Menü

Téli szuperétel a savanyú káposzta

Mindenki ismeri a savanyú káposztát, a többség evett is már, de lehet, hogy nem mindenki tudja, hogy mennyire egészéges és hasznos étel szervezetünknek.

Sokan készítenek savanyú káposztából ételeket, főleg karácsony közeledtével, sok asztalról nem hiányozhat a székely káposzta, vagy a töltött káposzta. A nehéz ételek közé sorolják, már ha a gyomrunk szempontjából nézzük, pedig nem nehéz elkészíteni.

A káposzta önmagában is remek zöldség, hiszen tele van vitaminokkal. Ilyen az elhanyagolhatatlan C-vitamin, amiért a tengerészek is előszeretettel fogyasztották skorbut ellen. Továbbá magas a B1-vitamin tartalma is, sőt, van benne karotin és niacin is, utóbbi közismertebb neve a B3-vitamin. Ásványi anyagokban is bővelkedik, tárol kalciumot, káliumot, foszfort, magnéziumot és nátriumot is.

Amennyiben ez nem lenne elég, akkor említsük meg azt is, hogy a víztartalma is igen magas, folyadékbevitelünk számításakor is kiveszi a részét. Ebben a növényben az a nagyon szuper, hogy a savanyítás során nem veszti el a benne lévő jóságokat, így tovább is tárolható. Savanyítva nyersen is fogyasztható, de ebből a verziójából ízes ételeket is készíthetünk, akár az ünnepi menü egyik ékes darabja is lehet.

A savanyított káposzta az erjedése során olyan jótékony hatású baktériumok keletkeznek, amelyek képesek meggátolni az ártalmas mikróbák elszaporodását, ezzel pedig támogatják a bélflóra helyes működését. A savanyítás során sokféle fűszert adnak a káposztához, köztük igen jelentőségteljes a babérlevél, a kapor, a bors, a mustármag, köménymag, sőt néha a torma is. Mindezen fűszerekről tudjuk, hogy szintén segítik az emésztést és felszívódást, a köménymag például remek bélgáz hajtó, de sokuk a légúti megbetegedéseknél is hatásosak.

A savanyú káposzta levét sem szabad kiönteni, mert fogyasztásával jól tehermentesíthető a máj. Az említett jótékony hatásokon kívül még segít a koleszterinszint csökkentésében, támogatja a vércukorszabályozást, ajánlják daganatos megbetegedések kezelésének támogatására is. Fogyókúrázók étrendjében is kötelező elem, mivel könnyebb megszabadulni a feleslegesen ránk rakódott kilóktól is. A népgyógyászatban a savanyított káposztalevelet használják csípésekre, elfertőződött sebek kezelésére is borogatásként, hiszen fájdalomcsillapító hatással rendelkezik. Az a hír járja, hogy „macskajajra” is igen hatásos, aki nem hiszi, járjon utána.

A savanyú káposzta igen régóta bizonyította hatásosságát egyes betegségek elkerülésében és kezelésében. A káposzta telis-tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal, melyek nem vesznek el a savanyítás során, ezért érdemes a téli hónapokban gyakrabban étkezésünk elemei közé beiktatni.

A vitaminok túladagolásának veszélyei

Gyakorlatilag bármilyen vitamint, étrend-kiegészítőt szeretnénk szedni, ajánlott utánajárnunk, valóban szükségünk van-e rá, és ha igen, mekkora mennyiségben, sőt még az is számíthat, pontosan mikor és mivel vesszük be.

Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.

Esszenciális vitaminok

Rengeteg vitamint ismerünk, tudjuk azt is, hogy melyik milyen fajta, hogyan hasznosítja a szervezetünk. Ámde ki ismeri az esszenciális vitamin kifejezést?

A helyes táplálkozás alapszabályai

A gyermekkorban kialakított táplálkozási szokások rendkívül fontosak, mivel hosszú távon befolyásolják a felnőttkor egészségét. A helyes étrend segíthet a gyerekeknek abban, hogy elkerüljék az elhízást és más egészségi problémákat, mint például a szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség és vitaminhiány.

Szerencsehozó vagy elvivő falatok, avagy mit együnk és mit ne újévkor

Múlt cikkemben a szilveszteri és újévi népszokásokat, hiedelmeket gyűjtöttem csokorba a világ minden tájáról, melyek talán már kicsit háttérbe szorultak, azonban az étkekkel kapcsolatos babonák még mai napig foglalkoztatják az embereket.