Tanácsok kánikula idejére
- Dátum: 2025.07.02., 03:48
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- állatok, forróság, hőség, hőségriasztás, klímaváltozás, növények, országos tisztifőorvos, szakember, szélsőséges időjárási jelenség, Tanácsok kánikula idejére, vízkészletek
Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!
A kánikula már nem csupán nyári kellemetlenség – egyre inkább komoly egészségügyi kockázatot is jelent. A leginkább veszélyeztetettek az idősek, a krónikus betegek, a kisgyermekek, illetve azok, akik fizikai munkát végeznek a szabadban.
Az országos tisztifőorvos a hőségriasztás ideje alatt az alábbiakat tanácsolja:
- Napközben tartsuk az ablakokat csukva, használjunk függönyt vagy egyéb sötétítőt.
- Lehetőleg éjszaka vagy hajnalban szellőztessünk.
- Csak a szükséges mértékben használjuk az elektromos készülékeket (még a világítást is).
- Ha van légkondicionáló berendezése, ennek működtetése idején tartsuk csukva az ajtót és az ablakot.
- Hőhullámok idején, amikor a külső hőmérséklet 35-39 fok közötti, az ideális belső hőmérséklet 28 fok körüli - nem javasolt a túlzott légkondicionálás.
- A ventilátort csak rövid ideig lehet használni, mivel kiszárítja a szervezetet!
- Kerüljük a tűző napon való tartózkodást 11 és 15 óra között, mivel ilyenkor fokozódik a napszúrás veszélye.
- A káros UVB sugárzás ellen védjük bőrünket napvédő krémmel és megfelelő, világos színű, természetes alapanyagú ruházattal, széles karimájú vagy ellenzős sapkát, kalapot és napszemüveget viseljünk a szemünk védelmére.
- A következőt csupa nagybetűvel mondom: Ne hagyjunk kisgyermeket, állatot bezárt gépkocsiban!
- A kánikula idején mindenkinek ügyelnie kell a fokozott folyadékbevitelre, szükség szerint a szokásos mennyiség többszörösére is szükség lehet.
- Ha a szobahőmérséklet 25 fok fölé emelkedik, célszerű a gyógyszereket hűtőben tárolni akkor is, ha ez nincs ráírva a dobozra!
A hosszan tartó kánikula nem csak az emberekre van hatással: a növények is szenvednek, a talaj gyorsan kiszárad, és a vízkészletek csökkennek. Az állattartók is nehéz helyzetbe kerülnek, hiszen a hőstressz a termelést is visszavetheti. A szakértők egyetértenek abban, hogy a klímaváltozás miatt ezek a szélsőséges időjárási jelenségek egyre gyakoribbá válnak. A jövőben ezért fontos lesz nemcsak a túlélésre, hanem a megelőzésre, az alkalmazkodásra is felkészülni.
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.
Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?