Menü

Tejallergia felnőttkorban és azok tünetei

A tejallergia vagy tejfehérje-allergia általában a tehéntej egyes fehérjéire adott allergiás reakció, de kiválthatja például a kecske- vagy a juhtej is. Ez az egyik leggyakoribb gyerekkori táplálékallergia, mely leggyakrabban gyerekkorban jelentkezik, de akár felnőtteknél is kialakulhat.

A köztudatban gyakran keverik a tejallergiát a laktózérzékenységgel, pedig a két dolog egymástól teljesen különböző. Előbbi egy immunológiai eredetű probléma és akár életveszélyes is lehet, míg a másik egy emésztőrendszeri eredetű zavar.

A tehéntej legfőbb allergén összetevői közé tartoznak a kazein fehérjecsalád tagjai és a tejsavófehérjék. A tejallergiások többsége mindkét csoportra érzékeny. Kazeint és tejsavófehérjét a tejen és tejtermékeken túl egyéb élelmiszerek is tartalmazhatnak, így azok fogyasztására is oda kell figyelni.

Milyen tünetei vannak a tejallergiának?

Mivel tejfogyasztás után közvetlenül is jelentkeznek érezhető, látható következmények, sokan úgy vélik, csak a gyomrot érintheti a betegség. Valójában viszont a test több területére is kiterjed, és a bőrön is elváltozásokat produkálhat

Emésztési tünetek nagyon jellemzőek, például hányás, hasmenés, véres széklet, alhasi görcsök, de szénanátha jellegű panaszok, köhögés, nehézlégzés, zihálás is előfordulhat. Gyakoriak a viszkető, vörös foltok a testfelszínen, valamint a csalánkiütés, ami duzzanatok formájában jelentkezik. Mindezek mellett rövid időn belül ekcéma vagy arra hasonlító száraz, hámló foltok is kialakulhatnak.

Az arc ugyanis ilyenkor zsírossá, problémássá válhat, nem múló pattanások jelennek meg rajta, sőt, a pirosság sem ritka. Csalánkiütés, az ajkakon, az ajkak és a száj környékén fellépő viszkető, bizsergő érzés, a nyelven és a gégében kialakuló vizenyő (ödéma), de akár életveszélyes anafilaxiás reakció is felléphet, ilyenkor azonnal mentőt kell hívni!

Miben különbözik a tejallergia a laktózérzékenységtől?

A laktózérzékenység és a tejallergia egyáltalán nem ugyanaz, ám utóbbi is okoz kellemetlen tüneteket, még az arc és a test felületén is. Mint említettem, sokan összetévesztik őket, pedig valójában nem ugyanazt jelentik: előbbi egy felszívódási zavar, utóbbi pedig egy, a tejben található fehérjére adott allergiás immunreakció.

Miben különböznek a gyerek- és felnőttkori tejallergia tünetei?

A tejallergia tünetei alapvetően minden életkorban megegyeznek – jellemzően az emésztő- és légzőrendszert, valamint a bőrt érintik –, de néhány eltérés előfordulhat. Gyermekeknél a tejallergia főként hasi görcsök, hasmenés vagy etetés utáni hányinger formájában nyilvánul meg, de gyakoriak a bőrkiütések is. Felnőtteknél más panaszok is előfordulhatnak, például fáradtság, fejfájás, koncentrációs zavarok vagy izomfájdalmak.

Ha a tejfogyasztás után bármilyen kellemetlen tünet jelentkezik akár a bőrön, akár a gyomorban, mindenképpen ajánlott orvoshoz menni, és kivizsgáltatni, nem áll-e fenn ételallergia. A vizsgálatok után az orvos, illetve a dietetikus részletes tanácsokat ad az étkezést illetően.

Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!