Menü

Tejallergia felnőttkorban és azok tünetei

A tejallergia vagy tejfehérje-allergia általában a tehéntej egyes fehérjéire adott allergiás reakció, de kiválthatja például a kecske- vagy a juhtej is. Ez az egyik leggyakoribb gyerekkori táplálékallergia, mely leggyakrabban gyerekkorban jelentkezik, de akár felnőtteknél is kialakulhat.

A köztudatban gyakran keverik a tejallergiát a laktózérzékenységgel, pedig a két dolog egymástól teljesen különböző. Előbbi egy immunológiai eredetű probléma és akár életveszélyes is lehet, míg a másik egy emésztőrendszeri eredetű zavar.

A tehéntej legfőbb allergén összetevői közé tartoznak a kazein fehérjecsalád tagjai és a tejsavófehérjék. A tejallergiások többsége mindkét csoportra érzékeny. Kazeint és tejsavófehérjét a tejen és tejtermékeken túl egyéb élelmiszerek is tartalmazhatnak, így azok fogyasztására is oda kell figyelni.

Milyen tünetei vannak a tejallergiának?

Mivel tejfogyasztás után közvetlenül is jelentkeznek érezhető, látható következmények, sokan úgy vélik, csak a gyomrot érintheti a betegség. Valójában viszont a test több területére is kiterjed, és a bőrön is elváltozásokat produkálhat

Emésztési tünetek nagyon jellemzőek, például hányás, hasmenés, véres széklet, alhasi görcsök, de szénanátha jellegű panaszok, köhögés, nehézlégzés, zihálás is előfordulhat. Gyakoriak a viszkető, vörös foltok a testfelszínen, valamint a csalánkiütés, ami duzzanatok formájában jelentkezik. Mindezek mellett rövid időn belül ekcéma vagy arra hasonlító száraz, hámló foltok is kialakulhatnak.

Az arc ugyanis ilyenkor zsírossá, problémássá válhat, nem múló pattanások jelennek meg rajta, sőt, a pirosság sem ritka. Csalánkiütés, az ajkakon, az ajkak és a száj környékén fellépő viszkető, bizsergő érzés, a nyelven és a gégében kialakuló vizenyő (ödéma), de akár életveszélyes anafilaxiás reakció is felléphet, ilyenkor azonnal mentőt kell hívni!

Miben különbözik a tejallergia a laktózérzékenységtől?

A laktózérzékenység és a tejallergia egyáltalán nem ugyanaz, ám utóbbi is okoz kellemetlen tüneteket, még az arc és a test felületén is. Mint említettem, sokan összetévesztik őket, pedig valójában nem ugyanazt jelentik: előbbi egy felszívódási zavar, utóbbi pedig egy, a tejben található fehérjére adott allergiás immunreakció.

Miben különböznek a gyerek- és felnőttkori tejallergia tünetei?

A tejallergia tünetei alapvetően minden életkorban megegyeznek – jellemzően az emésztő- és légzőrendszert, valamint a bőrt érintik –, de néhány eltérés előfordulhat. Gyermekeknél a tejallergia főként hasi görcsök, hasmenés vagy etetés utáni hányinger formájában nyilvánul meg, de gyakoriak a bőrkiütések is. Felnőtteknél más panaszok is előfordulhatnak, például fáradtság, fejfájás, koncentrációs zavarok vagy izomfájdalmak.

Ha a tejfogyasztás után bármilyen kellemetlen tünet jelentkezik akár a bőrön, akár a gyomorban, mindenképpen ajánlott orvoshoz menni, és kivizsgáltatni, nem áll-e fenn ételallergia. A vizsgálatok után az orvos, illetve a dietetikus részletes tanácsokat ad az étkezést illetően.

A kézfertőtlenítők árnyoldala

A kézfertőtlenítők mindennapjaink részévé váltak, mióta 2020-ban a Covid járvány során elterjedtek megelőzésképpen. Azonban ez nem egy olyan csodaszer, amit csak úgy a végtelenségig lehet használni és semmi egészségügyi hátránya nem lesz. A bőrünk sokszor hálátlanul fogadja ezt, a különböző adalékanyagok és alkoholtartalom miatt.

Milyen problémák esetén ajánlott a kompressziós harisnya?

A kompressziós harisnya egy speciális ruhadarab, amely a lábakon és a lábfejeken kifejtett nyomás segítségével javítja a vérkeringést, és megelőzi a visszerek kialakulását. Különböző erősségű nyomást fejt ki, így mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet. Gyógyászati segédeszközként hasznos, és különösen hasznos krónikus vénás elégtelenség, visszér, nyiroködéma, valamint trombózis megelőzésében.

Lupusz, a rejtőzködő betegség

Aki nézett az elmúlt 10-15 évben tévéműsort, annak nem lesz ismeretlen a lupusz szó hangzása, de valóban tudjuk, hogy mi is az?!

A nyirokrendszer egészséges működésének alappillérei

A nyirokrendszer egy létfontosságú szervezetünkben működő tisztító és szűrő rendszer, amely segít eltávolítani a sejtek anyagcsere során keletkező méreganyagokat, és támogatja az immunrendszer működését. A nyirokerek hálózatán keresztül kering a nyirokfolyadék, melyet a nyirokcsomók szűrnek meg, így akadályozva meg a kórokozók és salakanyagok szétterjedését.

Használjunk naptejet már tavasztól!

A naptej használata kiemelkedően fontos a bőr egészségének megőrzése érdekében, különösen a napfényes időszakokban. Miért olyan lényeges a naptej használata?