Burnout szindróma: a kiégés tünetei, megelőzése és kezelése
- Dátum: 2025.05.30., 12:02
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- apátia, Burnout szindróma, egészségügyi problémák, kezelés, kiégés tünetei, megelőzése, munkahelyi, stressz, szakasz, szorongás, túlterheltség
A burnout szindróma, azaz másnéven kiégés a modern társadalom egyik leggyakoribb problémája. Ez egy tünetegyüttes, amely mind a fizikai, mind mentális és érzelmi egészségünket fenyegeti. A közhiedelemmel ellentétben nem csak a munkahelyi környezetben alakulhat ki, bár tény, hogy ott a leggyakoribb.
A kiégés egy hosszan tartó, krónikus stressz következménye, amelyet általában túlterheltség, elismerés hiánya, vagy érzelmileg megterhelő munkahelyi környezet vált ki.
Mi okozhatja a kiégést? Melyek a burnout tünetei?
A kiégés, vagy másnéven burnout szindróma egy tünetegyüttes, amely a hosszú ideig tartó stressz, érzelmi megterhelés következtében jelentkezhet. Kialakulásának folyamata hosszú, de ha időben észreveszik a tüneteket, akkor kezelhető, a folyamat visszafordítható, ha nem foglalkoznak vele, komolyabb egészségkárosodáshoz is vezethet.
Negatív hatásai lehetnek pszichoszomatikus betegségek, táplálkozási zavarok, viselkedés-, magatartászavarok, függőségek, szenvedélybetegségek.
A kiégést a szakirodalom leggyakrabban a nem megfelelő munkahelyi környezettel hozza összefüggésbe, így gyakran munkahelyi kiégésnek is nevezik, melynek okai között számontarthatók a kedvezőtlen munkahelyi körülmények, rossz anyagi feltételek, a túl sok feladat, túlterheltség, a nem jó munkaközösség – ezek mind okozhatnak kiégést.
Szakemberek megállapították, hogy nem csak munkahelyi környezetben, hanem gyakorlatilag bárki bármikor tapasztalhatja a kiégés jeleit, mind a házasságában, mind a párkapcsolatban.
Kik a legveszélyeztetettebbek?
Főként a segítő foglalkozásúak, például orvosok, ápolók, szociális munkások, pedagógusok, pszichológusok. Esetükben folyamatos fokozott érzelmi megterhelés történik.
Vezető pozícióban dolgozók, vállalkozók is ki vannak téve a kiégének, gyakran folyamatos stresszt és teljesítménykényszert élnek át, mely rendkívül megterhelő.
Kiégéssel szembesülhetnek a magukkal szemben túlzott elvárásokat támasztók: gyakran teljesítménykényszer és maximalizmus jellemzi ezeket a személyeket.
A kiégésben érintettek szinte mindegyikénél megfigyelhető, hogy eleinte óriási lelkesedéssel vetik bele magukat a feladatokba, aztán „besokallnak”, túlterheltek lesznek, kiégnek.
A kezdeti szakaszra jellemző tünetek az extrém lelkesedés, túl nagy átélés, a család, barátok és magánélet háttérbeszorításával. A szakasz vége felé a lelkesedés átcsaphat félelembe és szorongásba is, majd következik a második szakasz a valóság okozta frusztráció, ennek következtében a teljesítmény romlik, ami további frusztrációt okoz, így ez nevezhető ördögi körnek. Harmadik szakaszban már teljes apátia, egészségügyi problémák alakulnak ki.
A második szakasz során még van lehetőség a változtatásra, ha az érintett felismeri a problémát és tudatosan dolgozik rajta, akár munkahelyi környezet átalakításával, a feladatok és szabadidő egyensúlyának tudatos helyreállításával, rendszeres sporttal vagy meditációval, de kérhető pszichológus, coach segítsége is. Csoportos coaching vagy különböző munkahelyi tréningek szervezése is sokat számít, amelyek a munkahelyi stresszt csökkentik.
Ne tiltsd, tanítsd

Sokan úgy gondolják, hogy a gyerekek egészséges fejlődésének kulcsa az édességek teljes tiltása. Azonban a szakemberek egyre inkább arra figyelmeztetnek, hogy a tiltás nem feltétlenül vezet jobb eredményhez – sőt, sokszor éppen az ellenkező hatást váltja ki.
Tűzgyújtás szabadban és otthon: A gondtalan sütés-főzés szabályai

A nyári időszak beköszöntével egyre többen választják a nyílt ég alatti főzést. Akár a kertben, akár az erdőben, a kültéri főzőcskézés remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt. Legyen szó grillezésről, bográcsozásról vagy szalonnasütésről, fontos, hogy betartsuk a tűzrakásra vonatkozó szabályokat és körültekintően járjunk el különösen szabadban.
Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.
Kötődési típusok bemutatása

A kötődés kérdése évszázadok óta foglalkoztatja az embereket, hiszen alapvető szerepet játszik személyes jólétünkben, kapcsolati mintázatainkban és társas életünkben. A pszichológiában a kötődési stílusok befolyásolják, hogyan érezzük, viselkedésünket és reagálunk másokkal való kapcsolatainkban. A különböző kötődési típusok egymással való kölcsönhatása jelentős hatással lehet párkapcsolataink sikerességére és dinamikájára.
A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.