Menü

Túl gyors világ, túl gyors gyerekek – A korai érés jelensége

„Milyen nagy már!” „Kész férfi/nő” – halljuk gyakran a megállapítást ismerős/ismeretlenektől hétköznapi szituációkban. A mai fiatalság a viselkedésben és érdeklődésben is egyre korábban érnek, sokkal fejlettebbek is. Eltűnő gyerekkor: Miért nőnek fel túl gyorsan a mai fiatalok?

Vajon miért van ez? Nézzük, mi az, amit a mai gyerekek túl korán akarnak vagy tapasztalnak meg!

A digitális jelenlét (közösségi média, influenszer-lét)

Már 8-10 éves korban is jelen vannak TikTokon, YouTube-on, Instagramon. Sok gyerek influenszer akar lenni, követőket gyűjt, és felnőtt témákkal foglalkozik (divat, smink, véleményformálás), ezzel pedig probléma van, ugyanis önértékelési zavarral, túlzott megfelelési kényszerrel, függőségekkel is számolniuk kell, ahogy a cyberbullyinggal, online zaklatással is.

Külsőségek, smink, "felnőtt" öltözködés

Egyre fiatalabb korban jelenik meg a felnőttekre jellemző külcsín (pl. smink, műköröm, kihívó ruházat). A probléma ezzel alapvetően az, hogy megjelennek a testképzavarok és korai szexualizálódás, még mielőtt kialakulna a belső önismeret vagy megérnének rá.

Párkapcsolatok, túl korai szexualitás

Már általános iskola végén, sőt néha előbb is sok gyerek "párkapcsolatban van", vagy szeretne komoly kapcsolatot. A kiskamasz lányok nem egy esetben már a barátjuknál alszanak, követik a „felnőtt” mintákat, de nem értik még az érzelmi felelősséget.

Korai csalódásokkal, érzelmi sérülésekkel jár a nem megfelelő szexuális edukáció.

Pénz és anyagiasság

Sok gyerek már korán szeretne saját telefont, márkás ruhát, játékot, technikai eszközt, mindezek birtokába jutni számára alapvetés, s nem ritkán a barátok, osztálytársak mintái vagy elvárása miatt. A probléma ezzel az, hogy eleve nincs jövedelmük, nem érzik a pénz súlyát, nem érzékelik annak értékét, az annak megszerzéséért munkával eltöltött időt. A fogyasztói szemlélet kialakulása értékalapok nélkül nagyon korai folyamat.

Függetlenség, szabadság (de éretlen döntéshozás mellett)

Sokan szeretnének önálló döntéseket hozni: mit viselnek, hova mennek, mit esznek, mit néznek, mikor fekszenek le. A baj azonban az, hogy a felelősség még nincs arányban a döntési vággyal, ez konfliktusokhoz, túlterheltséghez vagy veszélyes helyzetekhez vezethet.

Mit lehet tenni, ha a fentiekben magunkra, gyermekeinkre ismertünk?

Őszinte, életkornak megfelelő párbeszéddel segíthetünk, mind a szülők, mind a tanárok részéről fontos ez. Nem elhanyagolható az érzelmi nevelés, az önismeret fejlesztése. Tiltás helyett pedig a korlátozás, például a digitális eszközök tudatos használatában, korhatáros tartalmak kezelésében.

A mesterséges intelligencia használatának előnyei és hátrányai

A mesterséges intelligencia-rendszerek legtöbbje biztonságos és hasznos, növeli a hatékonyságot és költségmegtakarítást tesz lehetővé, egyes rendszerek ugyanakkor kockázatokat is hordoznak magukba, ezért ezek szabályozást igényelnek.

Miért jó, ha van nyelvvizsgánk

Egy nyelvvizsga megszerzése számos előnnyel jár, mind az egyéni életben, mind a szakmai karrierben. A nyelvvizsga igazolja a nyelvtudásodat, ami növeli a munkavállalási esélyeket, lehetőséget ad a továbbtanulásra külföldön, és javítja a kommunikációs készségeidet a mindennapi életben is.

Tanulható a pozitív gondolkodás?

A boldogságkeresés napjaink egyik legaktuálisabb témája, a pozitív pszichológia irányzata tudományos módszereket alkalmazva foglalkozik az elégedettség témakörével. Vajon tanulható a pozitív gondolkodás és ezáltal a boldogság?

Probiotikum, higiénia, és tudatosság a nyugodt utazásért

Napsütés, tengerpart, finom ételek – a nyaralás sokak számára a kikapcsolódás csúcspontja. Ám az élményt könnyen beárnyékolhatja egy kellemetlen gyomorrontás vagy hasmenés. Szerencsére némi tudatossággal megelőzhetjük, hogy a pihenés napjait a mosdóban töltsük.

Zero waste: törekvés egy tisztább jövő felé

A modern világ elképesztő ütemű fejlődése és a fogyasztási szokásai hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek. Szinte mindent eláraszt a szemét: a rengeteg visszamaradt PET-palack, a fesztiválok után maradó szeméthegyek éppen csak a felszínét mutatják egy mélyen gyökerező problémának. Túlzó vásárlási szokások, élelmiszer felhalmozás, a termelés határainak figyelmen kívül hagyása – ezek mind olyan jelenségek, amiket tudatossággal el lehetne kerülni.