Használjunk naptejet már tavasztól!
- Dátum: 2025.05.13., 16:44
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- bőrrák, érzékeny bőr, felhős idő, fényvédő krém, kora tavasz, megelőzés, melanoma, naptej, öregedés, pigmentfoltok
A naptej használata kiemelkedően fontos a bőr egészségének megőrzése érdekében, különösen a napfényes időszakokban. Miért olyan lényeges a naptej használata?
Az UV-sugárzás elleni védelem szempontjából nagyon fontos. A naptej megvéd az ultraibolya (UV-A és UV-B) sugárzástól, amelyek:
Napégést okozhatnak (főleg UV-B),
Előidézhetik a bőr korai öregedését (ráncok, foltok),
Hosszú távon növelhetik a bőrrák, például a melanoma kockázatát.
A napvédő készítmények használata megelőzi a bőr öregedését.
A napnak való kitettség a bőr idő előtti öregedésének egyik fő oka. A naptej rendszeres használatával megelőzhetjük a ráncok kialakulását, a pigmentfoltok megjelenését, a bőr rugalmasságának elvesztését.
A bőr védelme UV-szűrős naptejjel bizonyítottan csökkenti a melanoma és más bőrdaganatok kialakulásának esélyét.
A gyerekek bőre érzékenyebb!
A gyermekek bőre érzékenyebb, gyorsabban ég le. Számukra még fontosabb a megfelelő fényvédő használata.
Hogyan használjuk helyesen a naptejet?
Legalább SPF 30 vagy 50 faktoros naptejet válasszunk, melyet napozás előtt 20-30 perccel kenjünk fel. Kétóránként ismételjük meg, vagy gyakrabban, ha vízbe megyünk vagy izzadunk.
A napvédő szerek használata nemcsak a strandon, hanem a hétköznapokon is hasznos, ha sokat vagyunk a szabadban.
Mi a helyzet, ha borult, felhős az idő nyáron?
Az UV-sugarak még felhős időben is elérik a földet – azaz borús időben is le lehet égni. Ezért fontos minden nap használni fényvédőt, ha hosszabb ideig a szabadban tartózkodunk.
Már tavasszal kezdjük el!
Sokan csak nyáron gondolnak a fényvédelemre, pedig már tavasszal is érdemes elkezdeni a naptej használatát.
Miért fontos tavasszal is fényvédőt használni?
Az UV-sugárzás már tavasszal is erős. A napsugarak ereje már március–áprilisban is jelentősen megnő, még ha a hőmérséklet nem is tűnik nyáriasnak. Kirándulás, biciklizés vagy kertészkedés közben könnyen le lehet égni.
Az UV-B sugárzás (ami napégést okoz) és az UV-A sugárzás (ami mélyebb bőrkárosodást okoz) tavasszal is jelen van – utóbbi egész évben!
A bőr télen kevesebb UV-hoz szokott, így tavasszal még érzékenyebb a napsugarakra.
A megelőzés most kezdődik. A tavaszi hónapokban elkezdett rendszeres fényvédelem segít megelőzni a nyári károsodásokat, például pigmentfoltok vagy ráncok kialakulását.
A tavaszi nap megtévesztő lehet. Sokszor kellemes, hűvös a levegő, de a nap erősen tűz – ez alattomos, mert nem is érezzük, hogy égeti a bőrünket. Már tavasszal is fontos a fényvédő, mert az UV-sugarak ereje megnő, a bőr érzékeny, és a hosszú távú bőrkárosodások megelőzése most kezdődik.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.