Egészséges karácsonyi menü kompromisszumok nélkül
- Dátum: 2024.12.15., 05:57
- Majernyik Szilvia
- képek: pexels
- egészséges életmód, egészségtudat, étkezés, kalória, karácsony
A karácsony az év azon időszaka, amit mindenki a szeretteivel ünnepel és amikor a legfinomabb falatok kerülnek az étkezőasztalra. Ilyenkor azonban hajlamosak vagyunk elengedni magunkat, és túlzásba vinni az olyan ételek fogyasztását, amik tele vannak cukorral, zsírral és kalóriával. Azt gondolhatnánk, hogy dehát ez ezzel jár, a valóságban viszont nem muszáj választani az ünnepi ételek és az egészségtudatosság között, hiszen egy kis kreativitással és tervezéssel könnyen ötvözni lehet a kettőt!
Segítségként, most egy többfogásos menü alternatíváit fogom felhozni, de persze mindenki eressze nyugodtan szabadjára a fantáziáját, hiszen rengeteg egészséges hozzávaló van, amit ünnepek idején is felhasználhatunk! Kezdjük a leveseknél, itt általában a húsleves a szokás karácsonykor is, de ahány ház annyi szokás. Hogyha a megszokott levest választjuk, próbáljunk meg friss fűszernövényeket és házi húst vásárolni, illetve kevésbé megsózni. Aki nyitott az új dolgokra, azoknak tudom ajánlani a különböző krémlevesek elkészítését friss zöldségből, lehetőleg növényi tejszínnel. Ez sokkal könnyebbé teszi az ételt, mint a sima tejszín, de a textúrája ugyanolyan marad.
A főételek szokott általában lenni a hangsúly, a sültek és a köretek a karácsonyi asztal központi elemei. Bár sok helyen előszeretettel sütnek sertést és marhát, a zsírosabb húsok helyett érdemes inkább soványabb alternatívákat választani. Egyrészt a szárnyasok is sokkal jobbak lehetnek, mint a csirke vagy a pulyka. Egy jó aszalt szilvával töltött csirkemell például kiválóan mutat az asztalon, és isteni íze van. Bármiféle hal is jó választás lehet, ha egy kicsit drágábbat és ünnepibbet akarunk választani, akkor a lazac kiváló döntés lehet. Nemcsak finom, hanem omega – 3 zsírsavakban is gazdag, és kevés fűszerezéssel is isteni fogást lehet belőle készíteni.
Köretek terén a klasszikus sült krumplit vagy krumplipürét helyettesíthetjük édesburgonyával. Sokkal egészségesebb és gazdagabb ízvilággal rendelkezik, és a fentebb említett lazachoz például jobban is illik, illetve nem csak alacsonyabb kalóriatartalmúak, hanem tele vannak vitaminokkal és rostokkal is. A rizs alapvetően is egy egészséges köret, amit esetleg színesíthetünk még barnarizzsel, a lassabb felszívódású szénhidrátok érdekében.
A saláták esetében is próbáljuk elkerülni például a majonézes burgonyasalátát, vagy kukoricát, esetleg olyanokat, amiben sok tejszín van. Helyette friss zöldségekből készítsünk salátát, amelyet olívaolajjal, vagy balzsamecettel ízesítsünk. Adhatunk hozzá különleges hozzávalókat is, például különböző magvakat, diót, gránátalmát, vagy fetasajtot.
A legnehezebb pontja ennek a menüsornak nyilván a desszertek egészségesebb elkészítése lesz. Egyértelműen nem várhatjuk el se magunktól, se másoktól, hogy ne legyenek finomabbnál finomabb sütemények az ünnepi asztalon. A finomlisztet helyettesíthetjük teljes kiőrlésű liszttel, illetve próbáljunk meg kevesebb cukrot tenni a tésztába és a töltelékbe. Inkább gazdagítsuk aszalt, vagy friss gyümölcsökkel a bejglit vagy a piskótát. A mézeskalácsok díszítéséhez a cukros máz helyett mártogassuk őket étcsokiba és rakjunk a tetejére diót, mogyorót, vagy más magvakat, esetleg aszalt gyümölcsöt.
Italként a szénsavas és cukros üdítők helyett próbáljunk meg otthoni alternatívákat elkészíteni. Egy házi készítésű forralt bor, puncs, vagy esetleg gyümölcstea kiváló választás lehet.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?
A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.