Menü

Téli szuperétel a savanyú káposzta

Mindenki ismeri a savanyú káposztát, a többség evett is már, de lehet, hogy nem mindenki tudja, hogy mennyire egészéges és hasznos étel szervezetünknek.

Sokan készítenek savanyú káposztából ételeket, főleg karácsony közeledtével, sok asztalról nem hiányozhat a székely káposzta, vagy a töltött káposzta. A nehéz ételek közé sorolják, már ha a gyomrunk szempontjából nézzük, pedig nem nehéz elkészíteni.

A káposzta önmagában is remek zöldség, hiszen tele van vitaminokkal. Ilyen az elhanyagolhatatlan C-vitamin, amiért a tengerészek is előszeretettel fogyasztották skorbut ellen. Továbbá magas a B1-vitamin tartalma is, sőt, van benne karotin és niacin is, utóbbi közismertebb neve a B3-vitamin. Ásványi anyagokban is bővelkedik, tárol kalciumot, káliumot, foszfort, magnéziumot és nátriumot is.

Amennyiben ez nem lenne elég, akkor említsük meg azt is, hogy a víztartalma is igen magas, folyadékbevitelünk számításakor is kiveszi a részét. Ebben a növényben az a nagyon szuper, hogy a savanyítás során nem veszti el a benne lévő jóságokat, így tovább is tárolható. Savanyítva nyersen is fogyasztható, de ebből a verziójából ízes ételeket is készíthetünk, akár az ünnepi menü egyik ékes darabja is lehet.

A savanyított káposzta az erjedése során olyan jótékony hatású baktériumok keletkeznek, amelyek képesek meggátolni az ártalmas mikróbák elszaporodását, ezzel pedig támogatják a bélflóra helyes működését. A savanyítás során sokféle fűszert adnak a káposztához, köztük igen jelentőségteljes a babérlevél, a kapor, a bors, a mustármag, köménymag, sőt néha a torma is. Mindezen fűszerekről tudjuk, hogy szintén segítik az emésztést és felszívódást, a köménymag például remek bélgáz hajtó, de sokuk a légúti megbetegedéseknél is hatásosak.

A savanyú káposzta levét sem szabad kiönteni, mert fogyasztásával jól tehermentesíthető a máj. Az említett jótékony hatásokon kívül még segít a koleszterinszint csökkentésében, támogatja a vércukorszabályozást, ajánlják daganatos megbetegedések kezelésének támogatására is. Fogyókúrázók étrendjében is kötelező elem, mivel könnyebb megszabadulni a feleslegesen ránk rakódott kilóktól is. A népgyógyászatban a savanyított káposztalevelet használják csípésekre, elfertőződött sebek kezelésére is borogatásként, hiszen fájdalomcsillapító hatással rendelkezik. Az a hír járja, hogy „macskajajra” is igen hatásos, aki nem hiszi, járjon utána.

A savanyú káposzta igen régóta bizonyította hatásosságát egyes betegségek elkerülésében és kezelésében. A káposzta telis-tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal, melyek nem vesznek el a savanyítás során, ezért érdemes a téli hónapokban gyakrabban étkezésünk elemei közé beiktatni.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?

A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.

Mennyi vizet kellene valójában innunk?

Ha nagyon meleg van, sokat izzadunk vagy ha keményen edzünk és sok folyadékot veszítünk, akkor felborulhat a szervezetben az elektrolitok egyensúlya, ekkor lehetünk dehidratáltak. Mennyi vizet kellene valójában innunk?

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Kimchi, az egészség bomba

Sokféle egészséges ételt ismerünk, melyekkel javíthatjuk életminőségünket, erről a koreaiak is tudnak egy remek receptet. Ismerkedjünk meg a kimchivel.