Lupusz, a rejtőzködő betegség
- Dátum: 2025.05.17., 19:33
- Erdős Dorka
- képek: pexels
- fejfájás, fekély, memóriazavar, ödéma, véralvadási zavar, vesekárosodás
Aki nézett az elmúlt 10-15 évben tévéműsort, annak nem lesz ismeretlen a lupusz szó hangzása, de valóban tudjuk, hogy mi is az?!
Az ismert sorozatban Dr. House és rezidensei szájából sokszor elhangzott az a bizonyos diagnózis, hogy lupusz, és ennek meg is van az oka. A lupusz egy olyan betegség, aminek olyan sokféle, egymástól független tünete lehet, ami másra is utalhat, hogy sokszor nehéz diagnosztizálni, szóval nézzük, hogy miről is van szó.
Nos. A lupusz egy gyulladásos betegség, amely az egész testben jelentkezhet különböző formákban. Egy olyan gyógyíthatatlan autoimmun betegségről beszélünk, amikor az immunrendszer a saját egészséges szövetei, akár szervei ellen fordul, azokban gyulladást okozva. Részben örökletes betegség és inkább a nőket érinti, ahol a pubertás kortól egészen a középkorig megjelenhetnek a tünetek.
Ezek a tünetek fellángolásokkal jelentkeznek, majd elcsendesednek és a beteg teljesen tünetmentessé válhat. Ez a két állapot váltogathatja egymást. A tünetek különfélék lehetnek, ezért is nagyon nehéz beazonosítani ezt a bújkáló nyavalyát. Jelentkezhet például kórós fáradékonyság, hajhullás, depresszió és szorongás, fejfájás, memóriazavar, láz, ödémák, a száj nyálkahártyáján kialakuló fekélyek.
Mintha egy stresszesebb időszakról számolnánk be. Találkozhatunk különböző ízületi fájdalmakkal, amik mellé társulhatnak duzzanatok, izom és ízületi merevség, de kialakulhat vérszegénység, véralvadási zavarok, Raynaud-szindróma (az ujjakat érintő elfehéredés, vagy kékülés), de akár légszomj és mellkasi fájdalom is. Még leírni is sok volt, pedig ez nem minden, hiszen az immunrendszer nem működik megfelelően, ezért ezek a betegek sokkalta fogékonyabbak más betegségekkel való megfertőződésére. A betegségben szenvedők számottevő részénél jó eséllyel kialakul vesekárosodás, fejfájás, véralvadási gondok, érgyulladás.
A lupuszt nem lehet meggyógyítani, de az orvostudomány jelenlegi állása szerint jól kezelhető, ha időben sikerül diagnosztizálni. Olyan gyulladáscsökkentő gyógyszereket alkalmaznak, amik úgynevezett nem szteroid szerek, ezekkel megakadályozható, hogy a betegség annyira elfajuljon, hogy a súlyos szövődményekkel kelljen szembenézni.
A gyógyszeres kezelés mellett fontos, hogy a páciens kialakítson egy egészséges életmódot, aminek alapvető eleme az elegendő és pihentető alvás. El kell kerülni az erős napfényt, mindig szükség van fényvédőkre és hosszú ruházatra. A sportot, egészséges táplálkozást és a káros szenvedélyek kerülését már hangsúlyozni sem kell.
A lupusz nem csak hangzatos betegség, de sajnos igen alattomos is rengetegféle tünetével, ami miatt nehéz beazonosítani. Gyógyszeres kezeléssel, egészséges életmóddal és megfelelő mennyiségű pihenéssel kordában lehet tartani.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.