Menü

Téli ekcéma: így ismerd fel és így kezeld

A tél a legtöbb gyerek számára örömöt jelent: várják a havat, mely egyet jelent a hóember építéssel, szánkózással. A felnőttek elő vehetik a téli ruhatárat, süthetnek gesztenyét, készíthetnek egy gőzölgő aromás forralt bort, előkerülnek az illatgyertyák, készülhetünk az ünnepekre. A téli időjárás azonban nem mindenki számára kellemes –az ekcémás betegeknek biztosan nem, ugyanis a hideg hatására kiújulhatnak, felerősödhetnek ekcémás tüneteik.

Az ekcéma, más néven atópiás dermatitisz, vagyis krónikus bőrgyulladás sokféle okból alakulhat ki. Többek közt genetikai hajlam, immunológiai problémák vagy káros környezeti tényezők is szerepet játszhatnak a létrejöttében. A legtöbbször már csecsemő- vagy kisgyermekkorban diagnosztizálják, de felnőttkorban is felütheti a fejét.

Miért gyakoribbak télen az ekcémás tünetek?

A téli hónapokban az ekcémás betegeknek alapvetően két problémával kell szembenézni, amelyek a kezelést is megnehezítik: az egyik a száraz levegő, ami szárítja a bőrt, másik pedig a hideg időjárás. A télen sokszor tomboló jeges szelek kiszárítják a bőrt, ezt pedig csak tetézi, amikor bekapcsoljuk az autóban, otthon vagy az irodában a fűtést.

Hogyan kezeljük az ekcémát?

A legelső lépés az, hogy tudjuk, mi is váltotta ki a bőrbetegséget és fogadjuk meg a szakemberek télre vonatkozó tanácsait.

Hidratáljuk a bőrünket ekkor még fokozottabban!

Használjunk mosakodó kenőcsöt, amely segít visszaállítani a bőr nedvességtartalmát. Kiváló termék ilyen esetekre a vazelin is, de legokosabb ilyen esetben először a bőrgyógyász tanácsát kikérni.Az ekcémás bőr rengeteg hidratálást igényel. Zsíros arckrémeket, testápolókat használjunk és fürdés vagy zuhanyzás után azonnal vigyük fel a bőrünkre. Az sem árt, ha naponta még egyszer hidratálunk.

A hidratált test a hidratált bőr kulcsa. Napi legalább nyolc pohár vizet igyunk meg télen is, ez segít az ekcémás bőr hidratálásában. Ha nagyon „fellángolnak” ezek a piros kiütések, akkor lokális szteroidokat kell használni, melyet a bőrgyógyász ajánl. Ha a vény nélkül kapható krém nem használ, akkor is bőrgyógyászhoz kell fordulni.

Mérjük otthonunk levegőjének páratartalmát! Ha kell, használjunk párásítót otthon.

Ne legyen se túl meleg, se túl hideg a lakásban. Az ideális nappali hőmérséklet 21-22 Celsius fok körül, míg az éjszakai kicsit alacsonyabban, 18 fok körül ideális. A páratartalom pedig legjobb, ha 50-55% között van.

Fényvédelem télen is!

Már többször írtunk róla, hogy a téli napsütéskor is védeni kell bőrünket fényvédő szerekkel, ekcémások lehetőleg érzékeny bőrre alkalmazható kozmetikumokat használjanak.

Viseljünk kesztyűt. Ez megelőzi a kéz bőrének kiszáradását télen.

Meddig tart télen az ekcéma?

Ha időben odafigyelünk és megfelelően kezeljük, akkor nem tart sokáig és viszonylag hamar sikerük csökkenteni, enyhíteni a tüneteket. Télen különösen gyakran üti fel a fejét az ekcéma az arra hajlamos bőrön. Szerencsére azért sokat tehetünk ellene.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.