Menü

Mit jelent a rendkívüli felvételi eljárás a középiskolákban?

A rendkívüli felvételi eljárás a középiskolákban egy speciális, a normál felvételi eljárást követő lehetőség arra, hogy a tanulók bejuthassanak egy középiskolába, ha valamiért az általános felvételi időszak alatt nem nyertek felvételt, vagy még maradtak betöltetlen helyek egyes iskolákban.

Mit jelent ez pontosan?

A 2025. május 12. és augusztus 31. között megtartandó rendkívüli felvételi eljárás során egyénileg, közvetlenül lehet jelentkezni a még betöltetlen férőhelyeinkre.

Az Oktatási Hivatal nyilvánosságra hozta a rendkívüli felvételi eljárással kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, melyekről bővebb információt a következő weboldalon találhatnak:

https://www.oktatas.hu/kozneveles/kozepfoku_felveteli_eljaras/kifir_rendkivuli_felveteli

A rendkívüli felvételi eljárásban meghirdetett férőhelyek keresőprogramja elérhető itt:

https://kifir2.kir.hu/TTJegyzekKereso/

A rendkívüli felvételi eljárásban való részvétel módját és feltételrendszerét a fogadó középfokú iskola igazgatója határozza meg. Az intézmény vezetőjének pozitív döntését követően a tanuló beiratkozhat a középiskolába.

Ki jelentkezhet?

Aki nem nyert felvételt egyik választott középiskolába sem.
Aki meggondolta magát, és még nem iratkozott be sehova.
Aki egyéb okból (pl. költözés, családi helyzet) másik iskolába szeretne menni.

Amennyiben a 8. osztályos általános iskolai tanuló az általános felvételi időszakában nem nyert felvételt egy középfokú intézménybe sem vagy felvételt nyert, de bármilyen okból megváltoztatja döntését, akkor 2025. május 12. és augusztus 31. között megtartandó rendkívüli felvételi eljárás során egyénileg, közvetlenül jelentkezhet a még betöltetlen férőhelyeinkre.

A rendkívüli felvételi eljáráshoz szükséges jelentkezési lap általában az iskolák honlapjára kattintva letölthető.

Hogyan zajlik?

Az iskolák, ahol maradtak szabad férőhelyek, közzéteszik, hogy hány helyük van és milyen feltételekkel lehet jelentkezni.

A tanuló közvetlenül az iskolához nyújtja be a jelentkezését (nem a KIFIR rendszeren keresztül). Az iskola maga dönt a felvételről, a saját szempontjai alapján (pl. hozott pontszám, elbeszélgetés, tanulmányi eredmények stb.).

Rendkívüli felvételi eljárások során több középiskola is hirdetett még betöltetlen helyeket a következő tanévre, érdemes erről tájékozódni az adott intézményekben. A jelentkezéshez közvetlenül az adott iskolában kell jelentkezni. Fontos megjegyezni, hogy a rendkívüli felvételi eljárások időpontjai és feltételei iskolánként változhatnak. A pontos információkért érdemes közvetlenül felvenni a kapcsolatot a kiválasztott iskolákkal.

A mesterséges intelligencia használatának előnyei és hátrányai

A mesterséges intelligencia-rendszerek legtöbbje biztonságos és hasznos, növeli a hatékonyságot és költségmegtakarítást tesz lehetővé, egyes rendszerek ugyanakkor kockázatokat is hordoznak magukba, ezért ezek szabályozást igényelnek.

Miért jó, ha van nyelvvizsgánk

Egy nyelvvizsga megszerzése számos előnnyel jár, mind az egyéni életben, mind a szakmai karrierben. A nyelvvizsga igazolja a nyelvtudásodat, ami növeli a munkavállalási esélyeket, lehetőséget ad a továbbtanulásra külföldön, és javítja a kommunikációs készségeidet a mindennapi életben is.

Tanulható a pozitív gondolkodás?

A boldogságkeresés napjaink egyik legaktuálisabb témája, a pozitív pszichológia irányzata tudományos módszereket alkalmazva foglalkozik az elégedettség témakörével. Vajon tanulható a pozitív gondolkodás és ezáltal a boldogság?

Probiotikum, higiénia, és tudatosság a nyugodt utazásért

Napsütés, tengerpart, finom ételek – a nyaralás sokak számára a kikapcsolódás csúcspontja. Ám az élményt könnyen beárnyékolhatja egy kellemetlen gyomorrontás vagy hasmenés. Szerencsére némi tudatossággal megelőzhetjük, hogy a pihenés napjait a mosdóban töltsük.

Zero waste: törekvés egy tisztább jövő felé

A modern világ elképesztő ütemű fejlődése és a fogyasztási szokásai hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek. Szinte mindent eláraszt a szemét: a rengeteg visszamaradt PET-palack, a fesztiválok után maradó szeméthegyek éppen csak a felszínét mutatják egy mélyen gyökerező problémának. Túlzó vásárlási szokások, élelmiszer felhalmozás, a termelés határainak figyelmen kívül hagyása – ezek mind olyan jelenségek, amiket tudatossággal el lehetne kerülni.