Az egészség receptje
- Dátum: 2012.01.19., 11:18
- Vaskó Gábor
Az egészséges életmód nem egyedül az egészséges táplálkozásból áll. Természetesen fontos, hogy milyen ételt választunk, de jó közérzetünket ezen kívül még több tényezővel is megalapozhatjuk. Fontos a rendszeres folyadékbevitel, ami lehetőleg vízből, gyümölcs- vagy zöldséglevekből, valamint cukormentes teából álljon.
Megoszlanak a vélemények az ügyben, hogy mennyi folyadékot kell naponta bevinni a szervezetünkbe, a legtöbb szakértő 2,5–3 litert javasol. Ebbe természetesen nemcsak az innivaló, hanem például a levesek folyadéktartalma is beleszámít. Étkezés terén mindenképpen fontos a rendszeresség, a reggelire is kell időt szakítani, valamint ajánlott legalább egyszer főtt étel. Elengedhetetlen a napi gyümölcs- illetve zöldségfogyasztás a változatos étrend mellett. A sima fehérkenyér, zsemle vagy kifli helyett válasszunk teljes kiőrlésű pékárut, együnk heti rendszerességgel halat, húsokból válasszuk az alacsonyabb zsírtartalmúakat, például csirkét vagy pulykát. Vörös húst elég kéthetente beiktatni a menübe, inkább részesítsük előnyben a friss zöldségeket, hüvelyeseket, tésztákat, főzzünk ezekből változatos ételeket, hiszen elkészítésük a kezdők számára is könnyedén elsajátítható.
A táplálkozás mellett fontos a mozgás is, próbáljunk legalább napi 20 percet intenzív sporttal tölteni, amennyiben erre nincs időnk, akkor két edzést erőltessünk be heti programunkba. Pár alkalom után megszokott, sőt igényelt időtöltéssé válnak, javítják erőnlétünket és állóképességünket. Csapatjátékok esetén pedig új ismerősökre, barátokra is szert tehetünk.
Ahhoz, hogy be tudjuk tartani a határidőket, készek legyünk az állandó kihívásokra, elkerüljük a stresszt, elengedhetetlen az elegendő alvás. Ennek időtartama egyénenként változik, a szervezetnek minimálisan napi 6-8 óra pihenésre, regenerálódásra van szüksége. Érdemes kényelmes fekvőhelyet választani, megfelelő matracot, párnát, takarót találni, hogy nyugodtan tudjunk aludni. Amennyiben ez lehetséges, a napközbeni hőmérsékletnél alacsonyabb legyen a szobában, a meleg ugyanis megterhelő ilyenkor a szervezetnek.
Természetesen a fenti javaslatok csak akkor fogják elősegíteni jobb közérzetünket, ha huzamosabb ideig betartjuk őket, egy idő után szokássá válnak, már nem kell külön odafigyelni rájuk. érdemes kipróbálni őket, szervezetünk csak nyerhet vele.
írta: Győrfi Anna
Fotó: sxc.hu
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.
Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.
A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.