi kezdeményezést, ahol más, magára maradt emberekkel töltheted az estét, esetleg egy közös vacsora, vagy társasjáték est formájában.

De akár önkéntes programok keretében is lehet segíteni másokkal együtt a rászorulókon, ami nemcsak hasznos és közösségi élmény, de lélekmelengető is lehet. Ha esetleg külföldön tölti valaki az ünnepeket, és nincs lehetősége hazajönni, akkor egy videóhívás kiváló lehetőség lehet arra, hogy közelebb érezzük magunkat családtagjainkhoz. Jó alternatíva még egy kedves kézzel írott levél vagy karácsonyi képeslap is, kellemes meglepetést okozhat a címzetteknek.

Amennyiben te szervezed a nagycsaládos karácsonyt és úgy érzed, hogy túlterhelt vagy, ne félj segítséget kérni. A közös készülődés ugyanolyan kellemes része lehet az ünnepkörnek, mint egy vacsora, vagy közös játék. Emellett lehet elég csak annyi, ha megosztod egy barátoddal, hogy mit érzel nehéznek, és ő ötleteket tud adni ezeknek a megoldására, vagy áthidalására. Sokszor hajlamosak vagyunk elfeledkezni a legfontosabbról, hogy önmagunkra is időt szánjunk. Ha már úgy érezzük minden túl sok, akkor tartsunk szünetet, menjünk el sétálni, meditáljunk, vagy szenteljünk egy kis időt általunk szeretett dolgoknak. Nem érdemes még jobban kifárasztani magunkat a szabadnapokon, hiszen akkor elveszik a karácsony varázsa és lényege.

Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.