Milyen a jó és a rossz koleszterin?
- Dátum: 2025.02.06., 18:57
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- dohányzás, egészséges testsúly fenntartása, HDL, jó és a rossz koleszterin, LDL? véráramlás, magas vérnyomás, mozgás, növényi zsírok, szív- és érrendszeri betegségek, vegyület
A dohányzás és a magas vérnyomás mellett a magas koleszterinszint is a szívbetegségek egyik fő kockázati tényezője, ám hallani jó és rossz koleszterinről. Milyen a jó és a rossz koleszterin?
A koleszterin egy olyan vegyület, amely minden emberi és állati sejtben megtalálható. Kisebb részét táplálékkal vesszük magunkhoz, nagyobb hányada pedig a májban képződik. A koleszterinnek két fő típusa van: a nagy sűrűségű lipoprotein (HDL), azaz a "jó" koleszterin és az alacsony sűrűségű lipoprotein (LDL), más néven "rossz" koleszterin. Testünknek szüksége van koleszterinre, ám a túl magas szint veszélyes lehet.
Miért veszélyes a túl sok LDL-koleszterin?
Ha túl sok LDL-koleszterin van vérünkben, a felesleg lerakódik az erek falában, szűkíti ereinkben a vér útját, csökkenti a véráramlást, ezzel pedig növeli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulást, például a szívroham vagy a stroke veszélyét. Ha viszont növeljük vérünkben a HDL, azaz a jó koleszterinszintjét, akkor ezzel párhuzamosan csökkenni fog szervezetünkben az LDL szintje, és csökken a szív- és érrendszeri betegségek kockázata is.
Mi az az érték, ami még rendben van?
Az összkoleszterin-szint (HDL+LDL) 5,2 mmol/liter alatt tekinthető normálisnak. A határérték 5,2 és 7,0 között van, ekkor már oda kell figyelni, és helyes, zsírszegény táplálkozással visszaszorítani a normál határ alá. A 7,0 fölötti érték viszont már kórosnak számít, amellyel mindenképp orvoshoz kell fordulni.
Miért érvelnek a növényi zsírok fogyasztása mellett?
Kutatások szerint, ha étrendünkben az állati zsírokat növényi zsírokra cseréljük, a korai halálozás kockázatát 24-26 százalékkal csökkenthetjük.
Mitől lesz magas a „rossz koleszterinszintünk?”
A magas LDL-koleszterinszint okai között szerepelnek a telített zsírokban gazdag ételek. A húsok, a belsőségek, a tejtermékek vagy éppen a tojássárgája fogyasztása is jelentősen növeli a koleszterinszintet, illetve a mozgásszegény életmód, valamint a dohányzás és bizonyos betegségek, de nőknél a menopauza után is emelkedhet a koleszterinszint.
Hogyan csökkenthetjük az LDL-koleszterinszintjét?
Az egészséges testsúly fenntartásával, mozgással, dohányzás mellőzésével, B3-vitamin szedésével (orvosi felügyelettel) illetve a telített zsírokban gazdag ételek elkerülésével.
A magas koleszterinszint komoly egészségügyi kockázatot jelent, mivel hozzájárulhat a szív- és érrendszeri betegségek, például a szívroham és a stroke kialakulásához. A magas koleszterinszint gyakran tünetmentes, csak laborvizsgálattal mutatható ki, ezért sokan nem is tudják, hogy veszélyben vannak. Az időben történő felismerés és kezelés kulcsfontosságú a kockázatok csökkentése érdekében.
Mi a hidegterápia és miért olyan népszerű?
![](/data/image/150x200/2025/02/11/1600-cikkemhezkep2.jpg)
A hidegterápia, más néven krioterápia, egy olyan kezelési módszer, amely hideg hőmérséklet alkalmazásával segít csökkenteni a fájdalmat, gyulladást és duzzanatot. A terápia során a test egy részét vagy az egész testet rövid időre nagyon alacsony hőmérsékletnek teszik ki.
Leggyakoribb tünetek, amik arra utalnak, hogy a lelked beteg
![](/data/image/150x200/2025/02/10/pexels-olly-3783808.jpg)
Rengeteg olyan tünet jelentkezhet egy ember életében, ami megbetegedésre utal. Sokszor pedig elsőkörben nem feltétlenül a fizikai egészségünk romlik, hanem az már a lelki gondjaink kivetülései.
Az ideális fehérjebevitel
![](/data/image/150x200/2025/02/09/pexels-mali-65175.jpg)
Egyre gyakrabban találkozhatunk az áruházak polcain extra fehérjét tartalmazó termékekkel, azonban tényleg szükséges ezeknek fogyasztása az átlagemberek számára? Vizsgáljuk meg mi is a különbség egy átlag felnőtt és egy sportoló napi fehérjebevitele között.
Stressz hatása a menstruációra
![](/data/image/150x200/2025/02/08/pexels-cottonbro-8746735.jpg)
Előfordulhat, hogy az életünknek éppen egy olyan szakaszát éljük, amikor a szokásosnál stresszesebbek a mindennapjaink, és ez akár a testünkre is kihathat. Az egyik legnagyobb probléma, ami nőknél jelentkezhet, az a menstruációs ciklus változása, és az azzal járó tünetek erősödése lehet.
Gyógynövények nőknek
![](/data/image/150x200/2025/02/08/pexels-daniela-bartova-461432315-30528736.jpg)
Vannak bizonyos gyógynövények, amiket kimondottan a nőket érintő egészségügyi problémákra ajánlanak, nézzük, mik ezek.