A túrázás, mint bárhol végezhető mozgásforma
- Dátum: 2025.03.22., 09:09
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- eszközök, felszerelések, futás, kaland, séta, sport, teljesítmény, természet, trekking, túra
A túrázás fő előnyeit nem kell hosszan bemutatni, elég, ha csak egy felejthetetlen kilátásra gondolunk, a természettel való szoros kapcsolatra, közösségi élményre egy teljesítménytúrán, a mozgás örömére vagy más kultúrák megismerésére.
A „túrázás” szó hallatán leggyakrabban a hegyekben vagy erdőkben való gyaloglás jut eszünkbe, azonban ezeken kívül is többféle túrázási típusok léteznek. Lépjünk be kicsit ebbe a világba!
Mivel a túrázás sokféle helyen végezhető, ezt a tevékenységformát több típusra osztják. Egyik fajtája a túrázásnak a trekking.
A trekking elnevezés az angol trek szóból származik, ami azt jelenti, hogy vándorolni. A trekking egy gyalogos kirándulás általában valamely egzotikus, nehéz és megközelíthetetlen területre. Trekking alatt leggyakrabban olyan többnapos vagy hosszabb túrát értünk, amely nagyon nehéz terepen és nehéz éghajlati körülmények között (pl. sivatag, jégtakaró, dzsungel stb.) zajlik.
Ha már extrém körülmények, nézzük a következőket: hegyi túrázás, trópusi túrázás, sivatagi túrázás, gleccser túrázás, sarki túrák, folyami vagy kerékpáros túrázás.
Mindegyikhez jó fizikai állapotban kell lennünk, jól kell tudni mászni és felszereléseket cipelni. Ha ilyen túrára indulunk, rengeteg ismerettel kell rendelkezni és lehetőleg egy alapkiképzéssel is.
Miért érdemes túrázni?
A túrázás fő előnyei a következők: lehetőség érdekes, gyakran nehezen megközelíthető helyek meglátogatására, felejthetetlen kilátás nyújtására vagy a természettel való szoros kapcsolatra, ráadásul az év bármely szakában, az időjárási viszonyoktól függetlenül elérhető és mindenki számára alkalmas lehet. Ezenkívül javítja az állóképességet és a teljesítményt, a szív-, légző- és immunrendszer működését, pozitív hatással van a hangulatra, csökkenti a stressz-szintet és kicsit kiléphetünk a mindennapokból, a rohanó életből.
Mi szükséges a túrához?
Alapvető a túrabakancs, a termoaktív alsónemű és olyan ruházat, amely megfelelő szellőzést és mozgásszabadságot biztosít, valamint gyorsan szárad.
Kapucnis pulóver, esőkabát, túranadrág, trekking zokni merinó gyapjúval, cipő-, boka- és vádlivédők, sapka, többfunkciós csősál, esetlegesen sátor és hálózsák meg matrac.
Fontos, hogy legyen elsősegélycsomag a szükséges gyógyszerekkel, kötszerekkel, illetve szúnyog-, kullancs- és égés elleni szerekkel, vésztakaró fóliával.
Jól jön egy kulacs víz vagy termosz ital és fejlámpa is kellhet, valamint egy powerbank, ami jó szolgálatot tesz, napszemüveg és ellátmány a túra hosszának megfelelő mennyiségben.
Mit kell tudni a teljesítménytúrákról?
A teljesítménytúrázás Magyarországon viszonylag fiatal műfaj, azhonban évről évre egyre népszerűbb.
A teljesítménytúra során a túrázás előre kijelölt útvonalon, meghatározott időn belül zajlik, a megadott időn belül kell teljesíteni a távot. A túraszervezők az útvonalon ellenőrző és rendszerint frissítőpontokat is biztosítanak, ahol enni- és innivalóval kínálják a résztvevőket, akik egyben a túralapjukra is pecsétet kapnak ilyenkor, így igazolva célba éréskor a teljesítést.
Egy teljesítménytúrán való részvételhez nem kell más, mint kalandvágy, elszántság és a nevezési díj befizetése.
A túrázás gyakorlatilag mindenki számára megfelelő mozgásforma, csak az útvonal típusát, intenzitását és hosszát kell az egyéni képességekhez és tapasztalatokhoz igazítani.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.
Mentális egészség a mindennapokban

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására.