Menü

Burnout szindróma: a kiégés tünetei, megelőzése és kezelése

A burnout szindróma, azaz másnéven kiégés a modern társadalom egyik leggyakoribb problémája. Ez egy tünetegyüttes, amely mind a fizikai, mind mentális és érzelmi egészségünket fenyegeti. A közhiedelemmel ellentétben nem csak a munkahelyi környezetben alakulhat ki, bár tény, hogy ott a leggyakoribb.

A kiégés egy hosszan tartó, krónikus stressz következménye, amelyet általában túlterheltség, elismerés hiánya, vagy érzelmileg megterhelő munkahelyi környezet vált ki.

Mi okozhatja a kiégést? Melyek a burnout tünetei?

A kiégés, vagy másnéven burnout szindróma egy tünetegyüttes, amely a hosszú ideig tartó stressz, érzelmi megterhelés következtében jelentkezhet. Kialakulásának folyamata hosszú, de ha időben észreveszik a tüneteket, akkor kezelhető, a folyamat visszafordítható, ha nem foglalkoznak vele, komolyabb egészségkárosodáshoz is vezethet.

Negatív hatásai lehetnek pszichoszomatikus betegségek, táplálkozási zavarok, viselkedés-, magatartászavarok, függőségek, szenvedélybetegségek.

A kiégést a szakirodalom leggyakrabban a nem megfelelő munkahelyi környezettel hozza összefüggésbe, így gyakran munkahelyi kiégésnek is nevezik, melynek okai között számontarthatók a kedvezőtlen munkahelyi körülmények, rossz anyagi feltételek, a túl sok feladat, túlterheltség, a nem jó munkaközösség – ezek mind okozhatnak kiégést.

Szakemberek megállapították, hogy nem csak munkahelyi környezetben, hanem gyakorlatilag bárki bármikor tapasztalhatja a kiégés jeleit, mind a házasságában, mind a párkapcsolatban.

Kik a legveszélyeztetettebbek?

Főként a segítő foglalkozásúak, például orvosok, ápolók, szociális munkások, pedagógusok, pszichológusok. Esetükben folyamatos fokozott érzelmi megterhelés történik.

Vezető pozícióban dolgozók, vállalkozók is ki vannak téve a kiégének, gyakran folyamatos stresszt és teljesítménykényszert élnek át, mely rendkívül megterhelő.

Kiégéssel szembesülhetnek a magukkal szemben túlzott elvárásokat támasztók: gyakran teljesítménykényszer és maximalizmus jellemzi ezeket a személyeket.

A kiégésben érintettek szinte mindegyikénél megfigyelhető, hogy eleinte óriási lelkesedéssel vetik bele magukat a feladatokba, aztán „besokallnak”, túlterheltek lesznek, kiégnek.

A kezdeti szakaszra jellemző tünetek az extrém lelkesedés, túl nagy átélés, a család, barátok és magánélet háttérbeszorításával. A szakasz vége felé a lelkesedés átcsaphat félelembe és szorongásba is, majd következik a második szakasz a valóság okozta frusztráció, ennek következtében a teljesítmény romlik, ami további frusztrációt okoz, így ez nevezhető ördögi körnek. Harmadik szakaszban már teljes apátia, egészségügyi problémák alakulnak ki.

A második szakasz során még van lehetőség a változtatásra, ha az érintett felismeri a problémát és tudatosan dolgozik rajta, akár munkahelyi környezet átalakításával, a feladatok és szabadidő egyensúlyának tudatos helyreállításával, rendszeres sporttal vagy meditációval, de kérhető pszichológus, coach segítsége is. Csoportos coaching vagy különböző munkahelyi tréningek szervezése is sokat számít, amelyek a munkahelyi stresszt csökkentik.

Mikortól számít valaki alkoholistának?

Az alkoholfogyasztás társadalmilag elfogadott része sok kultúrának – egy pohár bor vacsora mellé, sör a barátokkal, pezsgő ünnepléskor. De mikortól válik ez a szokás problémává? Mikortól számít valaki alkoholistának?

A mesterséges intelligencia használatának előnyei és hátrányai

A mesterséges intelligencia-rendszerek legtöbbje biztonságos és hasznos, növeli a hatékonyságot és költségmegtakarítást tesz lehetővé, egyes rendszerek ugyanakkor kockázatokat is hordoznak magukba, ezért ezek szabályozást igényelnek.

Miért jó, ha van nyelvvizsgánk

Egy nyelvvizsga megszerzése számos előnnyel jár, mind az egyéni életben, mind a szakmai karrierben. A nyelvvizsga igazolja a nyelvtudásodat, ami növeli a munkavállalási esélyeket, lehetőséget ad a továbbtanulásra külföldön, és javítja a kommunikációs készségeidet a mindennapi életben is.

A hiány érzése egy jóléti világ közepén

A XXI. század embere furcsa ellentmondásban él. A történelem során soha nem volt még ennyire kényelmes, biztonságos és kiszámítható az élet, mint manapság. A technológia kitágította a lehetőségeket, szolgáltatások sokasága könnyíti meg a mindennapokat, és a fejlett országokban a legtöbben szinte korlátlanul hozzáférhetnek lehetőségekhez és szórakozáshoz. Ennek ellenére érezhetjük úgy, hogy valami mégsem jó. Hová tűnik a vidámság, és miért olyan nehéz jól érezni magunkat, amikor látszólag semmi sem hiányzik.

Személyiségtípus kisokos. Mit árulhat el rólunk négy betű?

Milyenek vagyunk mi valójában? Biztos mindenki ismeri a különböző játékos és összetettebb személyiségteszteket, ennek része, hogy például valaki introvertált, extrovertált, csapatkapitány vagy inkább csapattag. Különböző hobbi típuselméleti próbálkozásokkal rengetegszer találkozni. Azonban kérdéses, hogy a valóságban mennyire komplex egy ember lelkivilága?