Menü

Az intuitív étkezés művészete

A 21. századi ember táplálkozása egyre inkább elidegenedik attól a természetes folyamattól, ami egykor egyszerű és ösztönös volt. Napjainkban az étkezést számos külső tényező irányítja, ilyenek például a divatdiéták, a kalóriaszámlálás, az étkezési idősávok, vagy a közösségi média oldalakon látott egészségtelen testideálok. Ezeknek következményei igen súlyosak is lehetnek, hiszen az állandó elégedetlenség testképzavart, állandó bűntudatot, vagy akár táplálkozási zavarokat is okozhat.

Erre kínál megoldást az intuitív étkezés, amely egy olyan személetmód, ami nem a fogyásra, hanem a testünkkel való együttműködésre, a belső jelzések felismerésére és önmagunk elfogadására épül. Ez a megközelítés egyre nagyobb figyelmet kap nemcsak a laikusok körében, hanem a szakemberekében is, különösen a pszichológia és diatetika szempontjából.

Fontos tisztázni, hogy az intuitív étkezés nem egy diéta, vagy egy olyan trükk melynek segítségével odafigyelés nélkül le lehet adni a feleslegesnek vélt kilókat. Inkább egyfajta életmód – és szemléletváltásként érdemes tekinteni erre. Két amerikai dietetikus dolgozta ki ezt a módszert – Evelyn Tribole és Elyse Resch -, és olyan kliensek számára próbáltak megoldást találni, akiknél más típusú diéták nem okoztak hosszútávú változást.

A diéták már korábban említett káros hatásait szerették volna kiküszöbölni, és így született meg az intuitív étkezés elmélete, amelynek segítségével az ember újra kapcsolatba léphet a saját testével, annak éhség-és jóllakottságjelzéseivel, valamint érzelmi szükségleteivel, anélkül, hogy külső szabályok uralkodnának döntéseiken.

Az intuitív étkezés tíz alapelve nem szigorú szabályokként, inkább irányelvekként funkcionálnak, melyek segítenek lebontani a diétás mentalitást és visszatalálni az önmagunkkal való harmonikus kapcsolathoz.

1. Mondj nemet a diétás mentalitásnak! Az első lépés, hogy a külső elvárásokat megpróbáljuk felismerni és elengedni.

2. Tiszteld az éhséget! Az éhség nem egy gyengeség, hanem a test alapvető jelzése. Ismerjük fel korai jeleit és reagáljunk rá időben történő táplálkozással.

3. Békülj meg az étellel! Az étel nem ellenség, és mindenféle étel részese lehet az egészséges étrendnek. Az étkezés szabadsága ott kezdődik, hogy nem címkézünk fel egy ételt jónak vagy rossznak.

4. Állj ellen az ételrendőrségnek! Vagy legalábbis a kritikus hangnak a fejünkben, ami megkérdőjelez minden megevett falatot.

5. Fedezd fel a jóllakottság érzését! A jóllakottság nem azonos a túlevéssel. Finom, fokozatos érzés, amelyet meg lehet tanulni felismerni, ha jelen vagyunk az étkezésnél, és nem automatikusan, vagy sietve eszünk.

6. Találd meg az evés örömét! Az étkezés lehet örömteli, érzéki élmény nemcsak a túlélésről, hanem az élvezetről is szól.

7. Tiszteld az érzelmeidet! Nem kell étellel vigasztalnod magad, ha valamilyen negatív érzelem ér. Az intuitív étkezés támogatja az érzelmi tudatosságot és azt, hogy alternatív megküzdési stratégiákat találjunk.

8. Tiszteld a tested! Az elfogadás nem egyenlő a feladással. A testünk akkor is megérdemli a törődést, és a szeretet, ha még nem, vagy ha már elértük a kívánt formánkat.

9. Mozogj a jó közérzetért, ne a kalóriákért! A mozgás ne büntetés legyen, hanem kapcsolódás a testünkkel.

10. Tiszteld az egészség kíméletes táplálkozással! Az intuitív étkezés nem zárja ki az egészséges táplálkozást, de nem is kényszeríti ránk. A kíméletes táplálkozás lényege, hogy olyan ételekkel tápláljuk a testünket, amely támogatja a működését.

Ma van a Költészet napja!

A magyar költészet napját Magyarországon 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünneplik. Ebből az alkalomból minden évben irodalmi előadóestekkel, könyvbemutatókkal, költőtalálkozókkal és -versenyekkel tisztelegnek a magyar líra előtt.

Hogyan tart két lábon egy baráti társaság?

Mi jut eszedbe először akkor, ha baráti társaságokról hallasz? A saját közösséged? Esetleg egy régi iskolai csapat, amiből azóta már szétszéledtetek? Bármelyik is legyen, a baráti csapatok sokunk életének meghatározó részei, ami nem véletlen. Megtartanak és biztonságot sugallnak, megnyugtatnak és inspirálnak. Azonban mik a sajátosságai és miért választjuk éppen azokat a bizonyos embereket magunk mellé?

Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.

Felelős állattartás

Az állatvédők, menhelyek sokszor beszélnek és kihangsúlyozzák a felelős állattartás fontosságát, de mi is ez valójában? A helyi rádiónk vendége volt hétvégén a helyi állatvédő egyesület elnöke, akivel nagyon hasznos és tartalmas beszélgetésünk volt a felelős állattartásról.

Tartsd fent a motivációt!

A motiváció fenntartása nem mindig könnyű, de vannak olyan hatékony módszerek, amelyek segíthetnek, hogy folyamatosan lendületben maradjunk.