Fogászati kisokos
- Dátum: 2025.06.01., 07:16
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- áram, cserélhető, elektromos, elem, energia, fej, fog, fogápolás, fogkefe, fogkő, fogkrém, fogmosás, fogorvos, fogszuvasodás, fogtérkép, hagyományos, kemény, olcsóbb, orvos, puha, sörte, száj, szájhigiénia, védelem, zománc
Fontos tisztáznunk, hogy a fog ápolásának a célja, hogy megvédjük fogainkat a különböző betegségektől, emellett szép és ápolt fogaink legyenek. Amit otthon tehetünk ennek érdekében az a megfelelően végzett, rendszeres fogmosás, szájvízhasználat, fogorvosi kontrollvizsgálat de a rituáléba beletartozik a jól és karban tartott fogkefe, a helyesen kiválasztott fogkrém, fogselyem és a szájöblítők is. Használjuk őket rendszeresen és helyesen!
A legjobb az lenne, ha minden étkezés után fogat tudnánk mosni, ezt azonban nem mindenki tudja kivitelezni, viszont a reggeli és esti fogmosást semmiféleképpen ne hagyjuk ki. Akár kezelésről, akár csak kontrollról legyen is szó, mindenképp ajánlott rendszeresen felkeresni a fogorvosunkat, mert sokkal jobb megelőzni a betegségeket, mint kezelni.
Hogyan kell helyesen fogat mosni?
Nem elegendő a rendszeresség, ugyanis fontos a megfelelő időtartam és a fogmosás minősége is. Szakértők szerint 3-5 perc az ideális fogmosás időtartama. A fogkefe sörtéje legyen félig a fogon félig az ínyen és körkörös mozdulatokkal haladjunk fogról fogra.
Fogmosás után használjunk fogselymet vagy fogköztisztítót, hogy a fogunk között lévő lepedéket is eltávolítsuk.
Milyen az ideális fogkefe?
Az ideális fogkefe sörtéje kizárólag műanyagból készül, viszont keménységüket nézve három csoportba sorolhatjuk: a lágy sörtéjűt az ínygyulladásban szenvedőknek ajánlják, a közepes keménységű általában a legtöbb embernek megfelelő, végül van a kemény, amelyet csak nagyon ritkán ajánlanak a fogorvosok. Fontos, hogy 3-4 havonta cseréljük le a fogkeféket, illetve betegségek után is célszerű másikat bontani.
Mi a helyzet az elektromos fogkefékkel?
Ezek használatáról már írtunk lapunk oldalán. Manapság népszerűek és elterjedtek az elektromos fogkefék, melyek hatékonyabban tisztítják a fogakat, ezek percenként 3000 rezgést végeznek. Az elektromos fogkefék használatához kisebb kézügyesség szükséges, hiszen a fejét csak rá kell helyezni a fogra, mozgatni nem szabad. Bár a hagyományos fogkefék még napjainkban is nagy népszerűségnek örvendenek, sok szakember szerint az elektromos fogkefe sokkal hatékonyabb a fogak és szájüreg tisztántartásában.
A hagyományos fogkefék közt is bőséges választék áll rendelkezésre. Különböző nyelv- és ínytisztító sörtékkel felszerelt, recés, gumis, aktív szenes és még sok más fajta fogkefe kapható, mindenkinek az egyéni igényeire szabva.
A fogkeféket, fogmosó poharakat és a fogkefe tároló poharat soha ne felejtsük el fertőtleníteni, akár minden nap, hiszen a szánkból érkező baktériumok szépen megtelepednek ezeken.
Mikortól számít valaki alkoholistának?

Az alkoholfogyasztás társadalmilag elfogadott része sok kultúrának – egy pohár bor vacsora mellé, sör a barátokkal, pezsgő ünnepléskor. De mikortól válik ez a szokás problémává? Mikortól számít valaki alkoholistának?
Mi az a vasfelszívódási zavar?

A vas többsége a vékonybél első területein szívódik fel. Ha valami akadályozza ezeket a szakaszokat – például gyulladás, cöliákia, Crohn-betegség vagy gyomor-bypass műtét –, akkor kialakulhat felszívódási zavar, még akkor is, ha a táplálékkal elegendő vas jut be a szervezetbe. Mi az a vasfelszívódási zavar?
Kiszáradás – figyelj oda!

A nagy nyári melegben könnyű elfeledkezni arról, hogy eleget igyunk, mert elvonja figyelmünket például a strandolás, pedig a kiszáradás veszélyes sokszor fennáll.
Probiotikum, higiénia, és tudatosság a nyugodt utazásért

Napsütés, tengerpart, finom ételek – a nyaralás sokak számára a kikapcsolódás csúcspontja. Ám az élményt könnyen beárnyékolhatja egy kellemetlen gyomorrontás vagy hasmenés. Szerencsére némi tudatossággal megelőzhetjük, hogy a pihenés napjait a mosdóban töltsük.
Ne hagyjunk életet a forró járműben!

Nyáron a hőmérséklet akár percek alatt életveszélyes szintre emelkedhet egy lezárt autó belsejében. Ennek ellenére még mindig előfordul, hogy figyelmetlenségből vagy pillanatnyi döntésből adódóan valaki gyermekét vagy háziállatát az autóban hagyja, amíg gyorsan elintéz valamit. Ez a „csak pár percre” hozzáállás azonban tragikus következményekkel járhat.