Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell
- Dátum: 2025.04.06., 17:10
- Udvari Fanni
- képek: pexels
- autoimmun, betegség, diagnózis, fájdalom, immunrendszer, könnymirigy, reumatológia, szájszárazság, vizsgálat
A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.
A Sjögren-szindróma leggyakrabban nőket érint, különösen a változókor körüli időszakban, és a diagnózis általában a negyvenes évek végén történik. Az okai még nem teljesen tisztázottak, de a betegség kialakulásában valószínűleg a genetikai és környezeti tényezők egyaránt szerepet játszanak.
A tünetek nagyon változatosak, és két fő csoportra oszthatók: glanduláris (mirigyműködéshez köthető) és extraglanduláris (attól független) tünetek. A mirigyműködéshez köthető tünetek közé tartozik a szem- és szájszárazság, míg az extraglanduláris tünetek közé tartoznak az ízületi fájdalmak, fáradtság, Raynaud-szindróma, és idegrendszeri tünetek. Kilencszer annyi nőbetegről lehet tudni, mint férfiról.
Elképzelhető, hogy a különbség valójában kisebb, de a nők gyakrabban fordulnak orvoshoz, így Sjögren-szindrómájukra is hamarabb derül fény.
A Sjögren-szindróma okai
Egyelőre, akárcsak a többi autoimmun betegségnél, még tisztázásra vár, mi is a betegség kialakulásának valódi oka. Csupán annyi bizonyos, hogy kisiklott immunrendszeri működés nyomán fejlődik ki, aminek következtében a szervezet védekező rendszere saját anyagainak egy részét, saját sejtjeinek egy-egy típusát megtámadja, mintha idegen volna. Szerencsére elég ritkán fordul elő, így még ritkábban van mód megvizsgálni a családi előfordulást. Ezért ha van is genetikai oka, az viszonylag kicsi jelentőséggel bír. Valószínűleg környezeti hatások nagyobb szerepet játszanak a kialakulásában. A tüneteket rendkívül változatos kombinációban jelentkezhetnek. Szinte nincs két beteg, akinél megegyeznek a tünetek. Célszerű megkülönböztetni a tünetek két csoportját: a külső elválasztású mirigyek működésével kapcsolatos (glanduláris) és az attól független (extraglanduláris) tüneteket.
Ha az immunrendszeri sejtek támadása nyomán a külső elválasztású (exokrin) mirigyek sejtjei kerülnek veszélybe, akkor ezek - például a nyálmirigyek, a könnymirigyek és a nyálkahártyák nedvesítéséért felelős különböző mirigyek - indulnak sorvadásnak. Működésük elégtelenné válik, ezért túl kevés könny és nyál termelődik, és a betegek szem- és szájszárazságról panaszkodnak.
Az említetteken kívül más szervrendszereket is érinthet, elsősorban a tüdő és a vesék elváltozásai jellemzők. A betegségnek különböző súlyosságú és lefutású formái ismertek, viszonylag enyhe gyulladások, de súlyos fellángolások is bekövetkezhetnek. A súlyos formára jellemző a vasculitis, az erek gyulladásainak megjelenése. Amennyiben a betegség más kötőszöveti gyulladásokkal (kollagenosis) kapcsolatban jelentkezik, másodlagos, ún. overlap Sjögren-szindrómával van dolgunk. A leggyakoribb kollagenózisok a bőrfarkas (Lupus erythematodes=SLE), a progresszív szklerózis, a periarteritis (ritka, az artériák körüli szövetek gyulladásával járó kórkép) és a polymyostitis nevű betegségekhez kötődnek.
A Sjögren-szindróma előfordulása
Nem rendelkezünk pontos adatokkal a betegség előfordulását illetően. A krónikus sokízületi gyulladás után valószínűleg a második-harmadik leggyakoribb autoimmun betegségek egyike. Ritka kór, feltehetően a népesség 0,5-1,0 százalékát érinti csupán. Azóta, hogy a különböző környezeti és életmódbeli hatások miatt egyre többen fordulnak orvoshoz szemszárazsággal, melynek kivizsgálásakor a Sjögren-szindróma lehetősége is felmerül, egyre több betegnél sikerült azonosítani a szindrómát.
Ha az immunrendszeri sejtek támadása nyomán a külső elválasztású (exokrin) mirigyek sejtjei kerülnek veszélybe, akkor ezek - például a nyálmirigyek, a könnymirigyek és a nyálkahártyák nedvesítéséért felelős különböző mirigyek - indulnak sorvadásnak. Működésük elégtelenné válik, ezért túl kevés könny és nyál termelődik, és a betegek szem- és szájszárazságról panaszkodnak. Az említetteken kívül más szervrendszereket is érinthet, elsősorban a tüdő és a vesék elváltozásai jellemzők. A betegségnek különböző súlyosságú és lefutású formái ismeretesek, viszonylag enyhe gyulladások, de súlyos fellángolások is bekövetkezhetnek. A súlyos formára jellemző a vasculitis, az erek gyulladásainak megjelenése. Amennyiben a betegség más kötőszöveti gyulladásokkal (kollagenosis) kapcsolatban jelentkezik, másodlagos, ún. overlap Sjögren-szindrómával van dolgunk.
A leggyakoribb kollagenózisok a bőrfarkas (Lupus erythematodes=SLE), a progresszív szklerózis, a periarteritis (ritka, az artériák körüli szövetek gyulladásával járó kórkép) és a polymyostitis nevű betegségekhez kötődnek. A Sjögren-szindróma előfordulása Nem rendelkezünk pontos adatokkal a betegség előfordulását illetően. A krónikus sokízületi gyulladás után valószínűleg a második-harmadik leggyakoribb autoimmun betegségek egyike. Ritkán előforduló kór, feltehetően a népesség 0,5-1,0 százalékát érinti csupán. Azóta, hogy a különböző környezeti és életmódbeli hatások miatt egyre többen fordulnak orvoshoz szemszárazsággal, melynek kivizsgálásakor a Sjögren-szindróma lehetősége is felmerül.
A diagnózis során különböző kritériumcsoportokat használnak, és ha a tünetek és a laboratóriumi vizsgálatok alapján legalább négy kritérium teljesül, akkor a Sjögren-szindróma diagnózisa megállapítható. A kezelése általában tüneti, mivel a betegség okai nem ismertek. A szájszárazság kezelhető nyálpótlókkal, míg a szemszárazság műkönnyekkel kezelhető. Az immunrendszert érintő súlyosabb esetekben immunszupresszív gyógyszerek is alkalmazhatók.
A betegség folyamata változatos lehet, és a szövődmények, mint például a nyirokcsomó-daganatok, jelentős kockázatot jelentenek. A Sjögren-szindróma kezelése multidiszciplináris megközelítést igényel, amelyben reumatológusok, szemészek és fogorvosok is részt vesznek.
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.