Menü

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Újabb tanulmányok kimutatták: komoly következményei lehetnek annak, ha egy kisbabát sokat rakjuk le a tévé, a laptop, a telefon vagy a tablet elé, hiszen a nagyon kicsi gyerekek fejlődésére borzasztó károsan hat a képernyő előtt eltöltött idő.

Azoknál a gyermekeknél, akik naponta három óránál többet néztek képernyőt, nyelvi nehézségek és figyelemzavarok alakultak ki, azoknál pedig, akik még ennél is többet ültek laptop vagy tévé előtt, hiperaktivitási zavarokról számoltak be. A gyerekek kütyüzése miatti fejlődési problémákat nevezik digitális autizmusnak, mivel a viselkedési rendellenességek az autizmus-spektrumzavar tüneteire is emlékeztetnek.

Hogyan csúszik ki a kezünkből az irányítás?

Sajnos nagy könnyen lesz a tíz percből egy óra, mert nagyon könnyű elcsúszni a képernyőhasználattal: a tíz percből észrevétlenül lesz húsz–harminc perc, akár egy-két óra is.

A digitális játékok, mesék máshogy működnek, a gyereknek még megmozdulnia sem kell, máris érkeznek az intenzív ingerek, ezzel pedig visszamaradhat a fejlődésben.

A túl sok kütyüzés következménye lehet a figyelemzavar, erre pedig a pedagógusok is sokat panaszkodnak.

A kicsiket az oviban már nem kötik le a hagyományos játékok, építőkocka és a mesekönyvek, ettől pedig dührohamot kap, félrelöki, otthagyja, nincs türelme „hagyományos” módon játszani, ezek már a digitális függőség jelei lehetnek.

A WHO ajánlása szerint kétéves kor alatt a gyereknek semennyi digitális idő nem javallott, de négyéves korig sem ajánlott egyedül hagyni őket a képernyő előtt. Ebben a korban már szokták a szülők kihasználni, hogy a kicsit már leköti a mese vagy a játék, és egyfajta digitális bébiszitterként használják a képernyőket, ezzel pedig már túlzásba lehet esni.

Visszafordítható ez a probléma?

Minél tovább és minél intenzívebben állt fent a probléma, annál nehezebb és hosszabb a visszaszoktatás, de általában a képernyőidő megvonásával néhány hisztisebb nap után visszaállnak a kicsik a rendes kerékvágásba, azonban, ha a szülők nem figyelnek erre és nem korrigálnak időben, akkor ott lehetnek iskolaérettségi problémák, ráadásul a szókincs sem fejlődik megfelelően. Az okostelefon sajnos nem egyszer ott van a babakocsikban, már a legkisebbeknél is megjelenhet ez a virtuális autizmus.

Tanárként azt tapasztalom, hogy akkor tudjam egy átlagos fiatal figyelmét fenntartani, ha 2-3 percenként valami új impulzussal rukkolok elő. Szülő vagy tanár legyen a talpán, aki képes a digitális világ hatásaival felvenni a harcot. Logopédusok és gyógypedagógusok figyelmeztetnek arra, hogy az idegrendszer 21 éves korig fejlődik, addig sokat tudnak a kütyük ártani.

A digitális okoseszközök káros hatása a gyerekekre friss probléma, igaz nyugaton már a 2000-es évek óta kutatják a problémát, a pszichológusok egyre sürgetőbben figyelmeztetnek a dopaminfüggőség és az indulatkezelési problémák kialakulására.

Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.

Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”

„A sport öröklődik – De nem a génjeinkben, hanem a példánkban”

Sportos szülők, sportos gyerekek, avagy hogyan adjunk át egészséges szokásokat a következő generációnak?

Nyári táborok: megoldás a szülőknek, élmény a gyerekeknek

A nyári szünet közeledtével sok szülő szembesül az évről évre visszatérő kérdéssel: hogyan oldják meg gyermekeik felügyeletét, miközben ők dolgoznak? A nyári táborok nemcsak praktikus segítséget jelentenek, hanem felejthetetlen élményeket is kínálnak a gyerekeknek.

A család, mint biztos háttér

A család az első közösség, ahová tartozunk. Itt tanuljuk meg az alapvető értékeket, a szeretetet, a támogatást, és azt, hogy mit jelent felelősséget vállalni. Egy támogató családi háttér rengeteget számít az élet más területein is, például a tanulásban vagy a sportban.